„Każdego dnia 2 nastolatków próbuje odebrać sobie życie”. Zobacz najnowszą kampanię „(Nie)widzialna nastoletnia depresja”
„Każdego dnia 2 nastolatków próbuje odebrać sobie życie. Przyczyną często bywa depresja. Możesz jej nie widzieć, nie rozumieć, ale to nie znaczy, że choroby nie ma” – czytamy w spocie opowiadającym o depresji nastolatków. Prawda jest taka, że co 5. nastolatek ma objawy depresyjne. Być może ma je twoje dziecko.
W 2017 roku w Polsce 730 nastolatków podjęło próbę samobójcza, a 116 z nich zakończyło tę próbę śmiercią. Depresja to choroba, która rozwija się długo i podstępnie. Osoby, których dotyka, nie muszą być wcale nękane czy bite. Czasem wystarczy zbyt duża presja, niezrozumienie przez najbliższych, czy bagatelizowanie potrzeb i objawów. Powodów jednak tak naprawdę jest wiele i są one mocno zróżnicowane. Najgorszym jednak jest to, że bardzo często młody człowiek nie otrzymuje właściwego wsparcia ze strony rodziny czy szkoły. Dojrzewanie to szczególny i wyjątkowy czas w życiu człowieka, który odbiera wtedy świat bardziej intensywnie. W tym wieku depresja jest najbardziej niebezpieczna i bardzo często niewidoczna, ponieważ bywa mylona jest z buntem lub tłumaczona okresem dojrzewania. Najważniejsze to nie bagatelizować sygnałów, które nastolatkowie nam wysyłają.
Depresja – nie bagatelizuj sygnałów
W krótkim filmie z kampanii społecznej „(Nie)widzialna nastoletnia depresja” przedstawiono kilkoro nastolatków, którzy zmagają się z depresją. Chłopak, którego rodzice cały czas się kłócą, dziewczyna, niezrozumiana przez matkę, czy nastolatka, która nie ma na nic siły i oszukuje najbliższe otoczenie, udając wieczną imprezowiczkę. Łączą ich dwie rzeczy – depresja oraz to, że nikt nie bierze ich złego samopoczucia na poważnie. W zamian za szczerość otrzymują odpowiedzi: „Ogarnij się”, „nie przesadzaj”, „weź nie zamulaj”, „nie możesz mieć depresji, przecież chodzisz na imprezy”. Niestety takie zachowanie często popycha nastolatków w stronę samobójstwa.
Zobacz spot z kampanii „(Nie)widzialna nastoletnia depresja” i zastanów się, czy ktoś z twojego najbliższego otoczenia nie potrzebuje wsparcia.
Szukasz pomocy? Tu ją znajdziesz: Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00 (działa w środy i w czwartki od 17.00 do 19.00)
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„Celem było zrobienie serialu, a to, że przy okazji dostałam obraz solidarnego świata, poruszało mnie do głębi”. O „Matkach Pingwinów” opowiada Klara Kochańska-Bajon
„Można być obecnym ojcem, spędzając z dziećmi godzinę dziennie”. Z Jackiem Masłowskim rozmawiamy o „Syndromie tatusia”
Filip Cembala: „Komu z nas nie brakuje ulgi w czasach zadyszki wszelakiej?”
Kino, mecz, pójście na ryby pomagają wychodzić z bezdomności. „Droga do normalności to długotrwały proces, bywa bardzo bolesny, ale często też jest uwieńczony sukcesem”
się ten artykuł?