Przejdź do treści

Komplementowanie wyglądu dziewczynek – dlaczego lepiej tego nie robić? Wyjaśnia Magda Korczyńska

Chwalenie wyglądu dziewczynek – dlaczego lepiej tego nie robić? Wyjaśnia Magda Korczyńska / Unsplash
Chwalenie wyglądu dziewczynek – dlaczego lepiej tego nie robić? Wyjaśnia Magda Korczyńska / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dziewczynki się cieszą, słysząc, że są śliczne, mają ładne oczy, piękne włosy i zachwycające ubrania? A może wolałyby usłyszeć, że są mądre i zaradne, ale nawet poprzez dobór komplementów warunkujemy je do budowania własnej samooceny poprzez wizerunek ciała? Ten problem porusza na Instagramie Magda Korczyńska, autorka bloga „jak wychowywać dziewczynki”:

Chwalenie dziewczynek za to, jak wyglądają? Nie bagatelizujmy problemu

Wychowanie córki to we współczesnym świecie nie jest bułka z masłem – szczególnie jeśli przyświecać ma nam wiedza, a nie stereotypy. To właśnie one sprawiają, że chwaląc dzieci, w przypadku dziewczynek dość często skupiamy się na ich wyglądzie, u chłopców zaś dostrzegamy inne przymioty: jak rezolutność, inteligencja, spryt, energiczność, odwaga. Skoro chwalimy, to znaczy, że wspieramy, więc co w tym niewłaściwego? Problem ten wyjaśnia na Instagramie Magda Korczyńska, autorka bloga „jak wychowywać dziewczynki”, która pisze:

„Choć często bagatelizujemy takie komentarze, uznając je za niewinne wyrazy uznania, skupianie się na ‘piękności’ dziewczynek nieproporcjonalnie częściej niż na ‘piękności’ chłopców jest niewłaściwe”.

Myślisz, że to przesada i sztuczne tworzenie problemów? Przecież dziewczynki się cieszą, słysząc, że są śliczne, mają ładne oczy, piękne włosy i zachwycające ubrania? Jak jednak przekonuje Korczyńska, na tym może polegać cały wic.

„Czy oby nie dzieje się tak właśnie dlatego, że od najmłodszych lat warunkujemy je do tego, by to właśnie wygląd uznawały za swój największy atut?” – zauważa.

Komentowanie wyglądu dziewczynek – dlaczego może być szkodliwe?

Blogerka zwraca uwagę, że właśnie takimi komunikatami uczymy dziewczynki postrzegania siebie przez pryzmat tego, jak wyglądają i jak są postrzegane. Korczyńska pisze:

„Najprościej rzecz ujmując – budujemy w ten sposób samoocenę dziewczynek wokół wyglądu. Badania pokazują, że zbyt częste odwoływanie się do wyglądu w rodzinie jest szkodliwe dla wizerunku ciała, bo może prowadzić do jego uprzedmiotowienia. Wówczas ciało jest traktowane jako obiekt oceniany przez innych, co w efekcie może być przyczyną negatywnego wizerunku ciała, a w niektórych przypadkach prowadzić może do wykształcenia się zaburzeń odżywiania”.

W tym sensie nawet pozytywne komentarze dotyczące wyglądu mogą szkodzić i podcinać dziewczynkom skrzydła.

„Kierują one uwagę dziewczynek na akceptację z otoczenia. Zjawisko powstawania uprzedzeń na temat ciała wywołane komplementami nazwano 'complimentary weightism’. Nadmierne zwracanie uwagi na wygląd zewnętrzny dziecka w rodzinie może w niezamierzony sposób nauczyć je definiować swój wizerunek ciała jedynie na bazie wyglądu zewnętrznego i warunkować je na oczekiwanie akceptacji od otoczenia” – podsumowuje Magda Korczyńska.

Magda Korczyńska – „Jak wychowywać dziewczynki”

Magda Korczyńska jest mamą dwóch córek w wieku 5 i 7 lat. Prowadzi bloga i instagramowy profil „Jak wychowywać dziewczynki”. Jak tłumaczyła w rozmowie z Hello Zdrowie, zaczęła blogować, gdy jej starsza córeczka miała 4,5 roku:

„To był moment, kiedy coraz większą uwagę zwracałam na rzeczy usłyszane od rodziny czy na placach zabaw – były to komentarze bądź sugestie dotyczącego tego, jak moje córki powinny się zachowywać czy wyglądać. Narastał we mnie bunt przeciwko ich formatowaniu pod kątem płci. Postanowiłam zgłębić ten temat. Największym odkryciem i motorem, żeby jeszcze głębiej wejść w tematykę wychowania dziewczynek, był dla mnie artykuł w magazynie 'Science’. Odnosił się do badań, z których wynikało, że dziewczynki już w wieku 6 lat potrafią myśleć, że są mniej mądre od chłopców! Pomyślałam sobie wtedy: 'Moja córeczka niedługo będzie miała 5 lat, mam mało czasu, żeby do tego nie doprowadzić’”.

Korczyńska wierzy, że jej blog może być dla rodziców drogowskazem. W opublikowanym przez siebie manifeście wypowiada wojnę stereotypom i uprzedzeniom dotyczącym wychowywania dzieci.

View this post on Instagram

Przed wami karuzela na temat komentowania wyglądu dziewczynek. ??? Temat znacznie bardziej rozwijamy na naszym blogu, w artykule "Wygląd dziewczynek. Czemu go lepiej nie komentować?". Link znajdziecie w naszym bio.?? . ➡️➡️?✨?Podzielcie się z nami swoimi pomysłami – co byście powiedziały miłego dziewczynce, którą znacie/waszej córce/ dorosłej kobiecie poza „jak pięknie/ślicznie dziś wyglądasz”??Właśnie przygotowujemy kolejny post z nie-wyglądowymi komplementami, wiec wasze odpowiedzi będą na wagę złota. ???‍♀️ . (Nie uważamy, że absolutnie każde skomentowanie wyglądu dziewczynki/kobiety jest czymś niewłaściwym. W karuzeli i artykule sygnalizujemy problem zbyt częstego skupiania się na powierzchowności dziewczynek/kobiet. I zachęcamy was do refleksji ✌️.) . #rodzicielstwobliskosci #szczesliwirodzice #rodzicembyć #rodzic #jestesmyrodzicami #matkablogerka #matkabyc #ojciecicórka #rodzicewsieci #mamatatacórka #instamatkaicórka #jakamamatakacorka #mamacorka #matkazcorka #corkaimama #jakiojciectakacorka #polskamatka #macierzyństwobezściemy #stereotypypłci #pięknadziewczynka #równość #aktywizm

A post shared by Jak wychowywać dziewczynki (@jakwychowywacdziewczynki) on

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: