Klawiterapia – czym jest? Czy jest skuteczna?
Klawiterapia to jedna z popularniejszych dziedzin medycyny alternatywnej. Wiele osób docenia ten styl kuracji, a pozytywne opinie skłaniają kolejne osoby do skorzystania z zabiegu. Jak wygląda zabieg i jak może oddziaływać na nasze ciało.
Klawiterapia — czym jest?
Klawiterapia to rodzaj medycyny alternatywnej, który opiera się na podobnych założeniach co akupunktura. Polega na stymulowaniu — uciskaniu konkretnych miejsc ciała – aby wywołać impuls i pobudzić dany organ. Według tej metody, na ciele człowieka istnieje wiele punktów, które w mniejszy lub większy sposób oddziaływują na konkretne narządy. Do wzbudzania przewodnictwa nerwowego używa się klawika — specjalnego narzędzia przypominającego gwóźdź, wykonanego ze stali nierdzewnej. Gwóźdź ten jest na tyle ostry, by wywołać impuls nerwowy, ale nie jest na tyle groźny, aby przebić skórę. Klawiterapia jest dziełem polskiego psychologa Ferdynanda Barbasiewicza. Metoda leczenia nigdy nie została przebadana naukowo. Klawiterapia zakłada bodźcowanie, czyli uciskanie klawiekim konkretnych miejsc przez kilka godzin lub nawet kilka dni z rzędu, co w porównaniu z innymi podobnymi rodzajami zabiegów jest bardzo długim czasem terapii. Twórca tej metody zlokalizował 1100 miejsc na ciele, które odpowiadają za różne dolegliwości i mają wpływ na konkretne części ciała. Z biologicznego punktu widzenia klawiterapia polega na celowym i świadomym drażnieniu odpowiednich receptorów nerwowych rozmieszczonych na skórze, okostnej, mięśniach i błonach śluzowych. Stymulacja prowadzić ma do regeneracji oraz autonaprawy organizmu.
Klawiterapia — jak przebiega?
Przebieg zabiegu klawiterapii jest stosunkowo prosty. Nie jest on zabiegiem inwazyjnym ani nie wymaga konkretnych przygotowań. Punkty na ciele uciskane są klawikami przez kilka sekund, po czym zmieniane jest miejsce ucisku. Każdy punkt uciska się w czasie sesji od jednego do dziesięciu razy. Po ustąpieniu dolegliwości wykonuje się jeszcze dwa lub trzy uciski. Długość oraz częstość sesji zależy od tego, jak ciężka jest choroba. Im poważniejsze dolegliwości, tym dłużej i częściej powinno wykonywać się zabieg klawiterapii. Samo uciskanie odbywa się przy pomocy 14 klawików. W jednej ręce osoba wykonująca zabieg trzyma ich 7. Ułożone w prostej linii tworzą ciąg klawików oddalonych od siebie o 5 mm.
Klawiterapia — na jakie choroby może wpływać?
Klawiterapia posiada bardzo szerokie spektrum zastosowania. Według twórcy tej metody można leczyć nią prawie wszystkie choroby oraz dolegliwości. Do łagodniejszych zaliczać będzie się ból głowy, katar sienny czy infekcje. Klawiterapia może również przynosić pozytywne efekty podczas leczenia stwardnienia rozsianego, wirusowego zapalenia wątroby czy schorzeń psychosomatycznych. Ten rodzaj zabiegów przynosi rozluźnienie i odprężenie psychiczne oraz jest pomocny przy usuwaniu skutków długotrwałego stresu.
Klawiterapia — wątpliwości, kontrowersje i skuteczność
Klawiterapia jak każda inna metoda z dziedziny medycyny alternatywnej budzi wiele emocji i kontrowersji. Fakty, jakie znamy na ten temat, pozwalają jednak wyrobić sobie pewien obraz o tej metodzie leczenia. Klawiterapia nie została nigdy klinicznie przebadana i nie udowodniono jej skuteczności oficjalnie. Istnieją jednak pojedyncze opinie potwierdzające pozytywny wpływ klawiterapii na zdrowie od nieżelaznych lekarzy neurologów. Sami pacjenci również często potwierdzają ustępowanie dolegliwości po zastosowaniu tej terapii. Skuteczność i pozytywny wpływ klawiterapii jest zatem bardzo prawdopodobny, choć nie potwierdzony naukowo i niedoprecyzowany.
Polecamy
Hirudoterapia – terapia pijawkami, która przynosi znakomite efekty
Interesuje cię akupunktura? Na co pomaga i dlaczego w ogóle działa?
Chronił przed kołtunem i złymi urokami czarownicy, popularne było „palenie róży” i taniec na żarze. Jak kiedyś leczono ogniem
Zupa z owczych płuc i macierzanki, pestki śliwki namoczone w winie, rosół, opium i kokaina. Jak kiedyś leczono astmę
się ten artykuł?