Przejdź do treści

Niekonwencjonalnie: AKUPUNKTURA

Niekonwencjonalnie: AKUPUNKTURA
Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Zendaya
Zendaya wyznała, że social media wyzwalają u niej stany lękowe. „Staję się niespokojna, za dużo myślę i analizuję”
Trening interwałowy – fitnessowy must have! Na czym polega i dlaczego warto się w niego wkręcić?
Siatkarka
Katarzyna Skorupa o dyskryminacji kobiet w sporcie: Jesteśmy 'ładnym’ dodatkiem
Dziennikarka Anna Lalka wyznała, że padła ofiarą gwałtu. "Byłam przekonana, że zrobiłam coś złego"
Dziennikarka Anna Lalka wyznała, że padła ofiarą gwałtu. „Byłam przekonana, że zrobiłam coś złego”
Mężczyzna stoi przed lustrem
„Czy kiedykolwiek nazwałeś dziewczynę 'laską’? Albo zagwizdałeś na nią, gdy szła ulicą?”. Kampania „Nie bądź tym facetem” pokazuje, że seksistowskie żarty to nie podryw a przemoc!

Jej nazwa pochodzi od dwóch łacińskich słów: acus – „igła” i punctura, czyli „kłucie”. Przez entuzjastów uznawana jest za idealną metodę terapeutyczną, nieocenioną pomoc przy wielu chorobach ciała i duszy. Przez sceptyków jest łaskawie tolerowana. Bo jej obecność w „przestrzeni” medycznej naszej części świata usprawiedliwia naukowy rodowód (tak!) i gigantyczna popularność.

Szukać przyczyn, nie objawów

Według liczącej ok. 6 tys. lat medycyny chińskiej przez ciało człowieka przepływa energia życia Chi. Przemieszcza się przez specjalne kanały w ciele zwane meridianami. Choroby i zaburzenia pojawiają się, gdy strumień Chi w meridianach jest zaburzony lub zablokowany. W ramach tych „szlaków” energetycznych w ludzkim organizmie starożytni Chińczycy wyodrębnili ponad 400 tzw. punktów akupunktury. Kiedy stymuluje się je, wbijając w nie cieniutkie i delikatne igły, reguluje się przepływ energii tak, by wróciła ona do prawidłowego, wyjściowego stanu.

Zadaniem akupunktury jest więc skorygowanie wszelkich stanów nierównowagi fizycznej lub psychicznej i przywrócenie harmonii wewnętrznej. Objawy są najmniej istotne – służą jedynie do diagnozy pacjenta. Dla specjalisty akupunktury liczy się prawdziwe źródło choroby, jej rzeczywiste przyczyny. A stanowi je zawsze brak naturalnej, energetycznej harmonii. Kiedy ta zostaje przywrócona, umysł (w przypadku depresji, uzależnień itp.) i ciało (w przypadku chorób narządów wewnętrznych) także powoli osiągają pierwotną, dobrą kondycję.

Zdaniem praktyków akupunktury dzięki tej terapii można wyleczyć nie tylko poważne choroby tkanek i narządów. Terapia pomaga wyjść z wieloletnich uzależnień – narkomanii, alkoholizmu, uzależnienia od nikotyny. Co więcej, spece od akupunktury twierdzą, że potrafią nie tylko „rozbroić” ciało z nagromadzonych napięć i negatywnych emocji. Jak? Wyrównując w organizmie za pomocą specjalnych technik poziom minerałów, enzymów i innych substancji potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Medycyna konwencjonalna zaleca w takich wypadkach podawanie deficytowych składników „z zewnątrz”. Praktycy akupunktury twierdzą, że zdrowe ciało samo wytwarza wszystkie substancje potrzebne do zwalczenia choroby, zregenerowania uszkodzeń i utrzymania się w dobrej kondycji. Chore ciało tego nie potrafi. Akupunktura ma na celu przywrócenie ciału tej zdolności.

Naukowa postawa

Niekonwencjonalnie: AKUPUNKTURA

Zdjęcie: Imagery From the History of Medicine

Jak wykazały badania, zasada akupunktury nie jest osadzona w myśleniu magicznym ani starożytnej myśli ezoterycznej. Okazuje się, że ma naukowe fundamenty. Punkty akupunkturowe istnieją naprawdę! Dzięki nowoczesnym metodom badawczym okazało się, że w czułych miejscach, które przed kilkoma tysiącami lat zlokalizowali starożytni Chińczycy, jest większa liczba zakończeń nerwowych oraz mniejszy opór elektryczny. Dlaczego jednak stymulacja tych miejsc ma działanie lecznicze? Mechanizmy są dwa – neurofizjologiczny oraz neurohormonalny. Ten pierwszy odpowiada za blokowanie impulsów bólu, drugi zaś za zwiększanie poziomu endorfin i wielu innych związków, wpływających na poprawę samopoczucia i w efekcie – zdrowia.

Złotą igłą, kwiatem śliwy

Niekonwencjonalnie: AKUPUNKTURA

Zdjęcie: shutterstock

W Chinach przed kilkoma tysiącami lat używano igieł srebrnych lub złotych. Dziś niewiele grubsza od włosa igła wykonana jest z litej, nierdzewnej stali. I jest giętka. Zazwyczaj liczy sobie od jednego do kilku centymetrów długości. Najkrótsze igły służą do nakłuwania uszu i do akupunktury czaszki. Oprócz zwykłych, długich i cienkich, używa się też nietypowych, tzw. kwiatu śliwy oraz siedmiu gwiazd, które nie służą do wkłuwania w ciało, lecz do stymulacji określonych rejonów skóry.

Miejsca, gdzie wkłuwa się igły, laik może uznać za zaskakujące: nie mają one widocznego związku z umiejscowieniem choroby lub jej objawów. Są to najczęściej łydki, stopy, ręce i inne części ciała. I najważniejsze: nakłuwanie nie boli. Wywołuje nikłe wrażenie ciepła lub lekkiego odrętwienia, czasami – krótkie, ostre ukłucie, mniej bolesne niż przypadkowe ukłucie szpilką. Punkty na ogół nie krwawią, jednak czasem lekarze wywołują krwawienie celowo, by wzmocnić efekt. Wtedy z punktu w skórze wypływają 1–2 krople krwi. By osiągnąć lepszy efekt, specjalista może manipulować wbitymi w skórę igłami – wiercić, poruszać – w przewidziany specjalistycznymi regułami sposób.

Czy wkłuwanie igieł w ciało jest zawsze bezpieczne? Niektórzy twierdzą, że nieumiejętne użycie igieł może stanowić zagrożenie nawet dla życia pacjenta (igła wbita zbyt głęboko np. w klatkę piersiową może spowodować np. zapadnięcie płuca). Na szczęście, ścisłe normy bezpieczeństwa i obwarowania prawne* sprawiają, że prawdopodobieństwo uszkodzeń ciała od akupunktury jest równe ryzyku, jakie niesie np. zabieg stomatologiczny. Historie o śmiertelnym ukłuciu można chyba zaliczyć jedynie do tzw. legend miejskich.

*Zabiegi akupunktury mogą wykonywać tylko specjaliści z dyplomem lekarza, będący członkami Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Akupunktury i mający odpowiednie uprawnienia.

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Klawiterapia — jak wpływa na nasze zdrowie?

Klawiterapia – czym jest? Czy jest skuteczna?

Niekonwencjonalnie: HIRUDOTERAPIA

Niekonwencjonalnie: HIRUDOTERAPIA

Qigong - w poszukiwaniu energii qi

Qigong – w poszukiwaniu energii qi

Studentki i studenci

„Winny jest sprawca, nie spódnica, nie bluzka, nie alkohol, nie ofiara”. Magdalena Jutrzenka komentuje kontrowersyjne zalecenia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Jamie Lee Curtis i jej transpłciowa córka Ruby o ich relacji o comin-oucie. "Imię to była najtrudniejsza rzecz. Imię, które nadałaś dziecku"

Jamie Lee Curtis i jej transpłciowa córka Ruby o ich relacji po coming-oucie. „Imię to była najtrudniejsza rzecz. Imię, które nadałaś dziecku”

Rebel Wilson opowiada o obsesji społeczeństwa na punkcie wagi. "Prasa zaczęła się mną interesować dopiero, kiedy nie robiłam nic oprócz tego, że chudłam"

Rebel Wilson opowiada o obsesji społeczeństwa na punkcie wagi. „Prasa zaczęła się mną interesować dopiero, kiedy nie robiłam nic oprócz tego, że chudłam”

Jak ciężarne Polki czują się podczas wizyt ginekologicznych? „To nie są utopijne potrzeby, z 'innego świata'”

Czy można umrzeć z przepracowania? Odpowiada lek. Ewa Stawiarska

„Tak, można umrzeć z przepracowania. I są na to dowody naukowe” – podkreśla lek. Ewa Stawiarska

"Serio poprosiłaś go o chodzenie? Nie wiesz, że kobieta powinna czekać?". Seksuolożka wyjaśnia, dlaczego takie przekonanie powinno odejść do lamusa

„Serio poprosiłaś go o chodzenie? Nie wiesz, że kobieta powinna czekać?”. Seksuolożka wyjaśnia, dlaczego takie przekonanie powinno odejść do lamusa

„Nie mamy dodatkowych osób do pomocy, a sama nie będę pani wkładać na fotel”. Co słyszy kobieta z niepełnosprawnością u ginekologa?

Katarzyna Glinka: Jestem WWO

Katarzyna Glinka: Jestem WWO. Z tym po prostu trzeba nauczyć się żyć

„W Polsce panuje przekonanie, że gdy kobieta zostaje matką, niezależnie, czy to planowała, ma być szczęśliwa i nie narzekać” – mówi blogerka Anna Suchecka

„Ja nie przekwitam, ja rozkwitam. Definiuję swoją kobiecość na nowo”. Znane kobiety rewolucjonizują myślenie o menopauzie

Dopiero poniedziałek, a Ty już w niedoczasie? Znów się spóźniłaś? Poznaj receptę na „wow” wrażenie

„Powiedział, że postawi mi szóstkę na koniec roku, jeśli dam mu buziaka”. Molestowanie w szkołach i na uczelniach to realny problem – podkreśla Martyna Kaczmarek

„Powiedział, że postawi mi szóstkę na koniec roku, jeśli dam mu buziaka”. Molestowanie w szkołach i na uczelniach to realny problem – podkreśla Martyna Kaczmarek

„Lesbijka u ginekologa jest jak jednorożec, który się urwał z choinki” – czyli LGBT u lekarza

Skóra mężczyzn starzeje się wolniej niż u kobiet. Jak jeszcze będziesz się różnić od swojego faceta za 30 lat?

5 powodów, dla których czytamy o seksie

Dominika Kojro i Karolina Kucharczyk /fot. Przemek Grela

Dziecko jogi i pilatesu nazywa się yogilates. Wzmacnia mięśnie głębokie brzucha, uelastycznia ciało i wycisza umysł

HELLO PIONIERKI: Jak Janina Kosmowska została krakowską królową kefiru, bo nie mogła pracować w aptece

Prawniczka Joanna Rułkowska: Kobiecie po poronieniu ciężko jest robić cokolwiek, tym bardziej martwić się o swoje prawa. Bliskie osoby muszą pomóc je wyegzekwować

„Lekarz bez uprzedzenia wepchnął mi palce w miejsce intymne. Niezbyt komfortowa i przyjemna sytuacja” – mówi Justyna Kokoszenko o traumatycznej wizycie u ginekologa

Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością / Getty

„Dla nich jestem tylko tłem”. Łukasz od 25 lat jeździ na wózku i uczy savoir-vivre’u wobec osób z niepełnosprawnością

Urszula Dudziak o menopauzie: To jest dla kobiety najpiękniejszy okres

Urszula Dudziak o menopauzie: To jest dla kobiety najpiękniejszy okres, bo nie kojarzy się ze stresem

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

„365 dni”: gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

Po pracy nie masz już na nic siły? Oto 6 sposobów na odzyskanie energii wieczorem

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność