Przejdź do treści

Nie musisz być miła, bo „przecież są święta”! Psycholożki przypominają: masz prawo do własnych emocji, do stawiania granic, do odmawiania

Stawianie granic w święta - masz do nich prawo!/ istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Święta Bożego Narodzenia to nie zawsze czas radości i odpoczynku. Dla wielu osób przebywanie przy świątecznym stole czy przygotowywanie potraw z innymi członkami naszej rodziny może być bardzo stresującym przeżyciem. Mamy jednak jedną wskazówkę, która może pomóc przeżyć te święta w komfortowych (dla naszego zdrowia psychicznego) warunkach. Pamiętaj – masz prawo do własnych emocji! 

„Przecież są święta”

Nie musisz być miła, bo „przecież są święta” – piszą w swoim najnowszym poście na Instagramie specjaliści z Centrum Terapii HAAK. I właśnie to zdanie powinnyśmy mieć w głowie podczas świąt Bożego Narodzenia, gdy kolejny raz ciocia zapyta nas o to, kiedy ślub, a wujek doda, że to już ostatni dzwonek na „zrobienie sobie dziecka”.

„Ostatnio poruszyłyśmy temat nieodpłatnej pracy kobiet, która w okresie przerwy zimowej znacznie przybiera na sile. Nie dotyczy to jedynie pracy fizycznej, ale też tzw. pracy emocjonalnej polegającej na nadzorowaniu i kontrolowaniu funkcjonowania gospodarstwa domowego – dbanie o to, by zakupy były zrobione, dzieci nakarmione, a partner zadowolony – to wszystko elementy pracy emocjonalnej, która na co dzień nie jest zauważana i którą uznaje się za naturalne następstwo bycia kobietą” – czytamy w poście.

Ekspertki dodają, że kiedy przygotowujesz się do rodzinnych świąt ten natłok zajęć i obowiązków może być szczególnie uciążliwy i wyczerpujący – zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

„No i do tego powinnaś przecież dbać o rodzinną atmosferę, prawda? Uśmiechać się, być miła, dbać o to, by każda osoba w domu miała dobry nastrój. Bo przecież 'złość piękności szkodzi’, a kobieta musi być zawsze piękna i uśmiechnięta” – piszą na Instagramie.

Święta Bożego Narodzenia - jak rozmawiać przy stole? / istock

Masz prawo do własnych emocji!

Ekspertki przypominają: masz prawo do własnych emocji, do stawiania granic, do odmawiania!

„Święta nie muszą być tylko na twojej głowie. Jeśli nie czujesz się na siłach, możesz zrezygnować z hucznych celebracji i z zapraszania tej wścibskiej ciotki, której przecież nigdy nie lubiłaś. Dbanie o własne zdrowie psychiczne i komfort są nadrzędne” – dodają.

Jeśli nie czujesz się jeszcze gotowa, by bezkompromisowo walczyć o swoje – możesz zacząć od małych rzeczy.

„Sztuka stawiania granic i praktykowania tzw. zdrowego egoizmu wcale nie jest łatwa. Wymaga sporo czasu, refleksji, podejmowania wyzwań – czasami także długoletniej psychoterapii. Nie każdej osobie mówienie 'nie’ przychodzi łatwo – zwłaszcza, jeśli przez całe życie jesteśmy socjalizowane do bycia 'grzecznymi’ i 'ułożonymi'”- czytamy w poście.

Boże Narodzenie w PRL-u

Centrum Terapii HAAK

Za instagramowym profilem „Centrum Terapii Haak” stoi Dominik Haak, psycholog i seksuolog w trakcie certyfikacji. Profil prowadzony jest jednak nie tylko przez eksperta, ale i przez zespół wykwalifikowanych specjalistów. Centrum Terapii HAAK działa od 2021 roku i jest miejscem na mapie Poznania dedykowanym osobom ze społeczności LGBTQ+. Profil obserwuje ponad 11 tys. internautów.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: