Przejdź do treści

Katarzyna Kasia została Warszawianką Roku 2023. „Warszawska Syrenka ma ten miecz nie od parady”

Dr Katarzyna Kasia Warszawianką Roku 2023 - na zdjęciu laureatka w czarnej marynarce i czarnym topie, ma krótkie brąz włosy Hello Zdrowie
Dr Katarzyna Kasia Warszawianką Roku 2023 / Zdjęcie: Screen z YouTube @miastostolecznewarszawa
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Tytuł Warszawianki Roku 2023 otrzymała filozofka i wykładowczyni akademicka dr Katarzyna Kasia. Laureatka odebrała statuetkę z rąk prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego. – Jestem przekonana, że warszawska syrenka trzyma miecz nie od parady i wykorzysta go, żeby Warszawa była miastem, w którym prawa kobiet są bez wątpienia prawami człowieka i są szanowane – powiedziała podczas uroczystej gali.

Warszawianka Roku 2023

Warszawianka Roku to plebiscyt honorujący kobiety, które swoją działalnością społeczną lub zawodową w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju i promowania Warszawy. Wyniki tegorocznego konkursu zostały ogłoszone we wtorek wieczorem podczas uroczystej gali, na której obecne były nominowane oraz m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, wiceprezydentki Renata Kaznowska, Aldona Machnowska-Góra oraz Beata Michalec, radna m.st. Warszawy.

– Dla mnie ta edycja naszego plebiscytu jest wyjątkowa, bo odbywa się w wyjątkowym czasie. W momencie, w którym głos kobiet w całym kraju, a szczególnie w Warszawie wybrzmiał tak mocno i pozwolił całkowicie odwrócić kierunek zmian w Polsce. Jestem przekonany, że na kobiety w całej Polsce czekają lepsze czasy. Czasy poszanowania ich godności, respektowania ich prawa i liczenia się z ich zdaniem. Nie inaczej będzie w Warszawie – mieście, które zawsze w sposób szczególny traktuje kobiety. To nasze zobowiązanie, które traktujemy priorytetowo – mówił Rafał Trzaskowski.

Ewa Jarczewska-Gerc

Katarzyna Kasia. Kim jest? „Jej słowa są głośno słyszalne”

Warszawianki i warszawiacy wybrali tegoroczną laureatkę drogą elektroniczną spośród 10 kobiet wyłonionych przez kapitułę konkursu. Zwyciężczynią szóstej edycji plebiscytu Warszawianka Roku została dr Katarzyna Kasia – filozofka społeczna i nauczycielka akademicka pracująca w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich.

Dr Kasia jest też autorką esejów i książek, tłumaczką tekstów włoskich filozofów, felietonistką, publicystką, a także współprowadzącą program „Szkło kontaktowe” w telewizji TVN24. Ostatnio ukazała się jej książka napisana wspólnie z Grzegorzem Markowskim pt. „7 życzeń. Rozmowy o źródłach nadziei”.

Dr Katarzyna Kasia została doceniona za swoje osiągnięcia naukowe i społeczne. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas wręczania jej nagrody przyznał, że jest ona „warszawianką, która z miastem jest związana metryką wykształceniem i sercem oraz pracą”.

– Uczy kobiety, jak walczyć o swoje prawa, uczy mężczyzn, jak funkcjonować w prawdziwym równouprawnieniu. Jej zawodem jest zmiana świata na lepszy. Warszawianka Roku 2023 przekonuje, że zmiana zaczyna się od słowa. A jej słowa są głośno słyszalne – mówił o laureatce Rafał Trzaskowski.

„Warszawska syrenka trzyma miecz nie od parady”

Odbierając nagrodę, dr Kasia podziękowała wszystkim warszawiankom i warszawiakom, którzy oddali na nią swój głos.

– Warszawa to pierwsza afiliacja, która przychodzi mi do głowy, kiedy ktoś pyta skąd jestem. Jestem bardzo szczęśliwa i przyjmuję to zobowiązanie. Przede wszystkim chciałam podziękować, że mogłam się znaleźć w gronie tak wspaniałych kobiet. Bardzo dziękuję wszystkim paniom, że mogłyśmy się spotkać w ramach plebiscytu. To jest dla mnie zaszczyt. Będę pamiętać, że byłam tutaj z wami – mówiła laureatka.

Zwracając się do prezydenta stolicy stwierdziła:

– Panie prezydencie, jestem przekonana też, że warszawska syrenka trzyma miecz nie od parady i wykorzysta go, żeby Warszawa była miastem, w którym prawa kobiet są bez wątpienia prawami człowieka i są szanowane.

O plebiscycie Warszawianka Roku

Plebiscyt, w którym to mieszkańcy wybierają Warszawiankę Roku, został zainaugurowany w 2018 r., w setną rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych. Ma on na celu uhonorowanie kobiet, które swoją działalnością społeczną lub zawodową w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju i promowania Warszawy. Tytuł Warszawianki Roku przyznawany jest za działalność na rzecz stolicy, ale też realizację działań na rzecz promowania takich wartości, jak otwartość, tolerancja, za wybitne osiągnięcia w jakiejś dziedzinie, działalność na rzecz kobiet, społeczeństwa obywatelskiego i społeczności lokalnej Warszawie.

Spośród licznych zgłoszeń mieszkańców na kandydatkę do tytułu, kapituła tegorocznego konkursu wyłoniła 10 kobiet. Mieszkańcy mogli oddawać głos na: Krystynę Budnicką, dr Katarzynę Kasię, Zofię Czekalską, prof. dr hab. n. med. Marzenę Dębską, Kamilę Ferenc, Sylwię Gregorczyk-Abram, Dr h.c. Hannę Machińską, Katarzynę Nicewicz, Agnieszkę Szpilę, Justynę Wydrzyńską.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: