Joga. Po co i jak unosić ręce w asanach? Podziękują ci za to twoje barki!
Joga ma wpływ na całe ciało. Przede wszystkim nie tylko pozwoli ci się zrelaksować, ale uelastyczni, wydłuży i zregeneruje kręgosłup, poprawi krążenie krwi w tym obszarze, a także rozciągnie oraz wzmocni powiązane z problemem grupy mięśni. Jakie korzyści przynosi także podnoszenie rąk w asanach? Co zrobić, jeśli czujesz wtedy napięcie? Tłumaczy nauczycielka jogi Barbara Tworek.
Barbara Tworek jest nauczycielką jogi i psycholożką, która w mediach społecznościowych przekazuje wiedzę, jak dobrze ćwiczyć jogę. Precyzyjne wykonanie pozycji w trakcie ćwiczeń ma bowiem zbawienny wpływ na całe ciało. Regularne ćwiczenia dodają energii, wzmacniają i rozluźniają mięśnie, a także poprawiają pracę stawów. Praktykując jogę powinno się czuć jej wpływ na całym ciele od stóp do palców u rąk, jednak nie powinno to wytwarzać napięcia. W jaki sposób więc odpowiednio pracować rękoma w jodze? I dlaczego warto je unosić? Tworek poruszyła ten problem w swoim najnowszym wpisie na Instagramie.
Po co unosić ręce w asanach?
Unoszenie rąk w asanach pozytywnie wpływa na kręgosłup i przede wszystkim na staw barkowy. Jak zaznacza ekspertka, przez szybki tryb życia oraz częstą pracę za biurkiem, brak ruchu i nieodpowiednią postawę, coraz częściej odczuwamy problemy w tym obszarze.
Po co unosimy ręce w asanach?
Głównie po to, żeby wydłużyć boki ciała, oraz zapewnić stawowi barkowemu zakres ruchu, w który (od kiedy mieszkamy w miastach) wchodzimy coraz rzadziej.
Hands up, yogis!
Jak układać ręce w asanach?
Joga jest jednym z najlepszych sposobów terapii i profilaktyki problemów z kręgosłupem. Nie warto jednak wykonywać pozycji na siłę. Jeśli czujesz dyskomfort, podczas podnoszenia rąk w asanach, pamiętaj, że lepiej nie robić niczego wbrew sobie.
RozwińTO TY DECYDUJESZ jakie ułożenie rąk jest dla Ciebie najbardziej komfortowe – czy wolisz połączyć dłonie nad głową, czy zostawić je od siebie w pewnej odległości; czy wolisz wyprostować ręce, czy lekko ugiąć je w łokciach.
Dla zdrowia Twoich stawów WAŻNE jest to, żeby nie opuszczać na siłę barku, kiedy unosisz rękę – Twoja łopatka, powinna poruszać się swobodnie razem z kością ramienia i podążać za nią do góry i w dół (ciekawskim polecam kanał YT Muscle&Motion, w temacie barku filmik „How scapular movement works”)
Jeśli czujesz, że połączenie dłoni nad głową powoduje dyskomfort lub napięcie, to NIE ODSUWAJ BARKÓW OD USZU NA SIŁĘ, tylko rozłącz dłonie i zrób trochę miejsca między uszami i barkami.
Słuchaj Ciała, ninja! I pamiętaj, że o zaawansowaniu decyduje to, czy traktujesz się z szacunkiem, a nie to jak mocno wepchniesz się w pozycję.
Polecamy
Koniec jogi ze szczeniakami. „Ta decyzja nie ma sensu. Nikt nie przyszedł sprawdzić, co dzieje się podczas zajęć”
Zuzanna Bućko: „Byłam przekonana, że im będę chudsza, tym będę lepsza, a 'chudość’ postrzegałam jako wyznacznik sprawności”
„Przekąski ruchowe mają urozmaicić czas spędzony w jednej pozycji i dostarczyć organizmowi różnorodnych bodźców. Mówi się, że jedyna dobra pozycja to pozycja… następna” – mówi terapeuta ruchowy Maciej Borucz
Burpees to jedno z najlepszych ćwiczeń w świecie fitness. Podejmij wyzwanie!
się ten artykuł?