Kampania społeczna „Wspólne święta”. Nie zostawiaj staruszków w szpitalu
Stażyści Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie stworzyli kampanię społeczną „Wspólne święta”, która porusza problem zostawiania osób starszych w szpitalach na okres świąteczny. – Pozostawianie osób starszych w szpitalu na święta, nierzadko z dyskusyjnymi wskazaniami medycznymi, to problem ogólnopolski. Prowadząc akcję „Wspólne święta”, której główne hasło brzmi: „Szpital to nie przechowalnia, pacjent to nie przedmiot”, pragniemy poruszyć społeczeństwo, pokazać, że problem istnieje, wywołać u członków rodzin pacjentów refleksję, a w rezultacie może nawet szerszą publiczną dyskusję nad wizją opieki nad osobami starszymi w Polsce – zapowiadają organizatorzy kampanii.
Każdego roku lekarze zauważają problem wzrostu liczby osób hospitalizowanych w okresie przedświątecznym, bez wskazań medycznych. Są to przede wszystkim osoby starsze, które kierowane są do szpitala na prośbę członków rodziny. Duża część pacjentów pozostaje w szpitalu na okres świąt.
Po kilku latach pracy lekarze przyzwyczajają się do sytuacji, kiedy przed świętami przyjmowana jest do szpitali większa ilość osób starszych, ale nie z powodu wskazań medycznych, lecz ze względów społecznych. Zaryzykuję stwierdzenie, że nie ma w Polsce lekarza pracującego na oddziale wewnętrznym, który nie zetknąłby się z tym problemem. Lekarzy stażystów, którzy pierwszy raz spotkali się takim zjawiskiem, mocno to razi.
”Zachęcamy wszystkich do wspólnego spędzania świąt w rodzinnym gronie, z dziadkami. Mamy poczucie, że jeśli teraz nie pokażemy naszym dzieciom dobrych wzorców, w przyszłości nasze wnuki nie będą chciały spędzać świąt z nami”
– Chcemy powiedzieć rodzinom naszych seniorów, że doceniamy poświęcenie, trud i wyrzeczenia związane z opieką nad osobą starszą, wiemy, że to wycieńczająca praca domagająca się okresowego odpoczynku i nabrania sił, ale szpital nie jest rozwiązaniem! Wiele osób nie rozumie, że środowisko szpitalne nie jest przyjazne dla seniora, a pobyt w szpitalu wiąże się m.in. z ogromnym stresem, zwiększonym ryzykiem zakażeń, pogorszeniem stanu ogólnego – komentuje Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.
W 35 szpitalach w stolicy i na Mazowszu pojawiły się plakaty, na których zostaje zestawiony obraz szczęśliwych osób starszych, które spędzają święta w otoczeniu rodziny oraz tych samotnych, podpartych laską, na zimnym korytarzu szpitalnym. Hasło „Nie zostawiaj bliskich na święta w szpitalu” ma dać do myślenia rodzinom i opiekunom, a Okręgowa Izba Lekarska przypomina, że hospitalizacja powinna dotyczyć wyłącznie osób, które wymagają tego z powodów medycznych. Nie bądźmy obojętni wobec osób starszych i nie przyczyniajmy się do poczucia samotności i odizolowania naszych najbliższych.
Polecamy
„Chirurgów zabraknie” – alarmuje dr Paweł Czekalski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi
Lek. Aleksandra Śremska została drugą w historii kobietą na czele Bydgoskiej Izby Lekarskiej. „Liczą się kompetencje. Kobiety powinny w siebie wierzyć”
Największy szpital w Polsce zamyka sale operacyjne. Powodem jest brak personelu i pieniędzy
„Polska to chory kraj. Walcząc o władzę, politycy nie chcą skutecznie zająć się reformą ochrony zdrowia”. Do sieci trafił właśnie mocny spot
się ten artykuł?