Przejdź do treści

Ilu Polaków żyje w skrajnej biedzie? Szlachetna Paczka opublikowała najnowszy raport. Te historie trzeba poznać

Kobieta
Ile Polaków żyje w skrajnej biedzie? Szlachetna Paczka opublikowała najnowszy raport/ Raport o Biedzie Szlachetnej Paczki
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Stereotypowa bieda jest bezrobotna, niewykształcona i żyje na wsi. Tymczasem może kryć się za ścianą mieszkania obok. Prawdziwy obraz biedy jest wypierany, bo nie pasuje do romantycznych” – piszą autorzy najnowszego „Raportu o Biedzie” Szlachetnej Paczki. Publikacja powstaje co roku i przedstawia historie osób, które balansują na granicy przetrwania. Tegoroczna edycja zawiera także dane z ogólnopolskiego badania, które pokazuje, co Polacy myślą o biedzie.

Gdzie zaczyna się bieda?

„Bieda zaczyna się w barze mlecznym, gdy ktoś zamawia pół pomidorowej, bo porcja podrożała o 60 groszy” – czytamy w najnowszym Raporcie Szlachetnej Paczki. Raport przedstawia najważniejsze dane oraz historie osób, które żyją na granicy przetrwania. Jak podają autorzy publikacji, w prawie 3 proc. gospodarstw domowych w Polsce nadal nie ma bieżącej wody, a co dwudziesty mieszkaniec naszego kraju żył w 2022 roku bez dostępu do łazienki i toalety. Według danych niemal 2,5 mln osób w naszym kraju mieszka w budynkach, w których przecieka dach, brakuje szczelnych okien i drzwi, a na ścianach i sufitach w wyraźny sposób występuje wilgoć. Lokatorów nie stać jednak na zmianę lokum lub remont.

To jedynie niektóre dane opublikowane w tegorocznym „Raporcie o Biedzie”. Poruszających historii wolontariusze Szlachetnej Paczki poznają co roku ok. 20 tys. Słyszą o pani Krystynie, której po opłaceniu rachunków zostaje na przeżycie 32 zł na miesiąc, o panu Andrzeju, który samotnie wychowuje trzech synów i ledwo wiąże koniec z końcem, czy o pani Zofii, która kąpię się w blaszanej misce raz na jakiś czas… kiedy starczy jej sił na ugrzanie i przeniesienie wody.

„Bieda zaczyna się tam, gdzie starsza kobieta żyje z najniższej emerytury i spłaca pożyczki zaciągnięte na leczenie męża, których rata rośnie z miesiąca na miesiąc.
 Ta sama kobieta na pytanie o marzenia bez namysłu odpowiada: „częściej jeść”.

Bieda zaczyna się tam, gdzie samotna osoba oddaje do schroniska swojego ukochanego psa, bo tam go nakarmią.  Pęka jej serce, a od ludzi słyszy, że go nie ma, bo oddała przyjaciela” – podają autorzy raportu.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Kobieta z deską jedzenia

Mitologia ubóstwa

Na granicy skrajnego ubóstwa w ubiegłym roku w naszym kraju żyło 1,6 mln Polaków, w tym 333 tys. dzieci i 246 tys. seniorów. Mimo to stereotypy dotyczące biedy mają się dobrze. Ponad 1/3 ankietowanych uważa, że osoby pobierające zasiłek żyją wygodnie, 36 proc. myśli, że wystarczy ciężej pracować, 27 proc. twierdzi, że osoby biedne to ludzie bez wykształcenia, a 15 proc., że ubóstwo dotyczy jedynie mniejszych miejscowości.

„Stereotypowa bieda jest bezrobotna, niewykształcona i żyje na wsi. Tymczasem może kryć się za ścianą mieszkania obok. Prawdziwy obraz biedy jest wypierany, bo nie pasuje do romantycznych” – czytamy.

Autorzy raportu zauważają, że sytuacja w naszym kraju znacznie pogorszyła się w ostatnim roku przez wzrastającą inflację i wciąż rosnące ceny produktów i usług. 95 proc. Polaków odczuło w ostatnim półroczu wzrost cen żywności, 89 proc. wzrost cen utrzymania mieszkania lub domu. Polacy najczęściej oszczędzają na kulturze i rozrywce (64 proc. badanych), zakupach odzieży lub obuwia (64 proc.), zużyciu prądu, wody i gazu (58 proc.) oraz żywności (45 proc.).

„Mało tego – w ostatnich miesiącach jest tylko ciężej. Wobec inflacji nie jesteśmy równi – najbardziej boli tych, którzy mają najmniej: chleb podrożał o 29 proc., mąka o 45 proc., a olej i tłuszcze o 38 proc.. Jeśli rok temu Pani Krystyna miała 1 zł na przeżycie dnia, to co dziś może kupić za tę złotówkę? Jedną bułkę?” – piszą autorzy raportu.

I podkreślają, że choć inflacja dotyka każdego, to nie każdy jest w ten sam sposób odczuje jej dotyk. Niektórzy nie będą w stanie opłacić zbyt drogich lekarstw, obiadu dla dziecka czy zapłacić za ciepłą kurtkę lub ogrzewanie w domu.

„Masz wpływ na biedę. Dziel się czasem, mnóż nadzieję, dodawaj otuchy, odejmuj troski, potęguj dobro. Matematyka biedy bywa bezlitosna, ale ustępuje ekonomii serca i hojności.

Bieda kończy się tam, gdzie zaczyna nasza solidarność” – podsumowują.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kamery bezpieczeństwa zaklejone podpaskami? Tak Iranki chronią swoje życie / Twitter

Kamery bezpieczeństwa zaklejone podpaskami. Tak Iranki chronią swoje życie

Shania Twain

57-letnia Shania Twain o pozowaniu nago: „Nadszedł czas, aby poczuć się dobrze we własnym ciele i zrzucić tę skórę niepewności”

Maja Heban: Dostałam ataku paniki, cała drżałam, miałam problemy z oddychaniem. Ruszyła akcja „Słyszysz przemoc. Usłysz nas”

"Żadne maniery czy etykiety nie zniszczą we mnie prawdziwej kobiety". Post Mądrej Babci zachwycił internet i stał się viralem

„Żadne maniery czy etykiety nie zniszczą we mnie prawdziwej kobiety”. Post Mądrej Babci zachwycił internet i stał się viralem

Krystyna Misióra

Tygodniami dziergała czapki, by uzbierać na aparat słuchowy. Historia pani Krystyny chwyta za serce

Irena Kamińska-Radomska krytykuje modelkę w bieliźnie, która według niej nie ma wstydu. "Modelka ze zdjęcia cudowna, a wstydu brakuje pani Radomskiej"

Irena Kamińska-Radomska krytykuje starszą modelkę, która pokazała swoje ciało w bieliźnie. „Modelka ze zdjęcia cudowna, a wstydu brakuje pani Radomskiej” – grzmią komentatorki

Gwiazdy ścięły włosy. To ich gest solidarności z Irankami po śmierci Mashy Amini

57-letnia Brooke Shields mówi, że jej grupa wiekowa czuje się "pomijana". "Najlepsze dopiero przed nami"

57-letnia Brooke Shields mówi, że jej grupa wiekowa czuje się „pomijana”. „Najlepsze dopiero przed nami”

Denise i Katie Austin

65-letnia ikona fitness rządzi w bikini na wybiegu Sports Illustrated. „Wiek to tylko liczba”

„Niepewność dotycząca tego, co dzieje się z osobą, którą kochamy, to jedna z najtrudniejszych emocji, z jaką mierzą się bliscy zaginionych” /fot. Getty Images

„Niepewność dotycząca tego, co dzieje się z osobą, którą kochamy, to jedna z najtrudniejszych emocji, z jaką mierzą się bliscy zaginionych” — mówi Anna Jurkiewicz, prezeska Fundacji ITAKA

Sharon Stone

Sharon Stone rozstała się z młodszym partnerem po tym, jak odmówiła stosowania botoksu. „Jeżeli nie dostrzegasz we mnie więcej, proszę – tam są drzwi”

Ludzie siedzą przy stole

Na świecie żyje więcej emerytów niż dzieci. To pierwszy taki przypadek w historii

W wieku 70. lat postanowiła: „teraz albo nigdy”! Dzięki ćwiczeniom przeszła niesamowitą metamorfozę i odstawiła wszystkie leki, które brała

W wieku 70. lat postanowiła: „teraz albo nigdy”! Dzięki ćwiczeniom przeszła niesamowitą metamorfozę i odstawiła wszystkie leki, które brała

Sharon Stone pozuje topless bez filtrów i retuszu. "Wdzięcznie nieidealna w ten perfekcyjny dzień"

Sharon Stone pozuje topless bez filtrów i retuszu. „Wdzięcznie nieidealna w ten perfekcyjny dzień”

Agnieszka Włodarczyk

„To starość, droga pani”. Agnieszka Włodarczyk odpowiada na rady internautek

Przywiązywanie do fotela i zakładanie skarpetek na ręce? RPO pisze do MZ w sprawie "niestandardowych form opieki"

Przywiązywanie do fotela i zakładanie skarpetek na ręce? RPO pisze do ministra w sprawie „niestandardowych form opieki”

Melissa Gilbert wróciła na prerię. „Nareszcie czuję się dobrze we własnej skórze”

78-letnia Lauren Hutton po raz kolejny udowodniła, że wiek to tylko liczba! Wystąpiła w zachwycającej sesji topless

78-letnia Lauren Hutton w zachwycającej sesji topless! Po raz kolejny udowodniła, że wiek to tylko liczba

Zmarła najstarsza osoba na świecie. Chętnie dzieliła się sekretem długowieczności

Dorota Kraskowska: Wojna w Ukrainie sprawia, że trauma u osób, które przeżyły II wojnę światową, wraca ze zdwojoną siłą. Czują się tak, jakby wszystko przeżywali na nowo

„Inwazja Rosji sprawiła, że u osób, które przeżyły II wojnę światową, trauma wraca ze zdwojoną siłą. Czują się tak, jakby wszystko przeżywały od nowa” — mówi traumatolożka Dorota Kraskowska

Alain Delon potwierdza swoją decyzję o eutanazji. Aktor napisał list pożegnalny

Czy kobiet nie wolno pytać o wiek? / istock

Czy pytanie o wiek jest taktowne? „To oczywiście zależy. Ale co ważne, nie zależy od płci” – odpowiada Ane Piżl

57-letnia Lonni Pike odpowiada wszystkim, którzy mówią, że nie powinna „ubierać się jak nastolatka”

57-letnia Lonni Pike odpowiada wszystkim, którzy mówią, że nie powinna „ubierać się jak nastolatka”. Krótko i treściwie!

Joanna Koroniewska: Jak to się stało, że starość jest traktowana jako grzech czy powód do wstydu?

Joanna Koroniewska: Jak to się stało, że starość jest traktowana jako grzech czy powód do wstydu?

×