Karetki pogotowia – czym się różnią i która przyjedzie po twoim zgłoszeniu? Co oznaczają litery na ambulansach?
Wyjeżdżające do zgłoszenia karetki znacznie się od siebie różnią. Nie każdy ambulans, który mijamy, jedzie do poważnego wypadku. Jak to odróżnić? Każdy pojazd oznaczony jest odpowiednią literą według swojego przeznaczenia.
Karetki podzielone są ze względu na swoją funkcję i przeznaczenie. Ponadto od 2010 roku w związku ze zmianami w Ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym nie spotkamy już na swojej drodze słynnej „erki”. Choć nazwa ambulansu „R”, czyli karetki reanimacyjnej używanej w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia używamy do dzisiaj, pojazd ten zmienił swoją nazwę.
Ambulans – podział ze względu na rodzaj
Transport sanitarny Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego przed 2010 rokiem dzielił karetki na reanimacyjne „R”, wypadkowe „W”, przewozowe „P”, kardiologiczne „K”, a także karetki „POZ” (podstawowa opieka zdrowotna) i „NPL” (nocna pomoc lekarska).
Jak jest obecnie?
Karetka specjalistyczna „S” – tak zwana „eska” jest dawną „erką”, stosowaną w sytuacji zagrożenia życia. Jej skład stanowi minimum trzyosobowy zespół, przy czym jedną z nich musi być lekarz. Wyposażenie tego ambulansu jest najbardziej rozbudowane i wyposażone w zaawansowaną aparaturę medyczną.
Karetka podstawowa „P” – ambulans ten używa się do sytuacji takich jak wypadki, urazy i zachorowania, gdzie nie wymaga się udziały karetki „S”. W składzie powinno znaleźć się minimum dwóch ratowników medycznych lub dwie pielęgniarki. Obecność lekarza nie jest wymagana.
Karetka transportowa „T” – tego typu ambulans stosuje się do transportu poszkodowanych oraz chorych, którzy nie wymagają intensywnego nadzoru lub do przewozu krwi. Skład pojazdu najczęściej stanowi jedynie kierowca oraz ratownik. Wyróżnia się tu także karetki transportowe lekarskie do przewożenia chorych wymagających nadzoru lekarskiego. Oznakowania zależne są tutaj od regionu (kombinacja litery T np. „ST”, „RT”).
Karetki weterynaryjne – w tej sytuacji nie wszystkie ambulanse mają uprzywilejowany status. Najczęściej występują w kolorze żółtym w czerwone paski z niebieskim tyłem.
Karetki neonatologiczne „N” – karetki te pełnią funkcje karetek „T”, jednak służą do transportu noworodków i niemowląt do 1 roku życia. Ambulans ten jest także wyposażony w sprzęt reanimacyjny i inkubator.
W polskim systemie funkcjonują także karetki „POZ” (podstawowa opieka zdrowotna) oraz NPL (nocna pomoc lekarska), które także były przed 2010 rokiem. Wykorzystuje się je najczęściej do wizyt domowych lekarza rodzinnego w przypadku, kiedy chorzy z powodów zdrowotnych nie są w stanie sami dotrzeć na wizytę, a ich stan jest stabilny. Karetki „NPL” pełnią swoje funkcje w nocy w dni powszednie, a także całodobowo w święta i dni wolne od pracy.
Obecnie karetki w Polsce różnią się także kolorem: białym lub żółtym. Wynika to z tego, że zaczęto powoli wdrażać nowocześniejsze karetki w kolorze żółtym, aby upodobnić flotę ambulansów do tych w innych krajach Unii Europejskiej.
Ministerstwo Zdrowia opracowało projekt dotyczący ujednolicenia oznakowań pojazdów ratunkowych i od 1 stycznia 2028 roku na naszych drogach powinny jeździć ambulanse już tylko w jednym kolorze i wzorze.
Zobacz także
Niezwykła sesja ratowników medycznych ze Szczecina. Mercedes kontra stara Warszawa, białe kitle kontra czerwona specjalistyczna odzież
Pierwsza pomoc. Jak prawidłowo wykonać resuscytację niemowlaka?
Kasia, ratowniczka medyczna: człowiek ma potrzebę, żeby znowu pod tę granicę życia i śmierci podjechać
Polecamy
Ratowali ludzkie życie, spotkali się z pretensjami. „Piękna 'laurka’ dla ratowników” – komentują gorzko
Zziębnięty i osłabiony mężczyzna leżał przy samej jezdni. „Reagujmy”- apelują strażnicy miejscy
„Kołatanie serca, nudności, mroczki przed oczami, podwyższone tętno. Wewnątrz 49 st. C”. Ratownik medyczny spędził godzinę w nagrzanym aucie
Moda na parawany – nie tylko warta obśmiania, ale przede wszystkim niebezpieczna! Ratownicy wystosowali apel do turystów
się ten artykuł?