Przejdź do treści

Książę Harry o badaniach na obecność HIV. „Nie ma powodu do wstydu”

Photo by Michael Kovac/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Dziennikarka Anna Lalka wyznała, że padła ofiarą gwałtu. "Byłam przekonana, że zrobiłam coś złego"
Dziennikarka Anna Lalka wyznała, że padła ofiarą gwałtu. „Byłam przekonana, że zrobiłam coś złego”
Mężczyzna stoi przed lustrem
„Czy kiedykolwiek nazwałeś dziewczynę 'laską’? Albo zagwizdałeś na nią, gdy szła ulicą?”. Kampania „Nie bądź tym facetem” pokazuje, że seksistowskie żarty to nie podryw a przemoc!
Studentki i studenci
„Winny jest sprawca, nie spódnica, nie bluzka, nie alkohol, nie ofiara”. Magdalena Jutrzenka komentuje kontrowersyjne zalecenia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
Jamie Lee Curtis i jej transpłciowa córka Ruby o ich relacji o comin-oucie. "Imię to była najtrudniejsza rzecz. Imię, które nadałaś dziecku"
Jamie Lee Curtis i jej transpłciowa córka Ruby o ich relacji po coming-oucie. „Imię to była najtrudniejsza rzecz. Imię, które nadałaś dziecku”
Rebel Wilson opowiada o obsesji społeczeństwa na punkcie wagi. "Prasa zaczęła się mną interesować dopiero, kiedy nie robiłam nic oprócz tego, że chudłam"
Rebel Wilson opowiada o obsesji społeczeństwa na punkcie wagi. „Prasa zaczęła się mną interesować dopiero, kiedy nie robiłam nic oprócz tego, że chudłam”

„Test na HIV jest czymś, z czego można być dumnym, a nie zawstydzonym”  – tak książę Harry w dwuminutowym filmie namawia do testów na HIV. Promuje tym samym  Tydzień Testów HIV w Wielkiej Brytanii. Jak przeprowadza się testy w Polsce? Odpowiadamy.

Książe Harry w dwuminutowym spocie namawia do badań w kierunku HIV, tak jak bada się przeziębienie. Harry zaznaczył, że ludzie nie powinni wstydzić się testów na śmiertelnego wirusa. Jak powiedział, HIV powinno być traktowane w taki sam sposób, jak przeziębienie i grypa. W promocyjnym wideo książę wystąpił z czerwoną wstążką, solidaryzując się z wszystkimi żyjącymi z HIV.

18 listopada w Wielkiej Brytanii rozpoczął się National HIV Testing Week. W przeciągu tygodnia organizacje, takie jak Terrence Higgins Trust, będą za darmo wykonywały badania w kierunku HIV w głównych punktach miast i miasteczek – w okolicach kościołów, w centrach handlowych i na stadionach, w trakcie meczów piłki nożnej.

Książe Harry i testy na HIV

Książę Harry od dawna głośno propaguje znaczenie testów na HIV, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i na całym świecie. Kiedy dwa lata temu testował obecność wirusa HIV na Facebooku, pięciokrotnie wzrosła liczba zamówień na testy na obecność wirusa HIV w Wielkiej Brytanii.

Getty Images, Photo by Chris Jackson

Harry podąża śladami matki w podnoszeniu świadomości HIV. Księżna Diana jednym gestem sprawiła, aby piętno osób cierpiących na AIDS było znacznie mniejsze. W kwietniu 1987 roku uścisnęła dłoń zarażonemu wirusem mężczyźnie.

Źródło Getty Images, Photo by Anwar Hussein

Książę Sussex zaznaczył, że liczba nowych przypadków zarażenia wirusem HIV w Wielkiej Brytanii w przeciągu ostatnich dwóch lat spadła o 28 proc., jednak ostrzegł, że Brytyjczycy nie mogą w związku z tym popaść w samozadowolenie. Pomimo, ze testy na HIV wykonuje coraz więcej mieszkańców Wysp, wciąż 1 z 8 osób zarażonych wirusem nie wie, że jest chora. Z kolei aż 4 na 10 osób są diagnozowane zbyt późno – w momencie, gdy już dawno powinny zostać poddane terapii. Szacuje się, że prawie 37 milionów dorosłych i dzieci na całym świecie jest zarażonych wirusem HIV, w tym co najmniej 100 000 w Wielkiej Brytanii. Harry, ulubieniec Brytyjczyków zaznaczył w materiale wideo, że nadal jest zbyt wiele czynników, które powstrzymują ludzi przed zrobieniem prostego i szybkiego testu.

Kluczowe znaczenie mają regularne testy i wczesna diagnoza. Późne rozpoznanie wiąże się z 10-krotnie zwiększonym ryzykiem śmiertelności krótkoterminowej.

Test na HIV: jak to wygląda?

Test w kierunku HIV jest jedyną metodą potwierdzenia (lub wykluczenia) zarażenia wirusem. Test polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi pacjenta i zbadaniu jej pod kątem obecności przeciwciał anty-HIV. Test ma charakter przesiewowy. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać, ani być na czczo.

 

Badanie powinno zawsze być poprzedzone rozmową z doradcą, który wyjaśni jak wygląda przebieg testu i interpretacja wyniku, oszacuje ryzyko zakażenia oraz ustali, czy jest to dobry moment na wykonanie badania. Rozmowa jest poufna i prowadzona w przyjaznej atmosferze; doradca nie poucza ani nie ocenia, a badany do samego końca procedury pozostaje osobą anonimową. Doradca będzie towarzyszył pacjentowi także podczas otrzymania wyniku testu, aby móc wyjaśnić jego znaczenie, odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości, a w przypadku zakażenia wesprzeć i wskazać dalsze możliwości.

Test na HIV: wyniki

Wynik ujemny oznacza, że w krwi nie wykazano przeciwciał i pacjent nie jest nosicielem wirusa. Wynik pozytywny nie zawsze też oznacza, że badany jest zarażony wirusem HIV.

Istnieją sytuacje, w których rezultat może być fałszywie dodatni, np.:

– po przetoczeniu krwi,

– po transplantacji,

– gdy test wykonywany jest w pierwszych 10 tygodniach ciąży,

– w krótkim czasie po szczepieniach, np. przeciwko grypie,

– w przebiegu chorób autoimmunologicznych,

– gdy badany choruje na nowotwór lub ciężkie zapalenie wątroby.

O istnieniu zakażenia przesądza wynik testu Western blot.

W sytuacji zarażenia wirusem HIV, organizm produkuje przeciwciała anty-HIV, które mogą być wykryte w krwi dopiero po upływie 12 tygodni od zarażenia, zatem wynik testu będzie wiarygodny tylko wtedy, jeśli badany ma pewność, że przez ostatnie 12 tygodni przed badaniem nie miał kontaktu z wirusem (np. niezabezpieczony prezerwatywą stosunek seksualny).

Test na HIV: gdzie wykonać?

Badanie na HIV można wykonać w każdym punkcie konsultacyjno-diagnostycznym (PKD) w całej Polsce. Jest bezpłatne, anonimowe i nie potrzeba do niego skierowania od lekarza.

Poza PKD badania można wykonać także w poradniach przy klinikach chorób zakaźnych, w niektórych stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz w wielu różnych laboratoriach diagnostycznych. W tych miejscach badanie jest płatne (cena zależy od miejsca), często nie jest anonimowe i rzadko poprzedzone rozmową.

Istnieje także możliwość zamówienia sobie testu do domu. Jego wynik widoczny jest po około 15 minutach. Jednak test ten jest płatny i kosztuje około 100 zł.

W prowadzonym przez Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy punkcie konsultacyjno-diagnostycznym przy ul. Jagiellońskiej 34 w Warszawie (p. I gab. 103 i 107, godziny przyjęć: pn. 15.30-18.30, cz. 15.30-18.30) można zrobić tzw. szybki test na HIV. Wynik otrzymuje się zaledwie po 30 minutach od zrobienia badania. Obecnie dzięki kampanii „Jedno pobranie – Trzy wyniki” można wykonać bezpłatnie i anonimowo 3 badania w kierunku HIV, HCV i Kiły.

Aktualne adresy i godziny pracy PKD znajdziesz na stronie internetowej https://aids.gov.pl/pkd/

HIV: jak się uchronić?

Oto, co należy robić, aby uchronić się przed zarażeniem HIV:

– korzystaj z prezerwatywy – zmniejsza ryzyko zakażenia;

– używaj tylko własnych przyborów kosmetycznych, sprzętu do golenia i depilacji;

– przekuwaj uszy i rób tatuaż w specjalistycznych gabinetach;

– używaj jednorazowych sterylnych igieł i strzykawek;

– bądź wierny i oczekuj wierności od swojego partnera;

– nie podejmuj kontaktów seksualnych pod wpływem alkoholu.

Jeśli były w twoim życiu ryzykowne zachowania, rozważ wykonanie testu na HIV. Jeśli nawet okaże się, że jesteś seropozytywny, to ta informacja  może uratować ci życie.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kwas mlekowy – co to jest? Jak usunąć? Objawy, badanie

Gdy twój chłopak nie chce się badać. W jaki sposób go do tego nakłonić?

Wizyta u ginekologa / istock

Polki nie chodzą do ginekologa, bo się wstydzą! Mowa o kilku milionach dorosłych kobiet

Joanna Przetakiewicz/ PHOTO: JAROSLAW ANTONIAK

„Kilka tygodni temu zobaczyłam piekło. Ludzkie tortury. Nie! To nie był film horror. To był szpital onkologiczny w Warszawie…” Joanna Przetakiewicz gorzko o stanie polskiej onkologii

Konferencja Obserwuj Kwiat Kobiecości/ Fot. Katarzyna Gołąbska Photograph

Anna Dereszowska: Moja mama zmarła na raka jajnika. To jest bardzo trudny przeciwnik. Dlatego badajmy się!

Kobieta stoi w kuchni z kwiatkiem w ręku. Ma okulary, uśmiecha się. Za nią widać gitarę

7 rzeczy, które musisz zrobić po 30-tce

Sesja Sophie Mayanne

Choroba nie dyskryminuje. Zobacz wyjątkowe portrety osób, u których zdiagnozowano raka jelita grubego

akcja jestem, badam się

„Jestem, badam się” – akcja, która ma przypominać kobietom o badaniach profilaktycznych

„Jestem jedną z setek tysięcy kobiet cierpiących na tę chorobę. Nasze życie to permanentny fizyczny i psychiczny ból” – blogerka opowiada o swojej walce z endometriozą

Dbaj o zdrowie bez przesady

Zrób sobie prezent, Kobieto!

Zrób sobie prezent, Kobieto!

Być może najlepszy prezent pod choinkę

Być może najlepszy prezent pod choinkę

Jak ciężarne Polki czują się podczas wizyt ginekologicznych? „To nie są utopijne potrzeby, z 'innego świata'”

Czy można umrzeć z przepracowania? Odpowiada lek. Ewa Stawiarska

„Tak, można umrzeć z przepracowania. I są na to dowody naukowe” – podkreśla lek. Ewa Stawiarska

"Serio poprosiłaś go o chodzenie? Nie wiesz, że kobieta powinna czekać?". Seksuolożka wyjaśnia, dlaczego takie przekonanie powinno odejść do lamusa

„Serio poprosiłaś go o chodzenie? Nie wiesz, że kobieta powinna czekać?”. Seksuolożka wyjaśnia, dlaczego takie przekonanie powinno odejść do lamusa

„Nie mamy dodatkowych osób do pomocy, a sama nie będę pani wkładać na fotel”. Co słyszy kobieta z niepełnosprawnością u ginekologa?

Katarzyna Glinka: Jestem WWO

Katarzyna Glinka: Jestem WWO. Z tym po prostu trzeba nauczyć się żyć

„Ja nie przekwitam, ja rozkwitam. Definiuję swoją kobiecość na nowo”. Znane kobiety rewolucjonizują myślenie o menopauzie

Dopiero poniedziałek, a Ty już w niedoczasie? Znów się spóźniłaś? Poznaj receptę na „wow” wrażenie

„Powiedział, że postawi mi szóstkę na koniec roku, jeśli dam mu buziaka”. Molestowanie w szkołach i na uczelniach to realny problem – podkreśla Martyna Kaczmarek

„Powiedział, że postawi mi szóstkę na koniec roku, jeśli dam mu buziaka”. Molestowanie w szkołach i na uczelniach to realny problem – podkreśla Martyna Kaczmarek

„Lesbijka u ginekologa jest jak jednorożec, który się urwał z choinki” – czyli LGBT u lekarza

Skóra mężczyzn starzeje się wolniej niż u kobiet. Jak jeszcze będziesz się różnić od swojego faceta za 30 lat?

5 powodów, dla których czytamy o seksie

Dominika Kojro i Karolina Kucharczyk /fot. Przemek Grela

Dziecko jogi i pilatesu nazywa się yogilates. Wzmacnia mięśnie głębokie brzucha, uelastycznia ciało i wycisza umysł

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Po pracy nie masz już na nic siły? Oto 6 sposobów na odzyskanie energii wieczorem

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

„365 dni”: gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność