Nobel z fizyki dla Donny Strickland

2 października 2018 roku przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Nagrodzono trójkę naukowców: to Donna Strickland z Kanady, Arthur Ashkin z USA, Gérard Mourou z Francji. Nobla przyznano za „przełomowe wynalazki w dziedzinie fizyki laserowej”.
Najbardziej prestiżowa na świecie naukowa nagroda, plus 9 milionów szwedzkich koron, powędrowało do trójki fizyków zajmujących się optycznymi narzędziami laserowymi: Amerykanina Arthura Ashkina z Bell Laboratories (za umozliwiającą manipulowanie obiektami w mikroskali „optyczną pęsetę”), Francuza Gerarda Morou i jego współpracowniczki, pierwszej od 55 lat kobiety-laureatki – Donny Strickland z Uniwersytetu Waterloo w Ontario.
Komitet Noblowski nagrodził Morou i Strickland za pracę nad techniką ultrakrótkich, intensywnych sygnałów laserowych (chirped pulse amplification), wykorzystywaną obecnie w milionach operacji korekt wzroku rocznie. Strickland to trzecia w historii, po Marii Curie-Skodowskiej i Marii Goeppert-Mayer, kobieta nagrodzona Noblem z fizyki.
Jak podaje The Guardian, sama laureatka w wywiadzie przyznała – „Musimy celebrować kobiety-fizyczki – istniejemy naprawdę i mam nadzieję, że z czasem progres nabierze rozpędu. Być w gronie tych kobiet to dla mnie zaszczyt„.
Najnowsze w naszym serwisie

Tata z ławki rezerwowych wchodzi na boisko. Łukasz Dominiak i dr Radek Wierzbiński o ojcostwie

Czy kobiety uratują świat? Aga Maciejowska: „Chcę móc patrzeć córce w oczy”

O prawach kobiet, mniejszości i multikulturalizmie. Konferencja, na której warto być

„Boimy się, więc idziemy na siłownię”. Sylwia Maksym o tym, po co kobietom ćwiczenia z ciężarami
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy

Coolcation, czyli dlaczego tak wielu z nas wybiera wakacje w zimnych krajach. „Jak inna planeta”
20:58 min
Prof. Katarzyna Schier: „Jak możemy się nauczyć troski o siebie i innych, kiedy nasi rodzice nie mieli wystraczających zasobów, żeby się troszczyć o nas”

„Kiedy dowiadywały się, że są zakażone, czuły się brudne“. Aleksandra Zbroja o tym, dlaczego nie opowiadamy historii kobiet z HIV

Anna Kiełbasińska: „Niestety sprawy intymne w sporcie wciąż pozostają tabu”
19:00 minsię ten artykuł?