„Aby mieć komfort kontemplacji, nie wrzucaj śmieci do ubikacji”. Na zabawnych plakatach tłumaczą, czego nie wolno wrzucać do toalety
Chusteczki nawilżane, resztki jedzenia, materiały budowlane czy patyczki do uszu – to rzeczy, które regularnie trafiają do kanalizacji, choć nie powinny. Gdańskie Wodociągi ruszają z kampanią przypominającą o odpowiedzialnym korzystaniu z kanalizacji sanitarnej. Plakaty z hasłem „O rety! Nie wrzucaj do toalety” pojawiły się na przystankach w różnych lokalizacjach Gdańska. Akcja ma uświadomić mieszkańcom, że toaleta to nie śmietnik.
„O Rety! Nie wrzucaj do toalety!” – kampania Gdańskich Wodociągów
„O Rety! Nie wrzucaj do toalety!” oraz „Aby mieć komfort kontemplacji, nie wrzucaj śmieci do ubikacji” – to hasła kampanii informacyjno-edukacyjnej, za którą stoją Gdańskie Wodociągi. „Brzmi zabawnie? O to nam chodziło. Choć problem jest poważny, a nie śmieszny” – czytamy. Akcja poświęcona jest odpowiedzialnemu korzystaniu z kanalizacji sanitarnej. W tym celu na 50 przystankach w różnych lokalizacjach Gdańska znalazły się humorystyczne slogany i grafiki, które mają na celu podnieść świadomość mieszkańców miasta w zakresie ochrony infrastruktury kanalizacyjnej i środowiska naturalnego.
Jak tłumaczy wiceprezeska Gdańskich Wodociągów Magdalena Rusakiewicz, najczęstszą przyczyną zatorów, problemów z drożnością i awarii sieci są rzeczy oraz substancje, które do kanalizacji sanitarnej trafiać nie powinny.
„Każdy z nas może przyczynić się do tego, by kanalizacja sanitarna działała bez zakłóceń, i taki jest cel naszej kampanii O Rety! Nie wrzucaj do toalety!” – podkreśla Rusakiewicz. „Przygotowaliśmy grafiki oraz animacje, które ten niewdzięczny temat obrazują w sposób dowcipny i przyjemny w odbiorze. Tak chcemy dotrzeć do szerokiego grona użytkowników, zachęcić do refleksji, a wszystko w trosce o wspólną infrastrukturę i jakość odprowadzanych do środowiska ścieków” – dodaje Rusakiewicz.
Z plakatów Gdańszczanie i Gdańszczanki dowiedzą się, że toaleta to nie śmietnik i nie wolno do niej wyrzucać np. resztek jedzenia, środków higienicznych, oleju czy materiałów budowlanych.
„Włosy do kanalizacji trafiać nie powinny”
Z plakatów Gdańszczanie i Gdańszczanki dowiedzą się, że toaleta to nie śmietnik i nie wolno do niej wyrzucać np. resztek jedzenia, środków higienicznych, oleju czy materiałów budowlanych.
„𝐏𝐚𝐭𝐲𝐜𝐳𝐤𝐢 𝐝𝐨 𝐮𝐬𝐳𝐮, jest ich mnóstwo! Te, które nie staną się częścią zatoru w sieci kanalizacyjnej, trafią aż do oczyszczalni ścieków. Tam prawdopodobnie nie wszystkie zatrzymają się na kratach, czyli na etapie oczyszczania mechanicznego. Przedostają się przez kratę i płyną dalej, aż do osadników wstępnych” – informują Gdańskie Wodociągi w poście na Facebooku.
I dodają, że do trójmiejskiej kanalizacji trafiają też inne środki higieniczne, jak płatki do demakijażu, tampony, pieluchy jednorazowe, chusteczki nawilżające czy podpaski.
„Wszystko to powoduje zatory, blokuje spływ ścieków i unieruchamia wirniki pomp” – podkreślają Gdańskie Wodociągi.
W 2023 r. brygady Gdańskich Wodociągów usunęły 1251 zatorów i 1605 blokad wirników pomp.
Rozwiń
Tego nie wolno wyrzucać do toalety
W poście opublikowanym na facebookowym profilu Gdańskich Wodociągów możemy przeczytać, że do kanalizacji nie powinny trafiać też włosy czy nici dentystyczne.
„Małe rzeczy mogą spowodować duże szkody. Włosy czy nici łączą się między innymi z tłuszczem, resztkami jedzenia i skutecznie tworzą w rurach blokady. Lepiej im będzie w koszu na śmieci” – informują Gdańskie Wodociągi.
Dowiadujemy się także, że miejsce oleju jest w pojemniku na odpady resztkowe, a nie w kanalizacji sanitarnej. „Nie trudno wyobrazić sobie, że 𝐨𝐥𝐞𝐣 𝐢 𝐢𝐧𝐧𝐞 𝐭ł𝐮𝐬𝐳𝐜𝐳𝐞 𝐰 𝐳𝐢𝐦𝐧𝐲𝐜𝐡 𝐫𝐮𝐫𝐚𝐜𝐡 𝐳𝐚𝐬𝐭𝐲𝐠𝐚𝐣ą, tworząc twarde i trudne do usunięcia tłuszczowe korki powodujące zatory” – tłumaczą Gdańskie Wodociągi.
I podpowiadają, jak najlepiej pozbyć się resztek oleju. „Większą jego ilość przelej z pomocą lejka do plastikowej butelki albo słoika, a resztki z patelni możesz wytrzeć ręcznikiem papierowym” – czytamy.
Kampania „O Rety! Nie wrzucaj do toalety!” przypomina, że każdy z nas może przyczynić się do tego, aby kanalizacja sanitarna działała bez zakłóceń. By ułatwić sprawę, Gdańskie Wodociągi publikują listę rzeczy, których nie wolno wyrzucać do toalety. Znalazły się na niej:
- chusteczki nawilżane,
- resztki jedzenia,
- fusy kawy i herbaty,
- patyczki do uszu, podpaski, tampony,
- pieluchy jednorazowe,
- koci żwirek,
- materiały budowlane, farby, kleje, gruz,
- olej i inne tłuszcze,
- włosy, nici dentystyczne
„Nie sposób wymienić wszystkiego, dlatego do toalety najlepiej nie wrzucać niczego poza papierem toaletowym” – apelują Gdańskie Wodociągi.
Rozwiń
Zobacz także
„Witajcie, oszuści. Jestem waszym koszmarem”. Babcia AI wypowiada wojnę sprawcom oszustw „na wnuczka”
„Paszport do długowieczności” – nowy trend w podróżowaniu. „Wakacje w 2025 roku będą czymś więcej niż tylko relaksem”
Zanurkowała u wybrzeży Wysp Kanaryjskich. Zamiast kolorowych ryb i bujnej roślinności – śmieci
Polecamy
„Zjawiska klimatyczne coraz częściej odbierają życie i środki do życia”. Naukowcy wyliczają, na ile sposobów może nas zabić globalne ocieplenie
Paulina Hojka o noszeniu ubrań po zmarłych: “Myślę, że żaden nieboszczyk się nie obrazi”
Wyjątkowy duet międzypokoleniowy. Oliwia i jej dziadek Marian stworzyli urządzenie ratujące pszczoły
Wodę w butelkach zostawmy na czas kryzysu. W innych wypadkach to tylko chwyt marketingowy
się ten artykuł?