3 min.
Oczyszczacz powietrza – niezbędny sprzęt czy chwilowa moda? Dr n.med. Piotr Dąbrowiecki mówi, komu rzeczywiście jest potrzebny

Oczyszczacz powietrza - niezbędny sprzęt czy chwilowa moda? Dr n.med. Piotr Dąbrowiecki mówi, komu rzeczywiście jest potrzebny / iStock
16.08.2022
Gorączka Denga czy Gorączka Zachodniego Nilu pojawi się w Polsce? Eksperci alarmują: już niedługo
16.08.2022
Ane Piżl z cudowną (i potrzebną!) akcją topfreedom. „Nie zgadzam się na podział klatek piersiowych na legalne i nielegalne”
15.08.2022
Szkoda ci czasu na sen? Oto 10 powodów, by zacząć sypiać regularnie
15.08.2022
Co widzimy w lustrze? Porównujemy, jak oceniają siebie kobiety i mężczyźni
15.08.2022
Warsztaty milczenia. Kasia Bem tłumaczy, jak działa potęga ciszy
Oczyszczacz powietrza stał się ostatnio kolejnym, dla wielu niezbędnym domowym sprzętem. Na rynku pojawiają się coraz to nowe modele, z różnymi funkcjami. Czy rzeczywiście oczyszczacz powinien znajdować się w każdym domu? I na co zwrócić uwagę, jeśli zdecydujemy się na zakup? Podpowiada alergolog.
W mediach coraz więcej mówi się o smogu. Dla wielu osób sposobem na, choć częściowe, uchronienie się przed jego działaniem są oczyszczacze powietrza. Jeśli też zastanawiasz się nad zakupem, przemyśl to jeszcze raz na spokojnie. Alergolog dr. n. med. Piotr Dąbrowiecki przekonuje w rozmowie z Hello Zdrowie, że za modą na oczyszczacze powietrza nie zawsze warto podążać. Ci, dla których, nie jest niezbędny, na zdrowiu zyskają niewiele. A pieniędzy z portfela może ubyć im sporo.
Spis treści
Oczyszczacz powietrza – dla kogo?
– Nie wszyscy są zagrożeni występującym w nadmiarze zanieczyszczeniem powietrza. Osoby, które nie są eksponowane na wysokie stężenie pyłów, powinny przemyśleć, czy kupowanie oczyszczacza ma sens – podkreśla Piotr Dąbrowicki, alergolog i specjalista chorób wewnętrznych.
Komu korzystanie z oczyszczacza powietrza wyjdzie na zdrowie?
- mieszkającym w dużych miastach, przy głównych arteriach komunikacyjnych
- alergikom, szczególnie uczulonym na całoroczne alergeny, np. kurz, pleśń
– To, czym oddychamy na zewnątrz, w 60-70 proc. jest też w środku naszych mieszkań czy biur. Pyłki, które próbują się zakraść do naszego domu, dostają się tam na przykład, gdy otworzymy okno czy drzwi. Jeśli chcemy mieć pewność, że nie ma ich w mieszkaniu, taki oczyszczacz spełni swoje zadanie – tłumaczy Dąbrowiecki.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Oczyszczacz powietrza – jak wybrać?
Piotr Dąbrowicki tłumaczy, że przede wszystkim oczyszczacz powietrza powinien mieć certyfikat, który mogą wydać m.in. towarzystwa naukowe albo Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP. Ważne też, żeby była do niego dołączona dokumentacja potwierdzająca poprzez badania naukowe, że urządzenie rzeczywiście oczyszcza powietrze.
Oprócz tego przed zakupem warto zwrócić uwagę na łatwość wymiany filtra, poziom głośności i dostępność części zamiennych. Bardzo istotne jest również dobranie oczyszczacza do wielkości pomieszczenia, w którym go postawimy.
– Różne oczyszczacze są w stanie oczyścić inną kubaturę. Mogą oczyścić pomieszczenia od 40-50 m2 do 100-120 m2. Im większa powierzchnia, tym większa musi być sprawność oczyszczania. Chodzi o to, ile powietrza jest w stanie oczyścić w określonym czasie – wyjaśnia alergolog.
Oczyszczacz powietrza – rodzaje filtrów
Kupując oczyszczacz powietrza, mamy do wyboru dwa rodzaje filtrów: HEPA, które wyłapują cząstki stałe, i węglowy, które wychwytuje chemiczne zanieczyszczenia – czyli węglowodory aromatyczne. Piotr Dąbrowicki podkreśla, że dobry oczyszczacz to taki, który posiada zarówno filtr HEPA, jak i filtr węglowy.
W niektórych urządzeniach w procesie filtrowania powietrza bierze też udział jonizator. Dzięki niemu jesteśmy w stanie pozbyć się alergenów nawet w niemal 100 proc. Jednak jest jedno „ale”. – Dla osób, które maja astmę, to niekoniecznie dobry wybór. Bo czasami jonizacja może mieć działanie drażniące na układ oddechowy – podkreśla alergolog Piotr Dąbrowicki.
Zobacz także

„Pani doktor, ja mam chyba alergię na słońce!” – słyszy dermatolożka w gabinecie. Czy to jednak możliwe?

„Połowa masek nie chroni przed smogiem”. Sprawdź oznaczenie swojej półmaski filtrującej

„Smog ma wpływ nie tylko na kobietę w ciąży, ale także na jej dziecko” – mówi Emilia Piotrowska z Warszawskiego Alarmu Smogowego
Spodobał ci się ten artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

16.08.2022
„Osoby, które są w stanie poświęcić wszystko, żeby osiągnąć cel, a przy tym są perfekcjonistyczne, mogą doświadczać depresji maskowanej”. O „korpoosobowości” mówi psycholożka Katarzyna Kawka

14.08.2022
Mobilna rehabilitacja, hostel dla niepełnosprawnych, senior living. Sprawdziliśmy, czego potrzebują i jaką pomoc mogą otrzymać opiekunowie osób chorych i niepełnosprawnych

13.08.2022
Marta Stoberska: Kiedyś usłyszałam, że nie wyglądam jak trenerka. Bo co? Bo nie mam kraty na brzuchu i trzęsie mi się skóra na tyłku?

13.08.2022