Przejdź do treści

Niezwykła sesja ratowników medycznych ze Szczecina. Mercedes kontra stara Warszawa, białe kitle kontra czerwona specjalistyczna odzież

Ratownicy z WSPR w Szczecinie
Archiwum prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przejrzeli archiwalne albumy pogotowia z lat 50., wybrali kilka fotografii i na ich wzór stworzyli współczesne zdjęcia. Zestawili je ze sobą i opublikowali na fanpejdżu na Facebooku. Teraz zdjęcia ratowników medycznych ze Szczecina robią furorę w sieci. O tym, jak wyglądały kulisy sesji, rozmawiamy z Pauliną Targaszewską, rzeczniczką prasową Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie i inicjatorką całej akcji.

– Pomysł na zrobienie zdjęć i zestawienie ich z fotografiami sprzed lat pojawił się podczas przeglądania archiwalnych albumów pogotowia – wyjaśnia w rozmowie z Hello Zdrowie Paulina Targaszewska. Zestawienie czarno-białych fotografii z lat 50. z tymi współczesnymi miało na celu pokazanie, jak wyglądało pogotowie dawniej w porównaniu z tym, jak wygląda teraz. Do publikacji zostały wybrane przypadkowe fotografie z archiwum. – Nie kierowaliśmy się tu w żadnym wypadku wyborem osób, które są na zdjęciach ani ich stażem pracy – podkreśla rzeczniczka.

#10YearsChallenge to dla nas za mało ? ale jeśli jesteście ciekawi jak kiedyś wyglądało nasze pogotowie to przygotowaliśmy coś specjalnego ?? wyruszcie z nami w podróż do przeszłości ?

Gepostet von Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie am Mittwoch, 20. Februar 2019

Pogotowie medyczne kiedyś i dziś

Ratownicy medyczni z WSPR w Szczecinie genialnie odwzorowali pozy ze zdjęć z lat 50. Przyglądając się kolorowym i biało-czarnym fotografiom, widzimy, że zmieniły się stroje, sprzęt, którym posługują się ratownicy, samochody i budynki placówek medycznych. Kiedyś pacjentów transportowano ambulansami marki Warszawa, teraz znaczną część taboru stanowią auta marki Mercedes Benz Sprinter.

– W latach 50. wśród taboru WKTS (Wojewódzka Kolumna Transportu Sanitarnego) były różne samochody, pojawiały się takie marki aut jak Skoda, Fiat, Chevrolet, Volvo czy Opel. W większości były to już bardzo wysłużone pojazdy. Mechanicy nierzadko musieli dokonywać cudów, aby auta były zawsze w pełni gotowości. W późniejszych latach rozwój polskiej motoryzacji spowodował, że chorych coraz częściej przewożono Warszawami, a od końca lat 60. Fiatami 135p – wyjaśnia rzeczniczka i dodaje, że obecnie WSPR posiada blisko 140 pojazdów specjalistycznych wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt i aparaturę medyczną oraz środki łączności.

– Warunki, w jakich pracują teraz ratownicy, są dużo lepsze. W karetkach jest dużo więcej miejsca niż dawniej. Słyszałam historie, że kiedyś kroplówkę trzymano czasem w ręce wystawionej przez okno karetki, bo w karetce nie było miejsca – opowiada rzeczniczka WSPR.

Dawniej ratownicy medyczni do interwencji jeździli w kitlach, teraz mają specjalne stroje, które muszą spełniać kilka warunków. Po pierwsze muszą być w odpowiednim kolorze, który pomoże z daleka rozpoznać osobę o medycznych kwalifikacjach. Najczęściej tym kolorem jest czerwień, która kojarzy się z barwami czerwonego krzyża – symbolu zarezerwowanego dla służb medycznych różnego typu. Ubrania muszą posiadać odblaskowe lampasy, dzięki którym osoba udzielająca pomocy jest doskonale widoczna nawet po zmroku. Odzież powinna zapewniać maksymalną swobodę ruchu, ale jednocześnie chronić całą powierzchnię ciała ratownika.

– Na przestrzeni lat struktura zatrudnienia i funkcjonowania WSPR uległa wielu zmianom. Aktualnie zatrudnionych jest ok. 60 lekarzy, 850 ratowników medycznych i 50 dyspozytorów. Zamiast wielu biur wezwań funkcjonują dwie dyspozytornie – jedna w Kołobrzegu, druga w Szczecinie. Na terenie województwa działa 79 zespołów ratownictwa medycznego w 41 lokalizacjach – wymienia Paulina Targaszewska. Nie zmienił się za to cel, jaki przyświecał dawnym ratownikom i tym obecnym, czyli ratowanie ludzkiego życia.

Kulisy sesji zdjęciowej ratowników ze Szczecina

Zdjęcia udało się wykonać dzięki zaangażowaniu ratowników medycznych i dyspozytorów, którzy z zapałem zabrali się do realizacji zadania. – Nie przeszkodził nam nawet deszcz, który zaczął padać tuż przed rozpoczęciem „sesji”. Cieszymy się, że pomysł spodobał się mieszkańcom i internautom. Niewykluczone, że przedstawimy jeszcze inne zdjęcia pogotowia, które posiadamy w archiwum, w końcu w tym roku WSPR świętuje swoje 70. urodziny – opowiada rzeczniczka.

Dajcie się porwać w podróż do przeszłości i zobaczcie, jak wyglądało pogotowie kiedyś, a jak wygląda teraz.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: