Meghan Markle w podcaście dla kobiet walczy ze stereotypami. „Jeśli jesteś ambitną kobietą, to z pewnością jesteś wyrachowana, samolubna lub agresywna”
„Nie pamiętam, abym kiedykolwiek osobiście odczuwała negatywne konotacje kryjące się za słowem 'ambitny’, dopóki nie zaczęłam spotykać się z moim obecnym mężem” – przyznała Meghan Markle w swoim podcaście poświęconym temu, w jaki sposób mówi się o kobietach. W pierwszym odcinku u księżnej Sussex gościła Serena Williams.
„Ambicja jest straszną rzeczą dla kobiet”
Długo oczekiwany debiut podcastowy Meghan Markle został opublikowany we wtorek, 23 sierpnia br. Założeniem „Archetypes”, pierwszej z serii podcastów księżnej Sussex, jest analiza oraz obalenie stereotypów i łatek, które przykleja się kobietom. Jak wyjaśniała Markle w zapowiedzi produkcji, podcast ma być „poświęcony temu, w jaki sposób mówimy o kobietach: słowom, z którymi wychowujemy dziewczynki i o tym, jak media przedstawiają obraz kobiet”.
Do pierwszego odcinka księżna zaprosiła wybitną tenisistkę i swoją przyjaciółkę Serenę Williams, z którą w inauguracyjnym odcinku zgłębiła negatywne stereotypy, z jakimi muszą mierzyć się kobiety w związku z podwójnymi standardami. Markle odniosła się także do określania kobiet jako „zbyt ambitnych”. Opowiadała o odwadze w mówieniu o własnych ambicjach i analizowała sposoby, jakimi społeczeństwo próbuje ograniczać kobiety. Wspominała, że sama dorastała w przekonaniu, że ambicja jest ważna dla kobiet, jednak to się zmieniło.
„Nie pamiętam, abym kiedykolwiek osobiście odczuwała negatywne konotacje kryjące się za słowem 'ambitny’, dopóki nie zaczęłam spotykać się z moim obecnym mężem (…) Najwyraźniej ambicja jest straszną, straszną rzeczą dla kobiety. Jeśli jesteś ambitną kobietą, która ma plan, to z pewnością jesteś wyrachowana, samolubna lub agresywna” – przyznała księżna.
Williams przyznała, że sama także miała z tym problem, co negatywnie wpływało na jej działania.
„Często kobiety są umieszczane w tych różnych pudełkach, kiedy są ambitne lub mają cele. Kiedy te cele osiągają, stosuje się negatywną konotację na temat tego, w jaki sposób je osiągnęłyśmy” – powiedziała.
W drugiej części odcinka wystąpiła również profesorka Uniwersytetu Kalifornijskiego Berkeley dr Laura Cray, specjalistka do spraw płci w miejscu pracy. Ona również nie pozostała obojętna na negatywny stereotyp o ambitnej kobiecie.
„Ambitna kobieta jest uważana za żądną władzy, manipulującą i nieufającą, podczas gdy ambitny mężczyzna jest postrzegany jako ktoś, kogo można naśladować” – powiedziała i dodała: – „Jest postrzegany jako wzór do naśladowania, kapitan swojej branży. Widzimy, że ludzie używają tych różnych terminów dla identycznego zachowania. Więc jedynym wytłumaczeniem jest to, że sprowadza się to do niechęci do kobiet”
Zmagania kobiet
Markle i Williams rozmawiały także o zmaganiach, jakie odczuwały jako matki i różnych oczekiwaniach wobec kobiet i mężczyzn po urodzeniu dzieci. Tenisistka opowiedziała o tym, jak jej córka złamała nadgarstek po upadku z wysokiego krzesełka w noc przed French Open 2019. Williams całą noc opiekowała się pięciolatką, w efekcie czego spała przed ważnym meczem jedynie 30 minut.
„W jakiś sposób udało mi się wygrać, ale byłam tak wyczerpana emocjonalnie, że to było szalone” – powiedziała i dodała: – „I, wiesz, potem, jak każdej nocy, po prostu byłam z nią przez cały czas. Wzięłam zbyt wiele na siebie, ale mamy robią wiele”
Markle opowiedziała również, że w czasie trasy po RPA jej syn ledwie uniknął pożaru, kiedy nie było jej w domu.
„Był taki moment, w którym stałam na pniu drzewa, przemawiając do kobiet i dziewcząt. Kończąc swoje zobowiązania, wsiedliśmy do samochodu i usłyszeliśmy, że był pożar w rezydencji, w pokoju dziecięcym” – opowiadała.
I choć księżna była roztrzęsiona, została zmuszona do kontynuowania swoich zobowiązań i publicznych wystąpień.
Polecamy
„Płeć nie jest ograniczeniem, a pasja i determinacja otwierają drzwi do wielkich osiągnięć” – mówi Kornelia Olkucka, kierowczyni wyścigowa
Florence Pugh o nierealnych standardach w Hollywood: „Jestem dumna, że wytrwałam i wyglądam tak, jak wyglądam”
Islandia uznana najbardziej feministycznym i równościowym krajem na świecie
Afganki nie zostaną już pielęgniarkami i położnymi. „Ten zakaz będzie kosztował życia”
się ten artykuł?