Przejdź do treści

ONZ bije na alarm: Liczba aktów przemocy wobec kobiet wzrosła o 50 proc.

Kobieta zasłania się ręką przed atakiem
Alarmujący raport ONZ o przemocy wobec kobiet / Zdjęcie: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

W 2023 roku doszło na świecie do alarmującego wzrostu aktów przemocy wobec kobiet. Było ich aż o 50 proc. więcej niż rok wcześniej – informuje ONZ w ogłoszonym w niedzielę raporcie. Najbardziej niebezpiecznym miejscem dla kobiet nie były opustoszałe ulice po zmroku, ale własny dom. Aż 60 proc. ofiar to kobiety zabite przez współmałżonka lub innych członków rodziny.

Niemal co trzecia kobieta na świecie ofiarą przemocy

Przemoc wciąż pozostaje problemem o zasięgu globalnym. Dotyka kobiety na całym świecie, niezależnie od miejsca pochodzenia, wykształcenia, wyznania, statusu społecznego czy materialnego. Potwierdzają to międzynarodowe dane opublikowane w najnowszym raporcie Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Według szacunków, nawet 70 proc. kobiet przynajmniej raz w życiu doświadcza napaści na tle seksualnym, fizycznym lub psychicznym.

Raport ONZ został ogłoszony w niedzielę, 24 listopada. Data ta nie jest przypadkowa. Otóż, w 1999 r. ONZ oficjalnie uchwaliła dzień 25 listopada Międzynarodowym Dniem na Rzecz Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. To także dzień rozpoczynający kampanię „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet”, która kończy się 10 grudnia, w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie faktu, że prawa kobiet są prawami człowieka.

Jak wynika z raportu ONZ, skala problemu ataków przemocy fizycznej i seksualnej wobec kobiet jest porażająca. Organizacja stwierdza, że to stanowi poważne zagrożenie, które „nie tylko wciąż się utrzymuje, ale wzrosło o 50 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem”. W ubiegłym roku doszło na świecie do alarmującego wzrostu aktów przemocy wobec kobiet. Według szacunków ONZ, było ich aż o 50 proc. więcej niż w 2022 roku.

Niemal co trzecia kobieta i dziewczyna na całym świecie doznała w swym życiu przemocy fizycznej lub seksualnej. Aż 60 proc. zostało zabitych przez „współmałżonka lub innych członków rodziny”.

Grafika do cyklu W PRAWO. Na zdjęciach Wojciech Burek i prof. Aleksandra Szczerba - Hello Zdrowie

Można było uniknąć…

Według raportu wydanego tego samego dnia przez regionalne Obserwatorium Równości Płci w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, do tego rodzaju zabójstw dochodziło w regionie w ponad siedmiu przypadkach na 100 tys. mieszkańców. W ponad 56 proc. ich ofiarami padały kobiety w wieku od 15 do 29 lat.

Obecnie we wszystkich krajach Ameryki Łacińskiej i Karaibów obowiązują ustawy mające chronić kobiety i dziewczęta przed przemocą na tle seksualnym. Wyniki najnowszych badań wykazały, że „w poszczególnych krajach regionu od 63 do 76 proc. kobiet ucierpiało w jakimś okresie życia wskutek przemocy seksualnej”. Według danych wiele ofiar kobietobójstwa zgłosiło przed śmiercią przemoc fizyczną, seksualną lub psychiczną.

„To sugeruje, że wielu morderstw można było uniknąć” – podkreśla ONZ, dodając, że wpływ mogłoby mieć na przykład zaostrzenie przepisów dotyczących przemocy domowej.

Według danych ONZ w 2023 r. zamordowano 85 000 kobiet na całym świecie.

„W co najmniej 51 100 przypadkach zabójstwa popełnione były przez bliską osobę – partnera lub członka rodziny” – czytamy.

Przemoc wobec kobiet – gdzie szukać pomocy?

Jesteś ofiarą gwałtu? Ktoś Cię skrzywdził lub regularnie krzywdzi psychicznie lub fizycznie?
Pamiętaj, nie jesteś sama! Gdzie zgłosić się po pomoc?

  • Ogólnokrajowy bezpłatny telefon zaufania dla kobiet – 1800 341 900 (czynny całą dobę)
  • Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – 801 120 002
  • Centrum Praw Kobiet – TELEFON ZAUFANIA (22) 621 35 37; TELEFON INTERWENCYJNY 600 070 717

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?