Przejdź do treści

Czego nie mówić przy świątecznym stole? Czego inni nie wiedzą? Psycholożka Weronika Czyrny wraca z kolejnym viralowym postem

Święta Bożego Narodzenia - jak rozmawiać przy stole? / istock
Święta Bożego Narodzenia - jak rozmawiać przy stole? / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Spróbujmy w te święta i każdy kolejny dzień 2022 roku rozmawiać, słuchać, traktować się tak, jak na to zasługujemy. Tyle dookoła dramatu, po co nam on jeszcze w domach?” – pisze Weronika Czyrny, psycholożka prowadząca profil @zastanawiamsiee na Instagramie. Ekspertka po roku wraca z kolejnym viralowym postem „Czego nie wiedzą, czyli usłyszane przy rodzinnym stole”. 

Pielęgnuj w sobie człowieka!

„Tak jak warto pielęgnować tradycje, które nam służą, tak też warto pielęgnować w sobie człowieka, który słucha i słyszy. Nie zawsze to łatwe. Ale zawsze warto spróbować” – pisze psycholożka w swoim najnowszym poście na Instagramie.

Weronika Czyrny, tak jak rok temu, stworzyła galerię składającą się z kilku slajdów. Dzięki nim poznajemy Dawida, Melę, Staszka, Martę, Alę, Małgosię, Michała, Jarka i Beatę. Każda z tych osób pokazuje inną, trudną sytuację. Wszystkich łączy jednak jedno – krzywdzące zdania, które usłyszeli przy świątecznym stole. To słowa wypowiadane przez osoby, które nie mają pełnego obrazu rzeczywistej sytuacji odbiorcy przekazu.

„Ten wpis to taki kolaż słów i tekstów, które usłyszałam ja, moi bliscy, osoby korzystające z udzielanego przeze mnie wsparcia, ale też po prostu te postacie, których nie znam, mieszkające być może w moim bloku albo na drugim końcu Polski.

Najbardziej przykre jest to, że po opublikowaniu wpisu ludzie zaczęli pisać w komentarzach i wiadomościach prywatnych: 'tak, usłyszałam to samo’ albo 'słyszę to co roku, nienawidzę świąt’ – mówiła rok temu w rozmowie z nami Weronika Czyrny, twórczyni tego pomysłu.

O ubiegłorocznym wpisie możesz przeczytać TUTAJ.

Boże Narodzenie w PRL-u

Czego inni nie wiedzą?

W drugiej części „Czego nie wiedzą, czyli usłyszane przy rodzinnym stole” poznajemy kolejne historie, nad którymi warto się zatrzymać i zastanowić.

 1. W tym roku Dawid usłyszy, że powinien zadbać o siebie, bo takiego flaka żadna nie zechce.
  Czego nie wiedzą: Dawid ma za sobą najgorszy rok życia i wszystkie swoje siły włożył w to, aby go przetrwać.
 2. W tym roku Mela usłyszy, że jest okropną matką, która nie dba o swoje dzieci tak, jak trzeba.
  Czego nie wiedzą: Nie ma jednego gotowego przepisu na wychowanie. Ten, którym posługuje się Mela, zawiera to, za czym sama tęskniła jako dziecko.
 3. W tym roku Staszek usłyszy, że jest głupi, że tak łatwo wierzy propagandzie i bierze udział w medycznym eksperymencie.
  Czego nie wiedzą: Staszek stracił w tym roku dwóch ostatnich przyjaciół przez chorobę, która „nie istnieje”.
 4.  W tym roku Marta usłyszy przez telefon, że jest niewdzięczną córką, która nie chce przyjechać do rodziców na święta.
  Czego nie wiedzą: Marta z każdych świąt z domu rodzinnego wracała, płacząc. To pierwszy raz, kiedy wybrała swoje zdrowie psychiczne.
 5. W tym roku Ala usłyszy, że powinna jeść więcej, bo wygląda jak szkielet. Ciocia sama będzie nakładać jej jedzenie na talerz.
  Czego nie wiedzą: Ala, patrząc w lustro, nie widzi tego, co wszyscy. Nie słyszała nigdy o zaburzeniach odżywiania, a mimo to, za kilka lat rozpozna ten moment jako ich początek.
 6. W tym roku Małgosia znowu usłyszy, że powinna być grzeczniejsza, bo nikt nie lubi płaczliwych i złoszczących się dzieci.
  Czego nie wiedzą: Małgosia jeszcze kilkadziesiąt lat później będzie nosić w sobie poczucie bycia niewystarczającą oraz świadomość, że na miłość i lanie trzeba zasłużyć.
 7. W tym roku Michał usłyszy, że prawdziwy mężczyzna musi się ożenić, spłodzić syna i zasadzić drzewo.
  Czego nie wiedzą: Michał ma kogoś, ale zwyczajnie boi się przyprowadzić go do domu.
 8. W tym roku Jarek usłyszy, że nauka zdalna to żadna nauka i wszyscy nie mogą się już doczekać aż na dobre wróci do szkoły.
  Czego nie wiedzą: Jarek nie powiedział dotąd nikomu, co stało się w szkolnej szatni, a dom to jedyne miejsce, w którym czuje się bezpiecznie.
 9. W tym roku Beata usłyszy, że nie zna się na żartach, brakuje jej dystansu i nic jej już nie można powiedzieć.
  Czego nie wiedzą: Beata długo pracowała nad tym, żeby nauczyć się mówić „stop”, kiedy ktoś ją krzywdzi. Jeszcze niedawno nie potrafiła tego zrobić i omal nie przypłaciła tej nieumiejętności życiem.

Zastanawiam się – kto stoi za tym profilem?

Za profilem @zastanawiamsiee na Instagramie stoi Weronika Czyrny, psycholożka działająca w obszarze wsparcia psychicznego w trudnych sytuacjach. Sama o sobie pisze: „Człowiek, psycholożka, organizatorka słów”. Jej profil na Instagramie obserwuje obecnie ponad 40 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: