Przejdź do treści

Co zrobić, aby komary cię nie gryzły? 11 sposobów, które naprawdę działają

Co zrobić, aby komary cię nie gryzły? 11 sposobów, które naprawdę działają Easther Tuttle/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

W sezonie letnim chętniej wychodzimy na zewnątrz, aby cieszyć się piękną pogodą, spacerem w parku czy po prosu urządzić grilla ze znajomymi. Podczas wyjścia z domu mogą nas jednak zaskoczyć komary. Bolesne, swędzące miejsca po ich ukłuciach nie są wyjątkowo przyjemnym wspomnieniem letnich dni. Mamy dla ciebie aż 11 sprawdzonych przepisów na to, jak uniknąć pogryzienia.

Dlaczego komary gryzą?

Komary są owadami z rzędu muchówek, występują prawie na całym świecie. Gryzą wyłącznie samice komarów. Samce są dużo większe, ale zupełnie nieszkodliwe, ponieważ żywią się owocami i resztkami roślin. Komarzyce potrzebują krwi ssaków do złożenia jaj. Nie bez powodu najczęściej komary można spotkać w okolicach różnych zbiorników wodnych czy bagien. Samice składają jaja w wodzie, gdzie wykluwają się z larwy i pozostają tam aż do przeobrażenia.

Samo ukłucie komara nie jest bolesne, ponieważ w jego ślinie znajdują się substancje, które mają lekkie działanie znieczulające. Jednak po ukłuciu pozostaje swędząca pamiątka. Komary latają w chmarach, więc jeśli ugryzie cię jeden komar, to możesz spodziewać się ich dużo więcej.

Jak unikać ugryzień komarów?

Użyj środków na komary – odstraszające preparaty na te owady są skuteczne, dodatkowo często chronią także przed meszkami i kleszczami. Na rynku znajdziesz szeroki wybór środków na komary – w spreju, piance czy żelu. Bez problemów znajdziesz także specjalne środki przeznaczone dla dzieci.

Wybierz wietrzne miejsce – komary są bardzo małe i nie radzą sobie z lataniem podczas wiatru. Jeśli musisz przebywać na zewnątrz, wybierz przewiewne miejsce. Wtedy ryzyko pogryzienia przez komary znacznie spada.

Unikaj wschodów i zachodów słońca. Komarzyce ruszają na żer wraz ze wschodem słońca i podczas zachodu. W ciągu dnia o wiele rzadziej spotkasz aktywne komary. Jeśli tylko możesz, staraj się unikać porannych i wieczornych godzin, a komary cię nie pogryzą.

Sięgnij po olejki eteryczne – olejki takie jak miętowy, paczulowy czy cytronelowy są naturalnymi sposobami na to, aby zniechęcić komary. Nie przepadają one za ich zapachem, więc będą ich unikać. Olejki te możesz wymieszać z innym olejem bazowym i użyć w formie balsamu do ciała. Olejki eteryczne są naturalne i bezpieczne, można je stosować także do skropienia ubrań czy posmarowania framug okiennych – zniechęci to komary do wlatywania do pomieszczeń.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
komary

Nie przegrzewaj się – komary są wabione przez pewne feromony zawarte w pocie. Dlatego, aby unikać pogryzienia, staraj się nie przegrzewać i nie pocić zbyt mocno. Najlepiej nosić lekkie ubrania, pić dużo wody i spędzać czas w cieniu.

Ubieraj lekkie, ale ścisłe dzianiny. Komary nie są w stanie przebić się przez ściśle dziane materiały. Przejrzyj twoją letnią garderobę i zostaw w niej ubrania, przez które komary nie będą w stanie się przebić.

Zasadź kwiaty i zioła, które odstraszają komarylawenda, cytronela, trawa cytrynowa, bazylia to naturalnie odstraszające komary rośliny.

Zamontuj pułapki na komary. Lampy owadobójcze, lepy czy pułapki na komary to skuteczny sposób na zmniejszenie ich populacji. Pułapkę możesz przygotować także samodzielnie – wystarczy przecięta na pół butelka po wodzie, w dolnej połowie rozrób odrobinę zaczynu drożdżowego. Szyjkę butelki nałóż na dół odwrotnie, aby tworzyła ona lejek. Komary zwabi dwutlenek węgla i ciepło, nie będą umieć z pułapki jednak wylecieć.

Zioło w misce

Zastosuj profesjonalne środki na komary. Bez problemów możesz kupić profesjonalne opryski na komary do stosowania na zewnątrz. Użyj oprysku w swoim ogrodzie, aby pozbyć się problemu komarów.

Nie używaj perfum – latem zrezygnuj z mocno perfumowanych produktów, szczególnie tych, które pachną kwiatowo. Będą one wabić komary i sprawią, że na twoim ciele znajdzie się więcej ugryzień.

Pozbądź się źródeł stojącej wody wokół domu. Oczko wodne, nieużywany od dawna basen, beczki z wodą – to wszystko miejsca, jakie komary wybierają do złożenia jaj. Jeśli chcesz pozbyć się inwazji komarów z twojej okolicy, koniecznie pozbądź się źródeł stojącej wody. Nawet samotne wiaderko stojące w kącie ogrodu musi zniknąć.

 

Źródło: prevention

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Wzrost przestępczości i agresji to zaledwie początek listy społecznych konsekwencji zmian klimatycznych”. Jak wpływa na nas pogoda, mówi ekspert IMGW

Nieustanny stres sprawia, że czujesz się emocjonalnie wypruta? Sprawdź, jak sobie pomóc

Kobieta siedzi na plaży

Nie możesz się zrelaksować? Spróbuj tych ćwiczeń oddechowych

Ugotowałaś ziemniaki? Nie wylewaj wody! Sprawdź, jak ją wykorzystać

Ćwiczenia miały cię relaksować, a niepokoją? Zobacz, dlaczego tak się dzieje

Sprawdź, czy otaczają cię toksyczni ludzie. 9 zachowań, na które musisz zwrócić uwagę

Druskienniki – tu kuracjusze byli widownią romansu marszałka Piłsudskiego, a do dziś w środku puszczy bije „źródło piękności”

Inowrocław – gdyby nie tamtejsza solanka, nie byłoby jednego z polskich królów, a kuracjusze musieliby jeździć do Karlovych Varów

Upał, susza i pożary. Jakie było lato tego roku? Znamy podsumowanie zmian klimatycznych

Busko-Zdrój na Ponidziu – tam słońce świeci 300 dni w roku, a kuracjusze kąpią się w piwie i śpiewają piosenki o Bukowinie

Jak „Bełkotka” zaprowadziła Iwonicz-Zdrój do pierwszej ligi europejskich uzdrowisk i tytułu „księcia wód jodowych”

Duszniki-Zdrój – tam leczył się młody Feliks Mendelssohn, a Fryderyk Chopin dał pierwszy międzynarodowy koncert

Kobieta

Kiepsko sypiasz? 6 wskazówek, dzięki którym będziesz spać jak dziecko

Nałęczów – letnia stolica Polski słynąca z twórczej atmosfery i leczniczych źródeł doskonałych na serce i depresję

Komar

Gorączka Denga czy Gorączka Zachodniego Nilu pojawi się w Polsce? Eksperci alarmują: już niedługo

Zaleszczyki – tam słońce nie parzyło, ale opalało, a kuracjuszy leczono napojami z winogron

Jak Zakopane stało się polskim Davos i centrum leczenia gruźlicy, oferując kuracje żentycą, olejami i powietrzem

Jak dzięki „Naftusi” Truskawiec był równie znany jak Baden Baden, a pobyt tam dodawał prestiżu /fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jak dzięki „Naftusi” Truskawiec był równie znany jak Baden Baden, a pobyt tam dodawał prestiżu

ile powinien trwać urlop

Ile powinien trwać urlop? Sprawdź, co poleca psycholog

7 sposobów, które pomogą ci przetrwać upały. Znasz je?

Jak „ojciec Sopotu” walczył z przesądem, że kąpiele w morzu zagrażają życiu, i stworzył pierwsze uzdrowisko nad Bałtykiem

Jak zepsuć sobie urlop?

Ignoruj zagrożenia, pamiętaj o lansie, nadużywaj słońca…Sposobów na zepsuty urlop jest znacznie więcej!

Jak cztery miedziane wanny dały początek uzdrowiskowej historii Ciechocinka, zwanego najtańszym biurem matrymonialnym i wypoczynkowym przedmieściem Warszawy

Kobieta i mężczyzna leżą na plaży

Seks w upały. Jak ostudzić temperaturę, by atmosfera w łóżku pozostała gorąca?

×