„Kochanie, zrobisz test na HIV”? Seksuolog radzi, jak zachęcić partnera seksualnego do badań
Przyznajmy, to niekomfortowe. Zarówno prosić, jak i zostać proszonym. „Kochanie, zrobisz test na HIV?”, brzmi jak wyrok. Pierwszą reakcją może być oburzenie, ale później większość z nas dochodzi do wniosku, że to racjonalne i dojrzałe podejście.
Poznajemy chłopaka, wchodzimy w relację a być może już w niej tkwimy. Pojawia się decyzja o następnym kroku. O sposobie zabezpieczenia rozmawiamy wprost, bez skrępowania. Ale o HIV? Kto o tym rozmawia i czy sami podejrzewamy siebie o nosicielstwo?
Nasza redakcyjna koleżanka postanowiła się wybrać do punktu bezpłatnych i anonimowych badań, na własnej skórze zobaczyć, czy jest to aż tak bardzo niekomfortowe.
– Badanie na HIV odbyło się w dwóch etapach. Nie potrzebowałam ani skierowania, ani wcześniejszej rejestracji. Najpierw był krótki wywiad. Nie pytano mnie jednak o to jak się nazywam, choć dla mnie nie stanowiłoby to problemu. Pojawiło się natomiast pytanie o ilość partnerów seksualnych, nie było obowiązku na nie odpowiadać. Drugim etapem było pobranie niewielkiej ilości krwi. Na miejscu dowiedziałam się, że nie musiałam być na czczo i że badanie jest bezpłatne. Całość pobytu w laboratorium diagnostycznym wyniosło kilkanaście minut. Nie było tak źle. Wynik powinien być następnego dnia, który muszę odebrać osobiście, podając wcześniej ustalone hasło.
Czy robiłaś kiedykolwiek badanie na HIV?
Jak zachęcić partnera do zrobieniu testu na HIV?
Wracamy do sedna. Jak zachęcić partnera do badania? Jedyną skuteczną metodą jest szczera, otwarta rozmowa. Postanowiliśmy zaczerpnąć opinii seksuologa Angeliki Kołomańskiej.
Jednym ze sposób na zachęcenie partnera seksualnego do wykonania testu na HIV jest zaproponowanie wykonania testu w kierunku HIV wspólnie. Najważniejsze, to dobrze uargumentować swoją prośbę. Warto powiedzieć swojemu partnerowi, że wykonanie testu na HIV oznacza to, że razem bierzemy odpowiedzialność za nasze zdrowie. Jest to wyraz dojrzałości i opiekuńczości. Ponadto, świadczy to o świadomości czym jest HIV.
Kolejnym sposobem jest przekonanie partnera seksualnego do profilaktyki HIV/AIDS, a w tym celu niezbędna jest znajomość własnego statusu serologicznego. Skuteczna profilaktyka HIV/AIDS może się odbywać tylko wtedy, gdy ma się kontakty z niezakażonym partnerem seksualnym. Z kolei pewność, co do tego, czy jest się zakażonym, można uzyskać tylko wykonując test w kierunku HIV.
Warto podkreślić, iż wirusem można zakazić się od jednego partnera seksualnego, a więc ilość partnerów seksualnych nie jest najważniejsza.
Wniosek nasuwa się sam. Zatroszcz się o swoje zdrowie, jeśli twój partner seksualny nie chce stosować zabezpieczenia, poproś o zrobienie testu na HIV. Zrób również sama.
HIV
HIV to wirus niedoboru odporności. Jego działanie skierowane jest na układ immunologiczny, którego funkcja zostaje stopniowo upośledzana, a organizm staje się podatny na inne zakażenia. Wirus może pozostawać w ukrytej postaci latami. Krańcową formą zakażenia jest AIDS.
Pierwsze objawy podobne są do grypy – osłabienie, zmęczenie, bóle mięśni i stawów, stan podgorączkowy lub gorączka oraz powiększenie węzłów chłonnych. Dolegliwości trwają około tygodnia, czasem trochę dłużej. Są na tyle niespecyficzne, że od razu nie wzbudzają niepokoju. Po okresie grypopodobnych objawów dolegliwości ustępują, a wirus przechodzi w fazę uśpienia, która może trwać wiele lat.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„Przez pół roku płakałam w poduszkę – widziałam, że moje dziecko potrzebuje pomocy, ale nikt tego nie zauważa”. Była w „czarnej dziurze”, teraz wyciąga z niej rodziców dzieci z niepełnosprawnością
Kate Winslet: W dojrzałym wieku stajemy się bardziej kobiece, silniejsze i seksowne. Odnajdujemy swój głos
Michalina: „Czasem fantazjowałam o tym, że rozumiem matematykę. Ale częściej rano wymiotowałam ze strachu”. Czym jest HMA?
„A wy wiecie, kogo trzymacie pod ramię? Anioła”. O Wojciechu Aniele, który nie czekając na interwencję z nieba, ruszył na pomoc powodzianom
się ten artykuł?