Przejdź do treści

„Nasz kawałek pośladka na widoku nikogo nie krzywdzi. Wasze zdjęcia tak” – pisze Maja Staśko. To odpowiedź na nową akcję mężczyzn w sieci

Molestowanie XXI wieku / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Gwyneth Paltrow: „Akceptuję swoje ciało i odpuszczam sobie potrzebę bycia idealną”
Albo czołganie się, albo pielucha. Pasażerka opublikowała uwłaczające nagranie z samolotu
„Jaki ten strój jest wyzywający! Chodzisz do pracy, a nie na randkę”. Pielęgniarka, wyśmiewana za wygląd swojego uniformu, odpowiada
45 mln euro na zdrowie seksualne i reprodukcyjne kobiet z całego świata. „Jest to zasadnicza część naszej globalnej polityki zdrowotnej”
„Śmierdzisz”, „masz coś między nogami”, „okres jest obrzydliwy”. Okresowa Koalicja podkreśla: „Miesiączka jest wyśmiewana, a my obrażane”

Na jednym z popularnych portali społecznościowych pojawiła się nowa „zabawa”. Polega ona na wrzucaniu do sieci zdjęć kobiecych pośladków z hashtagiem „#dupeczkizukrycia”. Zdaniem mężczyzn kobiety same są sobie winne, zakładając obcisłe szorty, które nie zakrywają pośladków czy ud. „Zabawą” oburzonych jest coraz więcej kobiet. Głos na swoim profilu na Instagramie zabrała np. Maja Staśko, aktywistka.

Molestowanie XXI wieku

Latem chodzisz w obcisłych szortach, które pokazują część twoich pośladków? Lubisz obcisłe spódnice? Nie mamy nic przeciwko. Same ubieramy się tak jak chcemy! Po prostu przestrzegamy. Na jednym z portali mężczyźni zapoczątkowali akcję „#dupeczkizprzypadku”.

„Hasztag #dupeczkizprzypadku polega na tym, że panowie robią z ukrycia zdjęcia pośladkom dziewczyn i wrzucają do internetu. To zdjęcia w krótkich spodenkach, spódniczkach albo długich dżinsach. Na ulicach miast, przystankach, w autobusach, parkach, supermarketach. W strojach kąpielowych na basenach albo plażach. Na balkonie, w oknie bloku lub ogródku przy domu…” – pisze na swoim profilu na Instagramie Maja Staśko.

Aktywistka dodaje, że w dzisiejszym świecie nie ma ani sekundy, nawet na własnym balkonie, kiedy możemy czuć się bezpiecznie, że żaden zboczeniec nas nie obserwuje i nie wrzuca właśnie naszego zdjęcia do sieci.

„Czy przez chwilę możecie przestać nas napastować i ogarnąć, że jak idziemy po ulicy, to po to, żeby gdzieś dojść, a nie po to, żeby sprawiać wam estetyczną przyjemność? Kiedy wreszcie zrozumiecie, że nie wolno wam robić z naszymi ciałami niczego, na co nie wyraziłyśmy zgody?” – pyta mężczyzn Maja Staśko.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Żądamy sprawiedliwości! / istockphoto.com

Aktywistka pisze dalej:

„Ale gdy któraś z nas się temu sprzeciwi, słyszy: 'To po co ubieracie się jak dziwki?’. Na przykład bo jest gorąco. Albo bo tak chcemy – więc możemy.

I nie, jeśli wy chcecie zrobić nam zdjęcie i je wrzucić – to nie możecie. To nie są analogiczne sytuacje. Nasz kawałek pośladka na widoku nikogo nie krzywdzi. Wasze zdjęcia tak. Nie tylko fotografowaną, ale i każdą dziewczynę, która odtąd może się obawiać tego samego” – dodaje Maja Staśko.

Aktywistka pisze też, że mężczyźni biorący udział w akcji doradzają sobie, jak najszybciej umieścić komórkę pod spódnicę albo w jaki sposób przyłapać dziewczynę na schodach, gdy wchodzi do góry.

„Inni faceci doradzają sobie w internecie, jak ściągnąć kondoma w trakcie stosunku, żeby kobieta nie zauważyła. Czyli – jak ją zgwałcić.

Żyjemy w świecie, w którym istnieją poradniki gwałcenia, a molestowanie w sieci ma upokarzać ofiarę, a nie tego, kto to zrobił. Po prostu super” – pisze.

 

Głosy innych kobiet

Pod postem Mai Staśko pojawiło się sporo komentarzy innych kobiet, które również nie zgadzają się na takie traktowanie.

Ubranie nie jest zaproszeniem. Alkohol nie jest powodem. Ciało nie jest rzeczą. Kiedy w końcu to zrozumieją?”,

„Najbardziej krzywdzące jest właśnie to myślenie ludzi, że „sama sobie zasłużyła bo ubrała się/zachowała jakoś”. A czyjś ubiór nie daje nikomu przyzwolenia…”,

„Jestem już zmęczona byciem mięsem. Naprawdę zmęczona. Ocenianie, poniżanie, wyśmiewanie, przyznawanie punktów. Czasem czuje się jak bydło na targu. Serio. I oczywiście, walczę z tym, nie jestem im dłużna, ale czasem chciałabym trochę odpoczynku” – czytamy w komentarzach.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Chłopcy z @wykop_pl mają kolejną zabawę: #dupeczkizprzypadku. Czyli molestowanie. Hasztag polega na tym, że panowie robią z ukrycia zdjęcia pośladkom dziewczyn i wrzucają do internetu. To zdjęcia w krótkich spodenkach, spódniczkach albo długich dżinsach. Na ulicach miast, przystankach, w autobusach, parkach, supermarketach. W strojach kąpielowych na basenach albo plażach. Na balkonie, w oknie bloku lub ogródku przy domu. Zupełnie jak na tym okropnej reklamie @lgpolska zrobionej przez @sawardega. Wyobrażam sobie tych creepów, którzy lampią się na pośladki, po czym wyjmują komórkę i idą za dziewczyną, żeby zebrać kilka lajków i komentarzy: „niezła”, „nonono” albo „dymałbym”. I kurde, jakie to męczące. Nie ma ani sekundy, nawet na własnym balkonie, kiedy możemy czuć się bezpiecznie, że żaden zbok nas nie obserwuje i nie wrzuca właśnie naszego zdjęcia do sieci. Czy przez chwilę możecie przestać nas napastować i ogarnąć, że jak idziemy po ulicy, to po to, żeby gdzieś dojść, a nie po to, żeby sprawiać wam estetyczną przyjemność? Kiedy wreszcie zrozumiecie, że nie wolno wam robić z naszymi ciałami niczego, na co nie wyraziłyśmy zgody? Ale gdy któraś z nas się temu sprzeciwi, słyszy: „To po co ubieracie się jak dz1wk1?”. NA PRZYKŁAD BO JEST GORĄCO. ALBO BO TAK CHCEMY – WIĘC MOŻEMY. I nie, jeśli wy chcecie zrobić nam zdjęcie i je wrzucić – to nie możecie. To nie są analogiczne sytuacje. Nasz kawałek pośladka na widoku nikogo nie krzywdzi. Wasze zdjęcia tak. Nie tylko fotografowaną, ale i każdą dziewczynę, która odtąd może się obawiać tego samego. Typy doradzają sobie, jak najlepiej wsadzić komórkę pod spódnicę albo przyłapać laskę na schodach, gdy wchodzi do góry przed tobą. Inni faceci doradzają sobie w internecie, jak ściągnąć kondoma w trakcie stosunku, żeby kobieta nie zauważyła. Czyli – jak ją zgwałcić. Żyjemy w świecie, w którym istnieją poradniki gwałcenia, a molestowanie w sieci ma upokarzać ofiarę, a nie tego, kto to zrobił. Po prostu super. Ale nie zawstydzicie nas tym, że mamy ciało – bo to nie powód do wstydu. Molestowanie to powód do wstydu. A ja zaraz w tych ciucach na zdjęciu wychodzę z domu – i mam ich w dupie. Odsłoniętej dupie.

Post udostępniony przez Maja Staśko (@majakstasko)

Maja Staśko – kim jest?

Maja Staśko to aktywistka, publicystka, krytyczka literacka. Jest autorką książki ,,Gwałt to przecież komplement. Czym jest kultura gwałtu?” (darmowego ebooka). Obecnie profil Mai Staśko na Instagramie śledzi ponad 23 tys. osób. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Lena Dunham

Lena Dunham wspomina, jak była zawstydzana przez swoje ciało po dwudziestce: „To szalone, że to było ciało, które wszyscy krytykowali”

Wystartowały zapisy na IV Konferencję Sekson – o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową /fot. Unsplash

Wystartowały zapisy na IV Konferencję Sekson – o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową

Kobieta

„Przykro mi, jeśli twoja mama powiedziała ci, że jesteś gruba albo babcia kazała ci pominąć posiłek” – pisze ciałopozytywna instagramerka Danae Mercer

Sharon Stone

Sharon Stone rozstała się z młodszym partnerem po tym, jak odmówiła stosowania botoksu. „Jeżeli nie dostrzegasz we mnie więcej, proszę – tam są drzwi”

"Wymiotowałam krwią, a on spojrzał na mnie i powiedział, że nie jestem wystarczająco chora". Demi Lovato szczerze o pracy jako nastolatka / gettyimages

„Wymiotowałam krwią, a on spojrzał na mnie i powiedział, że nie jestem wystarczająco chora”. Demi Lovato szczerze o pracy w Disneyu

Dr Joanna Karolina Malinowska z poznańskiej uczelni na prestiżowym stanowisku. Internauci kipią nienawiścią

Sean Bean

Sean Bean kwestionuje pracę koordynatorów intymności. „Doświadczenie bardzo hamujące”

"Truskawkowe nogi" stały się obiektem drwin internautów. „Pokazywanie tego powinno być karane"

„Truskawkowe nogi” stały się obiektem drwin internauty. „Pokazywanie tego powinno być karane”

Dwie kobiety

„Przestańmy pytać kobiet o to, czy są w ciąży. Często to po prostu wzdęcia” – apeluje ciałopozytywna instagramerka Danae Mercer

Przemysław Czarnek

Kontrowersyjne treści w podręczniku do nowego przedmiotu HiT. „Mamy do czynienia z seksualizacją zamiast edukacji seksualnej”

Julia Pankiewicz /fot. OZZL Mazowsze

Julia Pankiewicz została Koordynatorką ds. Praw Kobiet i Walki z Dyskryminacją z ramienia mazowieckiego OZZL. Zamiast gratulacji usłyszała krytykę

„Te wszystkie przykre słowa były małymi ciosami, przez które coś, co w sobie lubiłam, stawało się moim kompleksem” – mówi Katarzyna Czapraga, ofiara fat shamingu

Nowe zarzuty dla Harveya Weinsteina. Jego pobyt w więzieniu może się wydłużyć

Nowe zarzuty dla Harveya Weinsteina. Jego pobyt w więzieniu może się wydłużyć

Kobieta

„Przestańmy zawstydzać ludzi za to, jakie mają piersi” – apeluje edukatorka antydyskryminacyjna Anna Wiatrowska

Cztery zarzuty o napaść na tle seksualnym. Czy to koniec Kevina Spaceya?

Yumi Nu

Znany psycholog obraził modelkę plus size za zdjęcie na okładce magazynu Sports Illustrated. Spotkała go fala krytyki

Zamiast bezpiecznego schronienia, otrzymały propozycje seksualne. „Ukrainki muszą być ostrożne”

Kierowczynie radzą sobie świetnie

Taksówka tylko „Dla niej”. Nowa usługa jednej z sieci taksówkowych – pasażerkę do celu zawiezie kobieta

W GROM-ie spędziła 18 lat. „Jest kilka powodów, dla których kobiety, mimo mobbingu, nie rezygnują ze służby” – mówi Katarzyna Kozłowska, prezeska Fundacji #SayStop

Maja Hyży

Rihanna za pokazanie ciążowego brzucha otrzymała komplementy, Maja Hyży – krytykę. Co kraj to obyczaj?

Magdalena Zalejska /fot. Maciej Nowak

„Słyszałam, że jestem nieprofesjonalna, gruba, nie umiem pozować i nigdy nic nie osiągnę” – mówi Magdalena Zalejska, modelka curvy

Kobieta

Indie. 16-latka została zgwałcona przez 400 mężczyzn. „To najbardziej tragiczny przypadek w historii”

Kirk Douglas

Kirk Douglas napastował seksualnie sławną aktorkę? „Była rozczochrana i bardzo zdenerwowana” – pisze siostra ofiary

Ola Kisiel

Ola Kisiel: pogódźmy się z tym, że grubi ludzie istnieją i że to nie jest upadek cywilizacji [WIDEO]

Najpopularniejsze

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

8 rzeczy, za które pokochają cię twoje stawy. Nie tylko wysiłek fizyczny!

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Odczuwasz lęk i niepokój, choć nic złego się nie dzieje? Sprawdź, co może ci dolegać

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Przysiady bułgarskie – ćwiczenie na zgrabne uda i pośladki/Pexels

Przysiady bułgarskie – ćwiczenie na zgrabne uda i pośladki

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Ty zawsze w trzech swetrach, a dalej ci zimno? Oto kilka możliwych przyczyn

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Po pracy nie masz już na nic siły? Oto 6 sposobów na odzyskanie energii wieczorem

×