Kopciuszek i Królewna Śnieżka z rakiem piersi? Włoski artysta Alexsandro Palombo w ten sposób przypomina o badaniach profilaktycznych
W ciągu roku w Polsce raka piersi wykrywa się u 19 tys. kobiet. Kolejne 6 tys. chorujących umiera. W związku z tym każdego roku, w październiku, w mediach trwa miesiąc walki z rakiem piersi, by przypominać wszystkim o badaniach profilaktycznych. Do akcji włączył się też Alexsandro Palombo, włoski artysta, który zaprezentował w swoich pracach disneyowskie księżniczki chore na nowotwór. To trzeba zobaczyć!
Październik miesiącem walki z rakiem piersi
W październiku media na całym świecie przypominają o regularnych badaniach profilaktycznych piersi. W związku z tym włoski artysta Alexsandro Palombo opublikował w sieci swoje grafiki z kolekcji „Survivor”, które przedstawiają księżniczki Disneya oraz inne postacie z bajek w niecodziennym wydaniu.
Każda z bajkowych postaci ma bowiem szwy po mastektomii i różową wstążeczkę, czyli międzynarodowy symbol oznaczający walkę z nowotworem piersi.
Disneyowskie postacie przypominajace o regularnych badaniach piersi to nie jest jedyna kolekcja prac Palombo. Włoski artysta dał się również poznać polskim fanom w 70. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, kiedy to umieścił na grafikach rodzinę Simpsonów czy podczas swojej kampanii dotyczącej przemocy w rodzinie. Wtedy to księżniczki wystąpiły z podbitymi oczami, rozciętymi wargami i krwawiącymi nosami.
Rozwiń
Rak piersi
Rak piersi to nowotwór złośliwy, na który co roku zapada na świecie ponad dwa miliony kobiet. Zdecydowana większość przypadków raka piersi to nowotwory rozwijające się w efekcie sporadycznych mutacji, których powstaniu sprzyja oddziaływanie rozmaitych czynników ryzyka. Jedynie kilka procent diagnozowanych przypadków raka piersi rozwija się u kobiet z mutacją genów BRCA1 i BRCA2.
U przeważającej liczby kobiet rak piersi rozwija się w efekcie mutacji nie dziedziczonych, a pojawiających się spontanicznie w różnych okresach życia. Czynniki sprzyjające rozwojowi takich mutacji to przede wszystkim:
- wiek powyżej 35. roku życia, ze szczytem zachorowań u kobiet w wieku 50-70 lat,
- otyłość,
- brak regularnej aktywności fizycznej,
- dieta obfitująca w czerwone mięso i soję,
- stosowanie antykoncepcji hormonalnej oraz hormonalnej terapii zastępczej,
- wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki oraz późne wystąpienie menopauzy (po 55. roku życia),
- palenie papierosów i spożywanie alkoholu,
- zajście w pierwszą ciążę po 30. roku życia,
- gęstsza tkanka piersiowa, w której tkanka łączna, gruczołowa i przewody mleczne przeważają nad tkanką tłuszczową,
- ekspozycja na promieniowanie jonizujące.
Zobacz także
„BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”. Relacja z debaty „Rak piersi w roli głównej”
„Istnieje wyraźna relacja między śmiechem a zwiększoną aktywnością komórek antyrakowych” – mówi Piotr Bielski, prowadzący zajęcia jogi śmiechu dla osób z chorobą onkologiczną
„Jak dokonasz czegoś takiego, to czujesz, że nie ma dla ciebie rzeczy niemożliwych” – mówi Paulina Buczek, która po chemioterapii ruszyła w samotną podróż motocyklem po Europie
Polecamy
Nietypowa reakcja na alkohol doprowadziła do diagnozy. „Wystarczył jeden łyk”. Dziś uświadamia innych
Młodzi lekarze nie chcą specjalizować się w onkologii. „Na186 miejsc było 15 chętnych”. Powód?
Dlaczego księżna Kate nie straciła włosów podczas chemioterapii? Specjalistka wyjaśnia
Mówi o sobie „kolekcjonerka diagnoz”. Amelia żyje z kilkoma przewlekłymi chorobami
się ten artykuł?