Przejdź do treści

Jakie efekty przynosi jazda na rolkach?

Jakie efekty przynosi jazda na rolkach? /fot. iStock
Jakie efekty przynosi jazda na rolkach? /fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jazda na rolkach to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. Podczas tej aktywności nie tylko pracujesz nad mięśniami nóg, ale poprawiasz całą swoją sylwetkę. Dodatkowo pracujesz nad poprawą zdrowia: fizycznego i psychicznego. Trening na rolkach pozwala spalić nawet kilkaset kalorii w prosty i przyjemny sposób. Jak wybrać odpowiednie rolki? Jakie jeszcze korzyści przynosi ta aktywność?

Rolki – jak wybrać? 

W sklepach sportowych znajdziesz bardzo szeroki wybór rolek. Najlepsze rolki to te, które są dopasowane do ciebie. Przed zakupem musisz się zastanowić, czy zależy ci wyłącznie na jeździe rekreacyjnej, czy też zamierzasz próbować swoich sił na wyższym poziomie. 

Ważne, aby rolki nie uciskały stopy. Dlatego istotne jest posiadanie regulowanych zapięć, które wspomogą także stabilizację kostki. Gumowe kółka są dobre przy rolkach fitness, ponieważ dobrze amortyzują mikrowstrząsy powstające podczas jazdy. 

Dobre rolki nie muszą kosztować tysiąca złotych, ale na pewno kupienie najtańszego modelu może okazać się złą decyzją. Dlaczego? Bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że do ich wyprodukowania użyto materiałów niskiej jakości, co z kolei przekłada się na krótką żywotność.

Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rolkach? 

Chociaż mogłoby się wydawać, że liczba mięśni, które pracują podczas jazdy na rolkach, jest ograniczona, to jednak jest ich więcej, niż myślisz. Jakie mięśnie pracują przy jeździe na rolkach? 

Oczywiście najbardziej zaangażowaną grupą mięśniową są nogi. Mocno pracują mięśnie czworogłowe uda, a także mięśnie pośladkowe. Zaangażowane są także mięśnie dwugłowe oraz łydki. Te ostatnie możesz szczególnie czuć po pierwszych jazdach, ponieważ rzadko kiedy są one aż tak angażowane do pracy. A są ważne, ponieważ wspierają stawy kolanowe. 

Jeśli chodzi o mięśnie pośladkowe, to bardzo często właśnie jazda na rolkach polecana jest jako aktywność, która pomoże zwiększyć ich objętość i siłę, a także je ujędrni.

Podczas jazdy na rolkach angażujesz także mięśnie brzucha, które są odpowiedzialne za stabilizację sylwetki. Nie można też zapomnieć o pracy rąk. Niby zwykłe wymachy, ale to między innymi dzięki nim możesz się rozpędzić i utrzymać w pozycji pionowej. 

Z kolei jeżdżenie na rolkach w sposób bardziej ekstremalny, zawodowy, angażuje do pracy mięśnie całego ciała. Zauważ, że podczas cofania rąk angażujesz też mięśnie pleców. 

Podczas jazdy na rolkach pracuje całe ciało!

Kasia Bigos

Rolki a odchudzanie 

Czy na rolkach można schudnąć? TAK! Tak jak każda aktywność fizyczna, tak i trening na rolkach sprzyja odchudzaniu. Jest to trening aerobowy, czyli trening cardio. Zatem to ten rodzaj ćwiczeń, który najczęściej kojarzy się z odchudzaniem.  

Trenerzy często zalecają, aby przy odchudzaniu skupić się na treningu siłowym i dołączyć do niego cardio, którym może być właśnie jazda na rolkach. Kalorie, które spalisz podczas jazdy, będą sprzyjały deficytowi kalorycznemu i zmniejszaniu wagi oraz obwodów. Ile kalorii spala jazda na rolkach? Średnia wartość to ok. 500 kalorii w ciągu jednej godziny, ale oczywiście zależy ona od tempa jazdy oraz twojej wagi.  

Poza tym jazda na rolkach może być świetnym NEAT-em, czyli spontaniczną aktywnością, której nie wliczasz do planów treningowych. Możesz też uczynić z tej aktywności główny trening cardio. Jak jeździć na rolkach, żeby schudnąć? Oczywiście regularnie, zmieniając tempo (interwał: raz szybciej, raz wolniej) i poświęcając jej co najmniej 30 minut trzy razy w tygodniu. 

Co daje jazda na rolkach? 

Przede wszystkim satysfakcję z aktywnego spędzania wolnego czasu!

Zalety jazdy na rolkach są widoczne gołym okiem, a są nimi: 

  • poprawa kondycji, 
  • wyrzeźbiona sylwetka, 
  • zwiększenie masy mięśniowej, 
  • więcej siły w nogach, 
  • dobry nastrój, 
  • jędrniejsza skóra – szczególnie na nogach, 
  • lepsza zwinność, 
  • poprawa pracy układu krążeniowo-oddechowego (mniej się męczysz), 
  • zmniejszenie cellulitu. 

Jazda na rolkach ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia psychicznego. Wychodząc na dwór, nie tylko się dotleniasz, ale też otwierasz na świat. Zapraszając do jazdy znajomych, dodatkowo miło spędzasz czas. Jeśli ciężko ci się zmotywować do regularnych treningów, to właśnie trening na rolkach może być dobrym początkiem do rozpoczęcia przygody z aktywnością fizyczną. Pokonywanie kolejnych dystansów zwiększa też pewność siebie i pozwala na pokonywanie ograniczeń, które do tej pory cię blokowały. 

Oczywiście są też wady jazdy na rolkach, choćby takie jak bóle kolan. Mogą się one pojawiać u osób, które już wcześniej miały problemy ze stawami kolanowymi. Wynika to z tego, że jazda na łyżworolkach wymaga uginania kolan przez cały czas. To sprawia, że zmienia się środek ciężkości i to na kolana przenosi się duży ciężar. Jednak wraz z kolejnymi sesjami treningowymi i dzięki odpowiedniej regeneracji możesz zmniejszyć dolegliwości bólowe i korzystać z zalet jazdy na rolkach.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?