Przejdź do treści

Jak śmiecić mniej? Poznaj zasadę 5 kroków

Jedzenie wyłożone na stole (makaron w kształcie torby na zakupy, szklana butelka mleka, wytłaczanka jajek, dwa słoiki i siatka pomidorów)
Jak śmiecić mniej? Poznaj zasadę 5 kroków/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„W Polsce z roku na rok śmiecimy coraz bardziej” alarmuje dziennikarka Sylwia Majchrzak. Co z tym zrobić? Ograniczenie ilości śmieci nie jest wcale tak trudne, jak się wydaje. Jakie wdrożyć zasady, aby przestać tyle śmiecić? Podpowiadamy.

W czasach, kiedy katastrofa klimatyczna zbliża się wielkimi krokami, coraz więcej ludzi zaczyna zwracać uwagę na to, jak sami mogą pomóc, by nie szkodzić naszej planecie. Sprzątają śmieci (o czym pisaliśmy odnośnie „Trash Challenge”), rezygnują z użycia plastiku czy jedzenia mięsa. W ostatnich czasie zrobiła na nas wrażenie także Pani Irena, która ma 93 lata i od 30-tu jest na diecie wegetariańskiej. Jak się domyślacie trzyma się świetnie! Najtrudniej jednak, jak zawsze jest zacząć i zrobić pierwszy krok ku zmianie. Co więc zrobić, aby śmiecić mniej?

Irena Gajewska

Europejski Tydzień Redukcji Odpadów

W tygodniu 16-24 listopada trwa Europejski Tydzień Redukcji Odpadów, który ma zwrócić uwagę na ilość produkowanych przez nas śmieci. Z tej okazji Sylwia Majcher, dziennikarka i autorka ekoplanera,w którym zachęca do pozytywnych dla siebie i środowiska zmian, poruszyła na swoim profilu na Instagramie problem śmiecenia i jego redukcji.

Mniej śmieci. Da się?
Trwa Europejski Tydzień Redukcji Odpadów. Taki czas refleksji i wyrzutów sumienia – zaczyna swój wpis Majcher.

Dziennikarka podaje także zatrważające dane. Okazuje się, że pomimo głośnych kampanii, aby śmiecić mniej, produkujemy tych śmieci z roku na rok coraz więcej.

W unijnych krajach każdego roku wytwarzanych jest 1,3 miliarda ton śmieci. Najwięcej, bo ponad 60% na wysypiska trafia opakowań. Z niektórymi nic już nie da się zrobić. One bowiem już w czasie produkcji są bezużyteczne i robią bałagan. Są i takie, co mogą się przydać, choć zupełnie nie dostrzegamy ich potencjału.

W Polsce z roku na rok śmiecimy coraz bardziej. Zobaczcie, ile konkretnych opakowań wyrzucamy.

500 tysięcy ton papieru i kartonów
430 tysięcy ton szkła
264 tysięce ton tworzyw sztucznych
136 tysięcy ton metali

Niektóre dałoby się wykorzystać. Gdybyśmy segregowali śmieci, mniej kupowali, bardziej zwracali uwagę na to, co kupujemy i więcej przetwarzali w domowych warunkach.

Jak śmiecić mniej – zasada 5 kroków

Co możemy zrobić, aby przestać produkować tonę śmieci? Majcher wymienia 5 najważniejszych zasad.

Jak śmiecić mniej – 5 sposobów

– Kupuj produkty sprzedawane luzem;

– Wybieraj opakowania nadające się do recyklingu;

 – Wykorzystaj opakowania wielorazowe;

 – Wybieraj jedno większe opakowanie, zamiast kilku mniejszych;

– Wybieraj trwalsze a nie tańsze rzeczy.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Sylwia Majcher (@sw.majcher)

Na co jeszcze można zwrócić uwagę, aby znacznie ograniczyć produkcję śmieci?

Ogranicz plastik:

– Warto zrezygnować z opakowań plastikowych, które są dosłownie wszędzie.Wybierz te wielorazowe a przed wybraniem żywności w sklepie zapakowanej w plastikowy pojemnik, poszukaj może jest też w innym opakowaniu;

– Zamiast pakowania owoców w supermarkecie do osobnych woreczków foliowych zakup sobie wielorazowe;

Wodę można spokojnie pić z kranu, ograniczając dzięki temu zużycie plastikowych butelek;

– Nie używaj jednorazowych sztućców, talerzyków czy kubeczków;

– I przede wszystkim odstaw rurki. Obecnie istnieje wiele ich zamienników z makaronu czy owoców i też są świetne.

Ogranicz jedzenie mięsa:

Nie musisz od razu przechodzić na dietę wegetariańską czy wegańską, aby pomóc planecie „odetchnąć”. Wystarczy coraz częściej jadać roślinne dania i stopniowo ograniczać ilość spożywanego mięsa i nabiału. W ten sposób rocznie możesz uratować nawet 500 zwierząt. To całkiem niezła liczba.

Ogranicz środki chemiczne w twoim domu:

– Nie jesteś skazana na syntetyczne gąbki do mycia naczyń ani na chemię pakowaną w plastikowe butelki. Środki czyszczące można kupić w słoikach lub ekologicznych opakowaniach;

– Warto też zrobić samej produkty do sprzątania. Zamiast płynu do czyszczenia łazienki można użyć wody z sodą, a do luster wody z octem. Też sprawdzą się w tej roli bardzo dobrze.

Ogranicz ilość kupowanych ubrań:

– Nie od dziś wiadomo, że przemysł tekstylny jest drugim największym trucicielem środowiska. Według obliczeń międzynarodowej firmy doradczej McKinsey, produkcja 1 kg tkanin generuje średnio 23 kg gazów cieplarnianych. Zatem zamiast kupować (kolejną) sukienkę z najnowszej kolekcji może dać nowe życie którejś starej?

Wszystko zależy od ciebie, co wybierzesz. Najważniejsze, żeby zacząć działać!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: