2 min.
Okres ma już swój emotikon – kroplę krwi. To przełamanie tabu i wstydu wokół rozmów o miesiączce

Zdjęcie: iStock
Najnowsze
19.04.2021
„Chcemy, aby od 10 maja każdy dorosły mógł zapisywać się na szczepienie” – zapowiada premier
18.04.2021
„Karmazynowy przypływ i krwawa Mary”. Jak mówimy o okresie?
18.04.2021
„Wasza ‘wolność’ i ‘spisek’ się kończy, kiedy nie możecie złapać tchu”. Ratownik o nagonce na medyków „zaangażowanych w pandemiczny spisek”
18.04.2021
Sukces szczepień w Izraelu. Koniec z noszeniem masek na zewnątrz, szkoły ponownie otwarte
18.04.2021
Ćwicząc więcej, możemy zyskać mniej – to udowodnione naukowo
Nowy emotikon w postaci kropli krwi został przyjęty i wkrótce pojawi się w twoim telefonie wśród innych graficznych symboli. Jest to efekt kampanii organizacji charytatywnych Plan International UK i Plan Australia. Symbol ten ma na celu pokonanie wstydu przy rozmawianiu o okresie. Być może ułatwi to komunikację, gdzie okres będzie okresem, a nie „ciocią z Ameryki”, „tymi dniami”czy „krwistym prezentem”.
Wprowadzenie emotikona, który ma wyrażać to, czego doświadcza 800 milionów kobiet na całym świecie każdego miesiąca, to ogromny krok w kierunku „oswajania” okresu i zrzucenia piętna, które wokół niego krąży. Organizacje Plan International UK i Plan Australia sygnalizowały problem, który wiele z nas może doświadczać każdego dnia. Rozmowy o okresie często są krępujące, wstydliwe – szczególnie dla nastolatek, które wchodzą w okres dojrzewania. To wyjście naprzeciw potrzebom i ułatwienie komunikacji. Emotikon ma wejść do użycia w ciągu najbliższych tygodni.
Okres ma swój emotikon
To również próba przyzwyczajenia społeczeństwa do otwartej, uwaga: damsko-męskiej, rozmowy o miesiączkowaniu. Powoli odchodzimy od rozmów szeptem „między nami kobietkami”, bo przecież okres to kwestia fizjologii. Emotikon w kształcie kropli krwi ma pojawić się w ciągu kilku tygodni.
Lucy Russell z organizacji Plan International UK podkreśla, że od lat obsesyjnie wyciszamy i eufemizujemy okres. Ma to negatywny wpływ na dziewczęta, które z zakłopotaniem mówią o swoich miesiączkach.
Zgadzamy się, dlatego wierzymy, że wprowadzenie nowego emotikona będzie krokiem, aby oswoić się w komunikacji o okresie nie tylko wśród kobiet, ale również mężczyzn. To dotyczy nas wszystkich, także twojej dziewczyny, mamy, narzeczonej, przyjaciółki. To nie jest już tylko tzw. „babska” sprawa.
Zobacz także

„Pewna siebie laska nie ma problemu z tym, że supergość traktuje ją przedmiotowo”. „Za hajs matki baluj” to szkodliwy i infantylny poradnik dla nastolatków

Nastolatki chcą rozmawiać z rodzicami o seksie. To od dorosłych zależy, czy się odważą

Boisz się, że trening siłowy jest niebezpieczny i może spowodować utratę okresu? Co na to specjalista? Hz kontra mity #14 Trening siłowy
Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet
Poznaj WIMINPodoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

19.04.2021
Justyna Moraczewska: gdybym znała swoją wartość, nie dałabym się uderzyć

17.04.2021
Helen Mirren: Mężczyźni robią to, ponieważ młode dziewczyny są bezbronne. Chodzi o władzę i kontrolę

16.04.2021
„Złe rzeczy wzmacniają, uodparniają na hejt” – mówi Grażyna Biskupska, jedna z najsłynniejszych polskich śledczych

16.04.2021