Przejdź do treści

Ig Noble przyznane! W dziedzinie medycyny zwyciężyło odkrycie, że orgazm może… udrażniać nos

Ig Noble przyznane
Ig Noble przyznane! W dziedzinie medycyny zwyciężyło odkrycie, że orgazm może… udrażniać nos/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Podczas 31. ceremonii wręczenia nagrody Ig Nobla – jak co roku – nie zabrakło absurdów! Czyje dokonania na polu nauki w tym roku zachwyciły komitet ignoblowski? Konkurencja była zaciekła.

Nagrody Ig Nobla – co to?

Nagrody Ig Nobla, tzw. antynoble, to żartobliwe odpowiedniki Nagród Nobla. Ich nazwa wzięła się od angielskiego słowa ignoble (niegodziwy) – antonimu słowa noble (szlachetny), wymawianego jak słowo Nobel (w odniesieniu do Nagrody Nobla).

Wyróżnienia przyznawane są od 1999 r. przez czasopismo Annals of Improbable Research za osobliwe odkrycia, które być może lepiej byłoby „zakryć” i prace naukowe, które „początkowo śmieszą, a potem nakłaniają do refleksji”.

W związku z pandemią COVID-19 uroczystość po raz kolejny odbyła się online, a nie jak wcześniej na Uniwersytecie Harvarda, gdzie statuetki autorom najbardziej osobliwych dokonań na polu nauki osobiście przyznają rzeczywiści zdobywcy Nagród Nobla. Które tym razem wywarły największe wrażenie na jury?

Ig Noble 2021: laureaci

Nagroda Ig Nobla 2021 r. w dziedzinie medycyny powędrowała do zespołu badaczy z Niemiec, Turcji i Wielkiej Brytanii za odkrycie, że orgazm może udrażniać zatkany nos. Jest w tym tak samo skuteczny jak leki na katar. Niestety dobroczynny efekt utrzymuje się zaledwie przez około godzinę.

Wyróżnienie w kategorii chemia powędrowało do międzynarodowego zespołu naukowców za badania nad tym, jakie lotne związki organiczne wydzielają widzowie w kinie podczas oglądania różnych gatunków filmów. Celem ustalenie, czy te substancje chemiczne w jakiś sposób korelują z tematyką filmów: seksem, przemocą, śmiechem.

Nagrodę Nobla 2020 w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymali: Harvey J. Alter, Michael Houghton and Charles M. Rice

W dziedzinie transportu antynoblem ukoronowana została innowacyjna metoda… przewożenia nosorożców w powietrzu. Badacze odkryli, że zdecydowanie lepiej jest transportować te zwierzęta  helikopeterem w hamakach, odwrócone do góry nogami. To lepiej wpływa na ich doborstan niż transport ciężarówkami po wyboistych, afrykańskich drogach.

Nagroda Ig Nobla w kategorii ekonomia trafiła do międzynarodowego zespołu badaczy odkrycie związku pomiędzy otyłością a skalą korupcji wśród polityków z krajów byłego ZSRR.

Antynoblem w dziedzinie ekologii uhonorowano badania bakterii znajdujących się na przeżutych gumach do życia przylepionych przez 3 miesiące do ulicznego chodnika w 5 różnych krajach.

Ciekawi cię, jakie jeszcze dziwaczne odkrycia zasłużyły w tym roku na antynobla? Zajrzyj na oficjalną stronę nagrody.

Historia Ig Nobla

Zamysłem „antynobli” jest zarówno popularyzowanie nauki, ale też odczarowanie pracy badaczy i odkrywców.

Do tej pory doceniono m.in. Karl Kruszelnickiego z Uniwersytetu w Sydney w Australii,  który w 2001 r. wyjaśnił, skąd pochodzą i z czego się składają… paprochy w pępku. Nie pominięto również przełomowych badań Edwarda Cusslera, który w 2004 r. przeprowadził eksperyment, dzięki któremu wyjaśnił, czy człowiek pływa szybciej w wodzie, czy… syropie. Co istotne, wyróżnione prace mają rzeczywistość wartość naukową. A że śmieszą? To ich dodatkowy walor.

W 2013 r. laureaci Ig Nobla otrzymali nie lada gratyfikację finansową – 10 bilionów dolarów Zimbabwe, co wynosi ok. 4 dol. Amerykańskich.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: