4 min.
Co zrobić, aby komary cię nie gryzły? 11 sposobów, które naprawdę działają

Co zrobić, aby komary cię nie gryzły? 11 sposobów, które naprawdę działają Easther Tuttle/Unsplash
27.05.2022
Red Lipstick Monster pokazała swoje zdjęcie w kostiumie kąpielowym – bez retuszu i filtra. „W końcu ktoś pokazuje prawdziwość kobiet”
27.05.2022
Cztery zarzuty o napaść na tle seksualnym. Czy to koniec Kevina Spaceya?
27.05.2022
40 tys. zł odszkodowania za naruszenie praw pacjenta. Przy nazwisku mężczyzny widniał napis „pacjent HIV”, który każdy mógł zobaczyć
27.05.2022
Marianna Gierszewska wystąpiła w kampanii reklamowej bielizny z widoczną stomią. „Na długi czas zupełnie odcięłam się od swojego ciała”
27.05.2022
„Wzięłam tyle hormonów, że powinnam nimi sikać” – Dorota Wellman o trudnej drodze do macierzyństwa
W sezonie letnim chętniej wychodzimy na zewnątrz, aby cieszyć się piękną pogodą, spacerem w parku, czy po prosu urządzić grilla ze znajomymi. Podczas wyjścia z domu mogą nas jednak zaskoczyć komary. Bolesne, swędzące miejsca po ich ukłuciach nie są wyjątkowo przyjemnym wspomnieniem letnich dni. Mamy dla ciebie aż 11 sprawdzonych przepisów na to, jak uniknąć pogryzienia.
Dlaczego komary gryzą?
Komary są owadami z rzędu muchówek, występują prawie na całym świecie. Gryzą wyłącznie samice komarów. Samce są dużo większe, ale zupełnie nieszkodliwe, ponieważ żywią się owocami i resztkami roślin. Komarzyce potrzebują krwi ssaków do złożenia jaj. Nie bez powodu najczęściej komary można spotkać w okolicach różnych zbiorników wodnych czy bagien. Samice składają jaja w wodzie, gdzie wykluwają się z larwy i pozostają tam aż do przeobrażenia.
Samo ukłucie komara nie jest bolesne, ponieważ w jego ślinie znajdują się substancje, które mają lekkie działanie znieczulające. Jednak po ukłuciu pozostaje swędząca pamiątka. Komary latają w chmarach, więc jeśli ugryzie cię jeden komar, to możesz spodziewać się ich dużo więcej.
Jak unikać ugryzień komarów?
Użyj środków na komary – odstraszające preparaty na te owady są skuteczne, dodatkowo często chronią także przed meszkami i kleszczami. Na rynku znajdziesz szeroki wybór środków na komary – w spreju, piance, czy żelu. Bez problemów znajdziesz także specjalne środki przeznaczone dla dzieci.
Wybierz wietrzne miejsce – komary są bardzo małe i nie radzą sobie z lataniem podczas wiatru. Jeśli musisz przebywać na zewnątrz, wybierz przewiewne miejsce. Wtedy ryzyko pogryzienia przez komary znacznie spada.
Unikaj wschodów i zachodów słońca. Komarzyce ruszają na żer wraz ze wschodem słońca i podczas zachodu. W ciągu dnia o wiele rzadziej spotkasz aktywne komary. Jeśli tylko możesz, staraj się unikać porannych i wieczornych godzin, a komary cię nie pogryzą.
Sięgnij po olejki eteryczne – olejki takie jak miętowy, paczulowy czy cytronelowy są naturalnymi sposobami na to, aby zniechęcić komary. Nie przepadają one za ich zapachem, więc będą ich unikać. Olejki te możesz wymieszać z innym olejem bazowym i użyć w formie balsamu do ciała. Olejki eteryczne są naturalne i bezpieczne, można je stosować także do skropienia ubrań czy posmarowania framug okiennych – zniechęci to komary do wlatywania do pomieszczeń.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Nie przegrzewaj się – komary są wabione przez pewne feromony zawarte w pocie. Dlatego, aby unikać pogryzienia, staraj się nie przegrzewać i nie pocić zbyt mocno. Najlepiej nosić lekkie ubrania, pić dużo wody i spędzać czas w cieniu.
Ubieraj lekkie, ale ścisłe dzianiny. Komary nie są w stanie przebić się przez ściśle dziane materiały. Przejrzyj twoją letnią garderobę i zostaw w niej ubrania, przez które komary się nie będą w stanie przebić.
Zasadź kwiaty i zioła, które odstraszają komary – lawenda, cytronela, trawa cytrynowa, bazylia to naturalnie odstraszające komary rośliny.
Zamontuj pułapki na komary. Lampy owadobójcze, lepy czy pułapki na komary to skuteczny sposób na zmniejszenie ich populacji. Pułapkę możesz przygotować także samodzielnie – wystarczy przecięta na pół butelka po wodzie, w dolnej połowie rozrób odrobinę zaczynu drożdżowego. Szyjkę butelki nałóż na dół odwrotnie, aby tworzyła ona lejek. Komary zwabi dwutlenek węgla i ciepło, nie będą umieć z pułapki jednak wylecieć.
Zastosuj profesjonalne środki na komary. Bez problemów możesz kupić profesjonalne opryski na komary do stosowania na zewnątrz. Użyj oprysku w swoim ogrodzie, aby pozbyć się problemu komarów.
Nie używaj perfum – latem zrezygnuj z mocno perfumowanych produktów, szczególnie tych, które pachną kwiatowo. Będą one wabić komary i sprawią, że na twoim ciele znajdzie się więcej ugryzień.
Pozbądź się źródeł stojącej wody wokół domu. Oczko wodne, nieużywany od dawna basen, beczki z wodą – to wszystko miejsca, jakie komary wybierają do złożenia jaj. Jeśli chcesz pozbyć się inwazji komarów z twojej okolicy, koniecznie pozbądź się źródeł stojącej wody. Nawet samotne wiaderko stojące w kącie ogrodu musi zniknąć.
Źródło: prevention
Poleć ten artykuł koleżankom
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

26.05.2022
Paulina Holtz: „Daję moim córkom szansę, aby same ogarnęły swoje życie”

26.05.2022
Malina Błańska: „Z okazji Dnia Matki w Polsce powinniśmy kobietom palić znicze”. Jak mówienie o trudach bycia mamą zbliża nas do szczęśliwego macierzyństwa

24.05.2022
Czasem przeleci helikopter, a gdy strzelają na poligonie, okna się trzęsą. „Gdyby tu wojna wybuchła, to byśmy nie zauważyły” – mówi jedna z mieszkanek Braniewa

21.05.2022