3 min.
Naturalne sposoby na komary? Jagna Niedzielska podsuwa kilka rad

Naturalne sposoby na komary? Jagna Niedzielska podsuwa kilka rad / iStock
Najnowsze
05.03.2021
Martyna Wojciechowska: zamknięcie placówek ze względu na pandemię COVID-19 spowodowało, że miliony dzieci nie chodzą do szkoły
05.03.2021
Przez pandemię przestałaś się czuć seksownie? 7 rzeczy, które możesz zrobić, by znów dobrze się poczuć w swoim ciele
04.03.2021
6 najbrudniejszych rzeczy w twoim domu
03.03.2021
W minionym roku wykorzystano blisko 33 tys. zarodków. MZ podało dane odnośnie in vitro w Polsce
03.03.2021
Kobiety zakochują się inaczej niż mężczyźni. Odpowiada za to chemia miłości – wyjaśnia prof. dr n. med. Robert Jach
Sposoby na komary to ostatnio gorący temat. Ich ugryzienia potrafią nam zepsuć nawet najlepsze spotkanie z przyjaciółmi albo grilla z rodziną. Ale czy koniecznie z komarami musimy walczyć chemicznymi środkami? Jagna Niedzielska, autorka książki „Bez resztek” i miłośniczka zero waste, podsuwa kilka naturalnych metod.
Naturalne sposoby na komary
Żeby poradzić sobie z komarami, niekoniecznie musisz używać chemicznych środków. Ważne, aby te przez nas wybrane, były nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne w użyciu. Środki chemiczne na kleszcze na bazie substancji syntetycznych, np. DEET, użyte bezpośrednio na skórę mogą powodować uczulenia. Co więcej, DEET jest wchłaniany przez skórę i może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Jak zawalczyć z komarami w naturalny sposób? Jagna Niedzielska podpowiada, że pomóc mogą:
- wrotycz: zioło na komary i kleszcze. Wystarczy rozetrzeć w dłoniach liście wrotyczu i wetrzeć w części ciała, które chcemy uchronić przed komarami i kleszczami;
- wysuszone fusy po kawie: wystarczy wsypać fusy do kubka lub na talerzyk i podpalić. Będzie unosić się dym, który skutecznie odstrasza komary;
- olejki eteryczne: olejek migdałowy, waniliowy, cytrynowy, cynamonowy, goździkowy. Kilka kropel olejków wlej to tealight lub świeczki, następnie zapal.
Jagna Niedzielska – kim jest?
Jagna Niedzielska jest rozpoznawalną twarzą idei „Zero Waste” w Polsce. To miłośniczka i propagatorka nurtu niemarnowania w kulinariach i autorka poradnika „Bez resztek”. Podczas warsztatów uczy różnych technik gotowania oraz jak planować zakupy i przechowywać jedzenie.
Jest prowadzącą programu „Jagny Niedzielskiej kuchnia bez resztek” oraz współprowadzącą „Widelcem po mapie” na kanale Kuchnia +. Oprócz tego Jagna wspiera doświadczeniem w powstawaniu nowych punktów restauracyjnych oraz poprawia funkcjonowanie już istniejących. Tworzy karty menu do konceptów gastronomicznych i na potrzeby indywidualne. Jej profil na Instagramie obserwuje niemal 10 tys. osób. Radzi tam, jak wprowadzić ideę „Zero Waste” do kuchni i publikuje przepisy.
Zobacz także
Spodobał ci się ten artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

04.03.2021
Karol Bączkowski, ratownik medyczny: Zdarza się, że nie ma zmiennika i zostajesz na kolejne 12 godzin dyżuru. Bo przecież „karetka musi jeździć”

03.03.2021
Hello My Hero. Katarzyna Dacyszyn: Zło, które się wydarzyło, zaczyna być przekuwane w dobro dla innych. To jest chyba najlepsza rzecz, jaka w tym ataku mogła się zdarzyć

02.03.2021
Magda Mołek: My, polskie kobiety, jesteśmy wychowywane w kulturze oceny, w kulturze „nie popełniam błędów”, „jestem idealna”

01.03.2021