5 min.
Czego nie mówić przy świątecznym stole? Czego inni nie wiedzą? Psycholożka Weronika Czyrny wraca z kolejnym viralowym postem

Święta Bożego Narodzenia - jak rozmawiać przy stole? / istock
26.05.2022
Loren Schauers, który stracił połowę ciała w wypadku, ma dość tych samych pytań. „Nie spytałbyś przypadkowej pary na ulicy, jak uprawia seks”
26.05.2022
Anna Wiatrowska o obsesji polskich szkół na punkcie ubioru uczennic: „Wszystko w imię przyzwoitości i kultury 'nie kuszenia chłopców’”
26.05.2022
„Powiedział, że według jego mamy Alba jest chora i brzydka”. Oburzony ojciec trzylatki ma nam coś ważnego do przekazania
26.05.2022
„Żałoba po relacji, której nigdy nie było, może przynieść cierpienie, ale też wolność” – pisze psycholożka Sara Tylka o nieudanej więzi z mamą
26.05.2022
„Jak strasznie dużo wymagamy od naszych (i cudzych) ciał, które noszą, rodzą, karmią, nie dosypiają…”. Anna Czartoryska-Niemczycka zwróciła się do mam z ważnym apelem
„Spróbujmy w te święta i każdy kolejny dzień 2022 roku rozmawiać, słuchać, traktować się tak, jak na to zasługujemy. Tyle dookoła dramatu, po co nam on jeszcze w domach?” – pisze Weronika Czyrny, psycholożka prowadząca profil @zastanawiamsiee na Instagramie. Ekspertka po roku wraca z kolejnym viralowym postem „Czego nie wiedzą, czyli usłyszane przy rodzinnym stole”.
Spis treści
Pielęgnuj w sobie człowieka!
„Tak jak warto pielęgnować tradycje, które nam służą, tak też warto pielęgnować w sobie człowieka, który słucha i słyszy. Nie zawsze to łatwe. Ale zawsze warto spróbować” – pisze psycholożka w swoim najnowszym poście na Instagramie.
Weronika Czyrny, tak jak rok temu, stworzyła galerię składającą się z kilku slajdów. Dzięki nim poznajemy Dawida, Melę, Staszka, Martę, Alę, Małgosię, Michała, Jarka i Beatę. Każda z tych osób pokazuje inną, trudną sytuację. Wszystkich łączy jednak jedno – krzywdzące zdania, które usłyszeli przy świątecznym stole. To słowa wypowiadane przez osoby, które nie mają pełnego obrazu rzeczywistej sytuacji odbiorcy przekazu.
„Ten wpis to taki kolaż słów i tekstów, które usłyszałam ja, moi bliscy, osoby korzystające z udzielanego przeze mnie wsparcia, ale też po prostu te postacie, których nie znam, mieszkające być może w moim bloku albo na drugim końcu Polski.
Najbardziej przykre jest to, że po opublikowaniu wpisu ludzie zaczęli pisać w komentarzach i wiadomościach prywatnych: 'tak, usłyszałam to samo’ albo 'słyszę to co roku, nienawidzę świąt’ – mówiła rok temu w rozmowie z nami Weronika Czyrny, twórczyni tego pomysłu.
O ubiegłorocznym wpisie możesz przeczytać TUTAJ.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Czego inni nie wiedzą?
W drugiej części „Czego nie wiedzą, czyli usłyszane przy rodzinnym stole” poznajemy kolejne historie, nad którymi warto się zatrzymać i zastanowić.
- W tym roku Dawid usłyszy, że powinien zadbać o siebie, bo takiego flaka żadna nie zechce.
Czego nie wiedzą: Dawid ma za sobą najgorszy rok życia i wszystkie swoje siły włożył w to, aby go przetrwać. - W tym roku Mela usłyszy, że jest okropną matką, która nie dba o swoje dzieci tak, jak trzeba.
Czego nie wiedzą: Nie ma jednego gotowego przepisu na wychowanie. Ten, którym posługuje się Mela, zawiera to, za czym sama tęskniła jako dziecko. - W tym roku Staszek usłyszy, że jest głupi, że tak łatwo wierzy propagandzie i bierze udział w medycznym eksperymencie.
Czego nie wiedzą: Staszek stracił w tym roku dwóch ostatnich przyjaciół przez chorobę, która „nie istnieje”. - W tym roku Marta usłyszy przez telefon, że jest niewdzięczną córką, która nie chce przyjechać do rodziców na święta.
Czego nie wiedzą: Marta z każdych świąt z domu rodzinnego wracała, płacząc. To pierwszy raz, kiedy wybrała swoje zdrowie psychiczne. - W tym roku Ala usłyszy, że powinna jeść więcej, bo wygląda jak szkielet. Ciocia sama będzie nakładać jej jedzenie na talerz.
Czego nie wiedzą: Ala, patrząc w lustro, nie widzi tego, co wszyscy. Nie słyszała nigdy o zaburzeniach odżywiania, a mimo to, za kilka lat rozpozna ten moment jako ich początek. - W tym roku Małgosia znowu usłyszy, że powinna być grzeczniejsza, bo nikt nie lubi płaczliwych i złoszczących się dzieci.
Czego nie wiedzą: Małgosia jeszcze kilkadziesiąt lat później będzie nosić w sobie poczucie bycia niewystarczającą oraz świadomość, że na miłość i lanie trzeba zasłużyć. - W tym roku Michał usłyszy, że prawdziwy mężczyzna musi się ożenić, spłodzić syna i zasadzić drzewo.
Czego nie wiedzą: Michał ma kogoś, ale zwyczajnie boi się przyprowadzić go do domu. - W tym roku Jarek usłyszy, że nauka zdalna to żadna nauka i wszyscy nie mogą się już doczekać aż na dobre wróci do szkoły.
Czego nie wiedzą: Jarek nie powiedział dotąd nikomu, co stało się w szkolnej szatni, a dom to jedyne miejsce, w którym czuje się bezpiecznie. - W tym roku Beata usłyszy, że nie zna się na żartach, brakuje jej dystansu i nic jej już nie można powiedzieć.
Czego nie wiedzą: Beata długo pracowała nad tym, żeby nauczyć się mówić „stop”, kiedy ktoś ją krzywdzi. Jeszcze niedawno nie potrafiła tego zrobić i omal nie przypłaciła tej nieumiejętności życiem.
Zastanawiam się – kto stoi za tym profilem?
Za profilem @zastanawiamsiee na Instagramie stoi Weronika Czyrny, psycholożka działająca w obszarze wsparcia psychicznego w trudnych sytuacjach. Sama o sobie pisze: „Człowiek, psycholożka, organizatorka słów”. Jej profil na Instagramie obserwuje obecnie ponad 40 tys. osób.
Wyświetl ten post na Instagramie
Udostępnij!
Zobacz także

Czekają nas dodatkowe obostrzenia w święta Bożego Narodzenia? Premier: „Te święta mogłyby być spokojniejsze, gdyby kolejne kilka milionów Polaków się zaszczepiło”

„Każdego dnia nasze najdrobniejsze zachowania przyczyniają się do tego, w którym miejscu linii zdrowia będziemy znajdowali się w przyszłości” – mówi Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia

„Podczas Wigilii, rodzina Asi zapytała ją, kiedy wreszcie znajdzie sobie chłopaka. Asia od 4 lat ma dziewczynę”. Nie dla wszystkich święta są cudownym czasem
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

26.05.2022
Paulina Holtz: „Daję moim córkom szansę, aby same ogarnęły swoje życie”

26.05.2022
Malina Błańska: „Z okazji Dnia Matki w Polsce powinniśmy kobietom palić znicze”. Jak mówienie o trudach bycia mamą zbliża nas do szczęśliwego macierzyństwa

24.05.2022
Czasem przeleci helikopter, a gdy strzelają na poligonie, okna się trzęsą. „Gdyby tu wojna wybuchła, to byśmy nie zauważyły” – mówi jedna z mieszkanek Braniewa

21.05.2022