Przejdź do treści

„Kryzys psychiczny może spotkać mnie, ciebie, twoją matkę, brata, przyjaciółkę… każdego” – pisze lekarka z okazji Marszu Żółtej Wstążki

Kobieta na plaży w swetrze i kapeluszu
"Kryzys psychiczny może spotkać mnie, ciebie, twoją matkę, brata, przyjaciółkę…każdego" - pisze lekarka z okazji Marszu Żółtej Wstążki/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Kryzys psychiczny może dotknąć również osoby zdrowe, które znajdą się w trudnej dla siebie sytuacji” przypomina lekarka Aleksandra Pięta. Ekspertka na swoim profilu na Instagramie apeluje, by nie stygmatyzować osób z problemami psychicznymi. Wszystko w ramach Marszu Żółtej Wstążki.

Marsz po godność dla psychiatrii i pacjentów w 2020 roku

30 maja rozpoczął się w Polsce Marsz Żółtej Wstążki pod hasłem „Po godność”. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa działania przeniesiono do internetu. Marsz organizowany jest w celu solidarności z osobami, które doświadczają kryzysu psychicznego. Obecna edycja skupia swoją uwagę na psychiatrii dziecięcej. Z tej okazji lekarka Aleksandra Pięta poruszyła problem kryzysu psychicznego na swoim profilu na Instagramie.

Po godność dla psychiatrii i pacjentów. Nie tylko psychiatrii dzieci, ale całej psychiatrii, bo dla mnie psychiatria jest tak naprawdę jedna i od lat ma wspólne problemy, niezależnie od wieku pacjenta.

Po godność dla osób w kryzysie psychicznym. Przypominam, że kryzys psychiczny, to nie jakiś wyimaginowany problem z odległej galaktyki, chociaż spotykam w pracy wielu, którzy tak myśleli

– pisze na swoim profilu Aleksandra Pięta.

Kryzys psychiczny może dotknąć każdego

Specjalistka zaznacza, że kryzys psychiczny może dotyczyć wszystkich. Sytuacji, kiedy może wystąpić jest mnóstwo. Nie należy także kojarzyć go jedynie z depresją.

  • Kryzys może spotkać mnie, ciebie, twoją matkę, brata, przyjaciółkę… każdego.
  • Kryzys psychiczny, to nie tylko depresja, to również samookaleczenie, myśli samobójcze, psychoza, atak paniki, zaostrzenie zaburzenia lub choroby psychicznej i wiele innych sytuacji, kiedy wyczerpują się kompensacyjne mechanizmy organizmu.
  • Kryzys psychiczny może dotknąć również osoby zdrowe, które znajdą się w trudnej dla siebie sytuacji.
  • Kryzys psychiczny, to nie stygmat na całe życie. Warto i trzeba szukać pomocy u specjalisty!

– tłumaczy ekspertka.

Pięta apeluje także, aby dbać o własne zdrowe psychiczne tak samo jak o fizyczne. Kiedy jesteś przeziębiona idziesz do lekarza. Kiedy czujesz, że twoja psychika jest w złym stanie, idź do specjalisty.

Wizyta u psychiatry nie powinna być tematem tabu!

Dbanie o swoje zdrowie, w tym zdrowie psychiczne, jest najwyższym wyrazem odpowiedzialności i świadomości! Bądźmy z tego powodu dumni.

Pokażmy swoje wsparcie wszystkim pacjentom żółtą wstążką

– pisze lekarka.

Sulimir Szumielewicz, koordynator Kryzysowego Telefonu Zaufania

Marsz Żółtej Wstążki

Marsz Żółtej Wstążki jest oddolną inicjatywą Fundacji EF KROPKA. Główne cele marszu to zaznaczenie obecności osób dotkniętych kryzysem psychicznym w społeczeństwie, przeciwdziałanie ich stygmatyzacji i dyskryminacji oraz zapobieganie o zwiększenie finansowania i reformy systemu ochrony zdrowia psychicznego.

Pierwszy marsz odbył się na ulicach Warszawy w 2017 r. i od tego czasu organizowany jest co roku. W tym roku akcja miała odbyć się po raz pierwszy w kilku miastach. Z powodu pandemii koronawirusa obecną edycję przeniesiono do internetu. Trwać będzie wyjątkowo 10 dni.

Każdy może przyłączyć się do marszu. Wystarczy zrobić sobie zdjęcie z żółtym elementem ubioru lub z żółtą wstążką i opublikować je w mediach społecznościowych z hasztagiem #pogodność lub #PoGodność. Można także nagrać krótki film w czasie biegu, spaceru czy jazdy na rowerze. Zdjęcia i filmy można przesyłać na adres Fundacji, która finalnie złączy wszystkie nadesłane w jeden.

Facebook @fundacjaefkropka

"Kryzys psychiczny może spotkać mnie, ciebie, twoją matkę, brata, przyjaciółkę… każdego" – pisze lekarka z okazji Marszu Żółtej Wstążki

Psychiatra Ola – kim jest?

Za profilem na Instagramie @psychiatra_ola kryje się Aleksandra Pięta. Lekarka jest obecnie w trakcie specjalizacji psychiatrycznej. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną. Jej profil obserwuje prawie 12 tys. internautów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Lek. Aleksandra Pięta (@psychiatra_ola)

Szukasz pomocy? Tu ją znajdziesz:

 Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00 (działa w środy i w czwartki  od 17.00 do 19.00)

Kryzysowy Telefon Zaufania – 116 123  (czynny codziennie od 14.00 do 22.00)

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111 (czynny od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 12.00 do 22.00)

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.