Przejdź do treści

Masz stresującą pracę? Czujesz, że chodzisz ciągle spięta? Fizjoterapeutka ma dla ciebie kilka rozluźniających ćwiczeń

Ćwiczenia dla zestresowanych. Fizjoterapeutka wyjaśnia, jak je wykonać
Ćwiczenia dla zestresowanych. Fizjoterapeutka wyjaśnia, jak je wykonać / Zdjęcie: Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Złość, nerwy, stres, niewypowiedziane słowa i trudne sytuacje kumulują się w naszym ciele jak zaszyfrowane informacje – pisze fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk na swoim profilu na Instagramie i podpowiada konkretne ćwiczenia, pomagające zredukować napięcia wywołane długotrwałym stresem. Wypróbuj kilkuminutowego masażu piłeczką!

Stres – jak uwolnić się z jego objęć?

W codziennym życiu towarzyszy nam nieustannie. Na jednych działa motywująco, na innych destrukcyjnie. Stres, bo o nim mowa, wpływa na nasz nastrój, zachowanie, determinuje nasze życiowe wybory. Długotrwały, kumuluje się w naszym ciele. By nie dawał o sobie znać bólami niewiadomego pochodzenia, lepiej w porę zacząć się uwalniać z jego objęć. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzi fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk, znana na Instagramie jako „Pani Fizjotrener”. Ekspertka proponuje w swoim najnowszym poście konkretne ćwiczenia na rozluźnienie „zestresowanych” mięśni.

Fizjoterapeutka podpowiada, że świetnie sprawdzą się nie tylko dla nerwusów, ale również dla:

👉osób z dużym napięciem mięśni dna miednicy,
👉kobiet w ciąży,
👉osób pracujących dużo siedząc,
👉 osób cierpiących na napięciowe bóle głowy.

4 ćwiczenia dla zestresowanych

Aby wykonać serię ćwiczeń zaproponowanych przez Gosię Włodarczyk, będziesz potrzebowała sprzętu do masażu, a konkretnie piłeczki do automasażu lub piłeczki tenisowej o średnicy 8 cm.

Przy wykonywaniu ćwiczeń pamiętaj o tym, żeby robić to bardzo wolno. „Oddychaj i uśmiechaj się, omijaj kości. Każdy ruch [powtórz – przyp. red] 6-8x” – tłumaczy fizjoterapeutka.

Ćwiczenia Gosi Włodarczyk na rozluźnienie mięśnia czworobocznego:

  1. Leżenie tyłem, miednica uniesiona, ustawiona neutralnie, ułożona jest zaraz obok kręgosłupa w najwyższym możliwym punkcie, tak by się nie wysuwała. Zegnij rękę w łokciu (jeśli dasz radę to może łokieć spoczywać na macie) i wykonuj jednocześnie ruch do góry i do boku prostując rękę. Jakbyś chciała dłonią sięgnąć wysoko za siebie i schylać się w bok. Piłka powinna się wtedy sama przemieszczać po mięśniu czworobocznym rozluźniając jego przyczepy – uwaga, nie może wchodzić piłka na łopatkę czy inne kości
  2. Piłkę ułóż na potylicy, w górnej części szyi najtwardszy punkt po środku, jakby na dole czaszki i wykonuj głową gest „nie” tylko w jedną stronę. Powtórz na obie.
  3.  W pozycji jaką widzisz na filmie ułóż pod pośladkiem i ruszaj się jak podpowiada ci ciało. Jeśli znajdziesz wyjątkowo nieprzyjemny punkt (na mięśniu!), to zatrzymaj się tam i postaraj zrobić kilka spokojnych oddechów.

Ćwiczenie na rozluźnianie podeszwy stopy

„Możesz to robić na luźnej stopie lub zaginając flex, najlepiej tak i tak, w bardziej napiętych punktach zatrzymaj się i uciśnij przenosząc ciężar ciała. Tak samo zrób, kiedy jest pod poprzecznym łukiem stopy (jak na filmie)” – podpowiada fizjoterapeutka.

Pani Fizjotrener – kim jest?

Za profilem Pani Fizjotrener kryje się Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną. Specjalistka w ciekawy i przystępny sposób przekazuje rzeczy, o których głośno się nie mówi. W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzucha. Jej profil na Instagramie obserwuje 103 tys. osób!

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Gosia Włodarczyk (@pani_fizjotrener)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: