Przejdź do treści

Marzy ci się orientalna podróż? A może jesteś w trakcie planowania? Przygotuj się do niej odpowiednio z naszymi wskazówkami

Mapa laptop aparat
zdjęcie: unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Marzy ci się długa podróż w obce tereny? Orientalny klimat i poznawanie lokalnych obyczajów? Najpierw zdecyduj, jakiego rodzaju jesteś podróżnikiem i dokąd chcesz się udać. Preferujesz hostel, międzynarodową integrację, czy wolisz komfortowy hotel ze spa? Forma wypoczynku aktywna czy opalanie się całymi dniami? A może jesteś już w trakcie planowania i dopinasz wszystko na ostatni guzik? Nie ma złego sposobu podróżowania. To twój czas, ale musisz wiedzieć, że przed długą podróżą musisz przygotować się fizycznie i mentalnie. 

 

Regeneracja

Zanim wystartujesz, wsiądziesz w pociąg, autokar lub za kierownicę, pamiętaj o wyspaniu się. Trudno jest przewidzieć warunki transportu, nawet w wygodnym samolocie może zdarzyć się płaczące dziecko, które przekreśli twoje plany na tzw. przespanie trasy. Jeśli jesteś przemęczona i wyjeżdżasz w celach wypoczynkowych, długa podróż może wymagać od ciebie energii i przede wszystkim dobrego samopoczucia. Niewyspanie się i brak sił może sprawić, że trasa będzie trudna do zniesienia. Jeśli jesteś kierowcą, jest to niezwykle ważne – zjedz syty posiłek, przygotuj picie w zasięgu dłoni i pamiętaj o przerwach.

Bagaż podręczny

Wyruszając w daleką podróż wiele z nas zabiera sporo rzeczy, zwłaszcza kierując się w obce strony, gdzie klimat i pogoda może zaskoczyć. Bagaż podręczny może się przydać, a co w nim warto mieć? Podstawowe akcesoria higieniczne, np. chusteczki suche lub wilgotne, jedzenie na drogę, książkę lub czasopismo, dokumenty, portfel. Miej przy sobie to, co najważniejsze i niezbędne. Zdarzają się sytuacje zgubienia bagażu, wówczas mając niezbędne przedmioty osobiste, jesteś gotów kontynuować podróż. Pamiętaj również o wodzie i lekach.

Tekst o przygotowaniach do orientalnej podróży. Na zdjęciu: Walizka z przedmiotami w środku - HelloZdrowie

Przerwy i postoje

Przerwy są niezbędne, jeśli chodzi o jazdę na długich dystansach, zwłaszcza że większość drogi wiąże się siedzeniem. Dobrze jest robić sobie przerwy, najlepiej co dwie godziny, na rozprostowanie nóg lub kilkuminutowy spacer. Interesującą alternatywą jest zaplanowanie postojów, już na etapie planowania trasy, np. na dodatkowe zwiedzanie miasta lub lokalnych atrakcji. W ten sposób długa jazda samochodem lub autobusem nie będzie męcząca. Bez względu na to, jak szybko musisz być w miejscu docelowym, lepiej odpoczywać niż długo jechać będąc zmęczonym. Jeśli lecisz samolotem bez przesiadki, niestety, musisz wytrzymać lub odbywać częste wędrówki do toalety, w ten sposób również rozprostujesz nogi.

Odpowiednia atmosfera

Jeśli nie jesteś samotną podróżniczką, a wraz ze swoim bagażem pakujesz rzeczy dzieci, to oznacza, że musisz je odpowiednio przygotować do trasy. Dzieci szybko się nudzą i potrzebują ciągłego zainteresowania, dlatego zabierz najpotrzebniejsze zabawki, książki i rozrywki na „zabicie czasu”. Znudzone dzieci są rozdrażnione i mają tendencje do narzekania, jazda kilku lub kilkunastu godzin w napiętej atmosferze jest niekomfortowa.

 

Tekst o przygotowaniach do orientalnej podróży. Na zdjęciu: Osoba siedząca na łóżku z plecakiem i książką - HelloZdrowie

Rozeznanie miejsca

Jeśli zmierzasz w obce ci rejony, zapoznaj się dokładnie z tym, co będzie cię czekać na miejscu. Znajdź osoby, które tam podróżowały i zbierz jak najwięcej informacji, zarówno dotyczących obyczajów, kuchni lokalnej, polecanych atrakcji, a także obowiązującego prawa na terenie kraju. Zweryfikuj również bezpieczeństwo i poziom przestępczości. Jeśli podróżujesz samochodem, sprawdź dozwolone prędkości, a jeśli lecisz samolotem, odległość z lotniska do miejsca zakwaterowania.

Jadąc samochodem, możesz wziąć pod uwagę alternatywne trasy. Autostrada zazwyczaj jest najszybszym sposobem podróżowania, ale mogą ominąć cię malownicze zakątki. Podczas planowania trasy dojazdu, sprawdź, czy nie przegapisz atrakcji wartych zobaczenia. 

Lista rzeczy lub czynności

Przed wyjazdem warto zrobić listę rzeczy niezbędnych do zabrania, a także czynności, np. wykonanie rezerwacji, sprawdzenie dokumentów, przygotowanie biletu lotniczego lub przegląd samochodu u mechanika. To zaoszczędzi twój czas w trakcie pakowania rzeczy i ograniczy stres związany z ewentualnym zapomnieniem czegoś. Pamiętaj o naładowaniu sprzętów elektronicznych, które ze sobą zabierasz.

Przygotowanie samochodu

Jeśli zdecydowałaś się wsiąść za kierownicę, przed wyruszeniem sprawdź stan techniczny pojazdu. Zacznij od zweryfikowania ciśnienia w oponach, to ono sprawia, że jazda będzie bezpieczna i bardziej oszczędna w zużyciu paliwa. Właściwe ciśnienie w oponach jest niezbędne, zwłaszcza zabierając większą ilość bagażu. Sprawdź lusterka i światła, upewniając się, że są czyste i działają w sposób prawidłowy.

Ważny jest również bieżnik opony. Minimalny dopuszczalny poziom wynosi 1,6 mm, ale zaleca się co najmniej 3 mm. Jeśli zamierzasz podróżować w niekorzystnych warunkach pogodowych, dowiedz się, jak reagować, jak coś się stanie. Pamiętaj również o apteczce i zapasowym kole w bagażniku.

Mapa czy nawigacja?

Nawet najbardziej aktualna technologia może zawieźć. Być może od jakiegoś czasu nie zaktualizowałaś nawigacji satelitarnej lub jest nieaktualna, dlatego upewnij się, że masz mapęW ten sposób, jeśli natkniesz się na nieoczekiwany objazd, nie musisz się martwić, że się zgubisz. Jeśli jadąc chcesz po nią sięgnąć, bądź pewna, że nie zagraża to twojemu bezpieczeństwu. Zatrzymaj się w dozwolonym miejscu, nie korzystaj z niej podczas jazdy

Za coś musisz jeść i spać

Wybierając podróż dla siebie kierujemy się często kwestiami finansowymi. O ile możemy przewidzieć lub obliczyć koszt dojazdu, zwłaszcza decydując się na lot lub przejazd autokarem, tak pamiętaj, że paliwo może mieć swoją różnicę w cenie, dlatego przygotuj już na samą trasę rezerwę gotówki.

Zorientuj się, czy w miejscu docelowym możesz płacić kartą płatniczą. Jeśli tak, sprawdź czy przewalutowanie opłaci ci się, czy nie lepiej wymienić pieniądze w kantorze i zabrać gotówkę. Zarówno gotówka, jak karta kredytowa może zostać skradziona, dlatego warto zabezpieczyć się na dwa sposoby – mieć zarówno gotówkę i aktywną kartę. Sprawdź w Internecie ceny produktów, jedzenia i atrakcji na miejscu. Aby nie stresować się, zabezpiecz się finansowo.

Jeśli jesteś już przygotowana, baw się dobrze. Pamiętaj – to twój czas!

Tekst o przygotowaniach do orientalnej podróży. Na zdjęciu: Kobieta z plecakiem idąca przez las - HelloZdrowie

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Podoba Ci
się ten artykuł?