Przejdź do treści

Lekarz zapładniał pacjentki własną spermą. Musi zapłacić 20 mln odszkodowania

Kobieta w ciąży
Lekarz zapładniał pacjentki własną spermą. Musi zapłacić 20 mln odszkodowania/ Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

John Coates przez wiele lat przeprowadzał zabiegi in vitro. Po latach okazało się, że lekarz używał własnego nasienia do zapłodnienia kobiet. Prawda wyszła na jaw, kiedy córka jego pacjentów po 40 latach od zabiegu wykonała badanie DNA. Teraz ginekolog musi zapłacić 20 mln zł odszkodowania matce kobiety. 

Zapłodnił własną spermą

Cheryl Rousseau, która oskarżyła lekarza z Vermont o użycie w trakcie zabiegu in vitro własnego materiału genetycznego zamiast materiału dawcy, wygrała sprawę w sądzie. John Coates, lekarz i wieloletni pracownik kliniki przeprowadzającej zabiegi in vitro, musi zapłacić poszkodowanej 20 mln zł odszkodowania. Cheryl i jej mąż, Peter Rousseau, pozwali Coatesa w 2018 roku. Sprawa wyszła na jaw, kiedy ich córka wykonała test DNA potwierdzający, że jej biologicznym ojcem jest lekarz.

Para dokonała procedury sztucznego zapłodnienia w marcu 1977 roku. Małżonkowie starali się o dziecko, jednak okazało się, że wazektomia, którą przeszedł kilka lat wcześniej Peter, jest nieodwracalna. Zdecydowali się więc na użycie materiału genetycznego studenta medycyny, który wizualnie przypominał Petera i spełniał „określone przez nich cechy”. Zabieg się udał, a na świat przyszła ich córka. 40 lat później okazało się jednak, że biologicznym ojcem jest John Coates, lekarz przeprowadzający zabieg in vitro.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Marita Szumska z mężem Adamem / Archiwum prywatne

5 mln dolarów odszkodowania

W 2019 roku Coates zeznał pod przysięgą, że nie jest ojcem biologicznym córki Cheryl i Petera. Twierdził również, że nigdy nie używał własnego materiału genetycznego do zapładniania pacjentek. Lekarz przyznał się dopiero, kiedy badania DNA potwierdziły jego ojcostwo. Ława przysięgłych przyznała Cheryl odszkodowanie za straty moralne w wysokości 5 mln dolarów (20 mln zł), nazywając czyn lekarza „bezprawnym i obraźliwym”.

„Ława przysięgłych poprzez werdykt w sprawie odszkodowania za straty moralne wysłała wiadomość do wszystkich lekarzy, którzy mogliby pomyśleć o okłamywaniu swoich pacjentów lub używaniu własnego nasienia do zapłodnienia. Takie zachowanie będzie miało poważne konsekwencje” – powiedziała adwokatka Celeste Laramie.

Przeciwko lekarzowi, który obecnie przebywa na emeryturze, toczy się kolejne postępowanie karne. Coatesa oskarżyła Shirley Brown, która twierdzi, że lekarz użył własnej spermy w trakcie zabiegu w 1978 roku. W wyniku dwóch procesów sądowych licencja medyczna Coatesa została cofnięta przez Radę Praktyki Medycznej Vermont.

W ostatnich latach pojawiło się kilka procesów sądowych związanych z rozwojem testów DNA i technologii genetycznych, które ujawniły lekarzy przeprowadzających procedury sztucznego zapłodnienia z wykorzystaniem własnego materiału genetycznego. W 2016 roku Sąd Najwyższy Ontario zatwierdził pozew zbiorowy przeciwko kanadyjskiemu lekarzowi Normanowi Barwinowi, który podpisało 226 osób. W 2019 roku okazało się, że holenderski lekarz Jan Karbaat używał własnego nasienia do zabiegów in vitro. Badania genetyczne potwierdziły, że jest ojcem 49 dzieci. W 2021 roku świat usłyszał również o stosowaniu podobnej procedury przez amerykańskiego ginekologa Morrisa Wortmana.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Wdowa po ukraińskim żołnierzu z ważnym apelem do kobiet: „To może być wasza jedyna szansa. Nie odkładajcie tego na później, błagam was”

Te bliźnięta przejdą do historii. Urodziły się z embrionów zamrożonych… 30 lat temu

Bovska o staraniach o dziecko: „Oddalałam się automatycznie od wszystkich koleżanek, które zachodziły w ciążę”

„Sama przechodziłam przez in vitro dwukrotnie”- wyznała dziennikarka Agnieszka Woźniak-Starak

Narine Szostak

„Utarło się, że niepłodność to jest coś, co dotyka ludzi po 40-tce, bo 'wcześniej nie mieli czasu na dzieci, a teraz mają za swoje'” – mówi Narine Szostak

Magdalena Żernicka -Goetz

Prof. Magdalena Żernicka-Goetz: Moje odkrycie zostało uznane i opublikowane w najlepszych na świecie czasopismach naukowych, ale dla wielu naukowców brzmiało jak herezja

Marita Szumska z mężem Adamem / Archiwum prywatne

„Pojawiały się głosy, że robimy sobie opiekuna na starość”. Marita Szumska o in vitro i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością

W minionym roku wykorzystano blisko 33 tys. zarodków. MZ podało dane odnośnie in vitro w Polsce

Patrycja Olszańska, dawczyni komórek jajowych

Patrycja Olszańska: „Mój partner śmieje się, że przyjdzie dzień, kiedy zapukają do moich drzwi te wszystkie dzieci poczęte z mojej komórki jajowej”

czarnoskóra kobieta i biała kobieta

Różnice rasowe w niepłodności kobiet i dostępu do jej leczenia to fakt. Porażające dane

Amy Schumer w czerwonej sukience pozuje na ściance

Amy Schumer o zapłodnieniu in vitro. „Dziękuję za wasze wsparcie, jest ogromnie pokrzepiające”

Robert Lewandowski po raz pierwszy o poronieniu żony: „Człowiek jest załamany, rozczarowany, smutny”

Czym jest medycyna alternatywna i czym się różni od medycyny komplementarnej?

Brooke Shields musiała odgrywać sceny seksu, choć była jeszcze dzieckiem. Dziś ma żal do matki, że na to pozwoliła

Czym są biegi przełajowe i jak się do nich przygotować?

Dwie kobiety leżą na trawie, śmieją się.

„Bądźcie czujne! Idzie lato, w reklamach zaczyna się wmawianie kobietom problemów” – apeluje Adam Chowański

Aktywistka wyśmiała reklamę z kobietą na wózku. Wzburzona Christina Applegate grzmi: „To jest cholernie obrzydliwe”

Sukces wpędza cię w zakłopotanie? Nie umiesz się nim chwalić? Skorzystaj z rad psychologa

Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat? /fot. Unsplash

Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

Kobieta siedzi na toalecie. Widać jedynie jej nogi i opuszczone spodenki

Jesteś „toaletową czytaczką”? Czytasz, kichasz, wycierasz nos, siedząc na toalecie? W ten sposób niszczysz sobie zdrowie. Rozmawiamy z Panią Fizjotrener

Masaż ajurwedyjski podaruje ci ukojenie i niezwykłe doznania. Sprawdź, na czym polega!

Aga Szuścik

„Rodzicielstwo to nie wyścigi, by zdążyć. To nie biologiczna czy społeczna powinność”. Aga Szuścik rozprawia się z mitami dotyczącymi bezdzietności

Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

„Wielkie oczy menopauzy”. Przeczytaj fr. drugiej części popularnej książki „Chorzy ze stresu” Ewy Kempisty-Jeznach

×