Przejdź do treści

Festiwal poświęcony twórczości filmowej kobiet już niedługo. Zapraszamy na HER Docs Film Festival!

Festiwal HER Docs / mat. pras.
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Gwyneth Paltrow: „Akceptuję swoje ciało i odpuszczam sobie potrzebę bycia idealną”
Albo czołganie się, albo pielucha. Pasażerka opublikowała uwłaczające nagranie z samolotu
„Jaki ten strój jest wyzywający! Chodzisz do pracy, a nie na randkę”. Pielęgniarka, wyśmiewana za wygląd swojego uniformu, odpowiada
45 mln euro na zdrowie seksualne i reprodukcyjne kobiet z całego świata. „Jest to zasadnicza część naszej globalnej polityki zdrowotnej”
„Śmierdzisz”, „masz coś między nogami”, „okres jest obrzydliwy”. Okresowa Koalicja podkreśla: „Miesiączka jest wyśmiewana, a my obrażane”

Ponad 100 polskich i zagranicznych filmów dokumentalnych, animacji i prac wideo, prezentowanych w sekcjach tematycznych (m.in. Sztuka, Ciało, HERstorie, Lepsze jutro?, Nowe twarze). Przeszło 20 wydarzeń towarzyszących, w tym spotkania z twórczyniami filmów, rozmowy z zaproszonymi gościniami i gośćmi, warsztaty dla dokumentalistek i impreza muzyczno-performatywna. Tak zapowiada się festiwal poświęcony twórczości filmowej kobiet – HER Docs Film Festival, którego Hello Zdrowie jest jednym z patronów medialnych. 

HER Docs Film Festival

Druga edycja festiwalu HER Docs Film Festival odbędzie się 22-28 października 2021 roku w warszawskich kinach Kinoteka, Muranów i Elektronik oraz równolegle w dniach 22-31 października online na platformie VOD onestage.pl.

Wiele filmów prezentowanych podczas drugiej edycji HER Docs Film Festival będzie pokazywana w Polsce po raz pierwszy.

W programie znajdą się m.in:

 • „Historia jednego castingu” w reż. Alison Kuhn,
 • „Witamy na stażu” w reż. Nathalie Berger oraz Leo Davida Hyde’a,
 • „Czułe wojowniczki” w reż. Mariji Stonyté,
 • „Córka mułły” w reż. Mahdieh Mirhabibi i Hassana Solhjou,
 • „Modlitwy Delphine” w reż. Rosine Mbakam,
 • „(Nie)matka” w reż. Andrei Testy,
 • Curve. Magazyn, który wyprzedził czas” w reż. ​​Jen Rainin i Rivkah Beth Medow,
 • „Bezpaństwo” w reż. Michèle Stephenson,
 • „Walchensee Forever” w reż. Janny Ji Wonders.

Jak uważają twórczynie festiwalu, jedną z największych atrakcji tegorocznej edycji festiwalu HER Docs będzie polska premiera najnowszego filmu Yael Bartany „Dwie minuty do północy”. Znana polskiej publiczności artystka wizualna, która w 2011 roku reprezentowała Polskę na 54. Biennale w Wenecji wystawą „…i zadziwi się Europa” w Pawilonie Polskim, poszukuje odpowiedzi na pytanie, jak wyglądałby świat, gdyby rządziły nim kobiety. Do udziału w swoim filmowo-performatywnym eksperymencie Bartana zaprosiła grupę piętnastu polityczek, dyplomatek, prawniczek, aktywistek i ekspertek z całego świata, które stają na czele światowego rządu.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł

Sekcja „Sztuka”

W sekcji „Sztuka”, skupiającej się na dokonaniach kobiet w świecie sztuki, w tym roku szczególną uwagę twórczynie poświęcają wybitnym, lecz często zapomnianym lub nieznanym pionierkom swoich dziedzin.

 • „Hilma af Klint. Pionierka abstrakcji” w reż. Haliny Dyrschki opowiada historię szwedzkiej malarki Hilmy af Klint, która stworzyła pierwsze obrazy abstrakcyjne, przed uznawanym dotąd w historii sztuki za pioniera abstrakcji Wassilym Kandinskym.
 • „Dziewczyny z tranzystorami. Nieznana historia muzyki elektronicznej” Lisy Rovner to z kolei fascynująca podróż tropami pionierek muzyki elektronicznej (m.in. Pauline Oliveros, Elen Radigue, Clary Rockmore, Daphne Oram czy Delii Derbyshire).
 • „Martha Cooper. Ikona street artu” Seliny Miles to wciągająca opowieść o Marcie Cooper – ikonie fotografii streetartowej, której zdjęcia inspirowały przez dekady kolejne pokolenia artystów street artu (m.in. brazylijski duet OSGEMOS).

Sekcja „Ciało”

W sekcji „ciało” zaprezentowana zostanie m.in. selekcja filmów krótkometrażowych poświęconych ciału w ruchu i filmowi tanecznemu, wybór animacji skupiających się na temacie kobiecej cielesności i seksualności, filmy poświęcone przyjemności, której źródłem jest ciało, ale także filmy prezentujące różne spojrzenia na związki ciała i polityki (nawiązując do słynnego hasła “Twoje ciało jako pole walki” na plakacie amerykańskiej artystki Barbary Kruger).

W tej sekcji będzie można zobaczyć między innymi wyjątkowy film „Morgana. Królowa porno” Isabel Peppard i Josie Hess, opowiadający o australijskiej gospodyni domowej, kryjącej się pod pseudonimem Morgana Muses, która w dojrzałym wieku postanowiła radykalnie zmienić swoje życie i rozpocząć międzynarodową karierę jako reżyserka, producentka i aktorka filmów erotycznych.

Z kolei wśród filmów o ciele w ruchu i tańcu na ekranie z pewnością wymienić należy „W białej otchłani” Cary Holmes – filmowy zapis hipnotyzującego spektaklu tanecznego, którego autorką i bohaterką jest znana północnoirlandzka tancerka Oona Doherty, laureatka Srebrnego Lwa w 2021 roku w kategorii Taniec na weneckim Biennale (Biennale Danza).

Nowe sekcje filmowe

Wśród tegorocznych nowości w programie HER Docs Film Festival warto wymienić także nowe sekcje filmowe. „Dzienniki z podróży” jest refleksją nad zagadnieniem podróżowania i przemieszczania się. „Album rodzinny” prezentuje filmy, w których reżyserki portretują najbliższe im osoby i starają się zrozumieć relacje rodzinne. „Stając się sobą” opowiada o poszukiwaniu własnej tożsamości (kulturowej, rasowej, seksualnej czy genderowej). „Śnienie” pokazuje filmy na granicy jawy i snu. „Globalna wędrówka” skupia się na problemie współczesnej migracji.

W programie tegorocznej edycji HER Docs Film Festival znajdzie się również organizowana we współpracy ze Swiss Films oraz z Ambasadą Szwajcarii w Polsce retrospektywa szwajcarskich filmów dokumentalnych w reżyserii kobiet, stworzonych na przestrzeni ostatnich trzech lat, zatytułowana „Szwajcaria inna niż myślisz”. Wśród prezentowanych tytułów, przybliżających polskiej publiczności najnowsze dokonania szwajcarskiej kinematografii kobiet, znajdą się m.in. wielokrotnie nagradzane „Cisza na antenie” w reż. Juliany Fanjul oraz „All inclusive” Coriny Schwingruber Ilić, immersyjna animacja 3D „Zatoka obfitości” Milvy Stutz, „Orgazm, czyli mała śmierć” Annie Gisler, czy zwycięzcy dwóch kolejnych edycji (w 2019 i 2020 roku) najważniejszego festiwalu filmów dokumentalnych na świecie IDFA w Amsterdamie: „Szeptem” w reż. Heidi Hassan i Patricii Pérez Fernández.

W tym roku, również po raz pierwszy, dzięki współpracy z Ambasadą Norwegii w Polsce na festiwalu HER Docs zagoszczą filmy norweskie „Rentgen rodzinny” Firouzeh Khosrovani – zwycięzca zeszłorocznej edycji festiwalu IDFA w Amsterdamie oraz głośny, pokazywany m.in. na tegorocznym festiwalu Hot Docs w Toronto „Seks, rewolucja i islam” w reż. Nesfise Özkal Lorentzen o niemieckiej imamce Seyran Ateş – jednej z najbardziej rozpoznawalnych figur muzułmańskiego feminizmu w Europie, założycielce liberalnego meczetu Ibn Rushd-Goethe w Berlinie.

kobieta siedzi nago w wannie i pali skręta

Pokazy specjalne i wydarzenia towarzyszące

Program sekcji „Sztuka” tegorocznego HER Docs Film Festival powstał we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Publiczność zobaczy najnowsze prace wideo polskich artystek, m.in.: Zuzanny Golińskiej, Agaty Lech, Magdaleny Łazarczyk, Agnieszki Mastalerz, Iwony Ogrodzkiej, Weroniki Wysockiej, Liliany Zeic (dawniej Piskorskiej), czy Weroniki Zalewskiej. Większość z nich pokazana zostanie po raz pierwszy na kinowym ekranie. Nowością w tym roku będzie także równoległe zaprezentowanie prac wideo w ramach wystawy stworzonej specjalnie na HER Docs Film Festival.

W programie festiwalu znajdą się również towarzyszące projekcjom spotkania i rozmowy. Zaproszone gościnie i goście będą dyskutować m.in. o tym jak wyglądałby świat zarządzany przez kobiety, o pionierkach i twórczyniach światowej i polskiej muzyki elektronicznej, o realiach pracy seksualnej, o sytuacji młodych osób LGBT+ w Polsce, o kobietach w armii i ich udziale w obronności, o wypracowywaniu dobrych praktyk w pracy aktorskiej, wyznaczaniu granic i burzeniu hierarchii i struktur władzy, oraz o ciałopozytywności, kobiecej seksualności i tajemnicach orgazmu.

Do Warszawy przyjadą również reżyserki zagranicznych filmów, m.in.: „Czułe wojowniczki” (Marija Stonyté), „Pobudka na Marsie” (Dea Gjinovci), „Historia jednego castingu” (Alison Kuhn), „Lovemobil” (Elke Margarete Lehrenkrauss), „Mówią mi babu” (Sandra Beerends) oraz polskie twórczynie, m.in. filmów prezentowanych w sekcji „Nowe twarze”.

WIMIN na HER Docs Film Festival

Tegoroczną edycję HER Docs Film Festival wspiera też nasza zaprzyjaźniona marka – WIMIN. Dziewczyny z zespołu WIMIN są patronkami sekcji „Ciało” na Festiwalu, a wraz z wolontariuszkami HER Docs będą pomagać w organizacji przestrzeni. WIMIN poprowadzi również dwa panele spotkań: Ciałopozytywność oraz Orgazm.

Pierwszy panel poprowadzi Paulina Kitlas – członkini zespołu WIMIN, socjolożka, politolożka, zadeklarowana feministka, autorka felietonów o kobiecym zdrowiu i ciele, pasjonatka historii farmacji i tym, jak jest powiązana z procesem emancypacji kobiet. Gościniami panelu „Ciałopozytywność” będą Aleksandra Kisiel, Martyna Kaczmarek, Julita Kordońska oraz Jej Perfekcyjność.

Drugi panel natomiast poprowadzi Marta Ploch – członkini zespołu WIMIN, dziennikarka HelloZdrowie.pl, współtwórczyni społecznego projektu „Krótkich Instrukcji”, poruszających kwestie kobiecego zdrowia bez tabu. Marta będzie rozmawiać z Agatą z LulaPink.pl, Małgosią Iwanek oraz z Pauliną Klepacz.

Tegoroczna edycja HER Docs Film Festival odbędzie się w formacie hybrydowym. Projekcje i wydarzenia kinowe zostaną uzupełnione o pokazy online i towarzyszące im wydarzenia w sieci.

Na platformie VOD onestage.pl w dniach 22-31 października publiczność na terenie całej Polski będzie można zobaczyć prawie wszystkie filmy z programu kinowej edycji HER Docs Film Festival, a dzięki wydłużonemu czasowi trwania edycji online (10 dni) również warszawska widownia będzie miała możliwość obejrzeć filmy, których nie zdąży zobaczyć w kinie.

Wszystkie filmy w programie HER Docs Film Festival prezentowane są zarówno z polskimi, jak i angielskimi napisami.

Pełny program filmowy oraz lista wydarzeń towarzyszących 2. edycji HER Docs Film Festival zostaną opublikowane na stronie internetowej festiwalu www.herdocs.pl na początku października.

Hello Zdrowie objęło wydarzenie swoim patronatem medialnym.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Wszyscy dookoła widzieli we mnie super towarzyską, zaradną dziewczynę. Nikt nie zdawał sobie sprawy, ile mojej uwagi zajmuje picie” – mówi Asia Skwierczyńska, znana jako Sober Polish Girl

Gospodarce zagrażają wykształcone kobiety. Tak wynika z raportu węgierskiego NIK-u / gettyimages

Gospodarce zagrażają wykształcone kobiety. Tak wynika z raportu węgierskiego NIK-u

Lisa LaFlamme

Prezenterka telewizyjna zwolniona z pracy za siwe włosy. „Oniemiałam. Wciąż jestem w szoku” – komentuje

„Pierwsze 10 dni wspominam jako jeden wielki ból. Gdy kładłam się spać, czułam, jak całe ciało krzyczy”. O trawersie Grenlandii i emocjach po mówi Miłka Raulin

Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

Bogusław Linda

Paulina Młynarska wprost o słowach Bogusława Lindy: „Rzygnąłeś pan gadką z lat 90.”

Prawo głosu kobiet / unsplash

„Ściska mnie w gardle”, „Boję się powiedzieć, że mnie boli”. O prawo głosu w sprawach własnego ciała wciąż toczy się walka

HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

Krawcowa nie jest już 'żoną krawca’, a szefowa 'żoną szefa’”. Martyna F. Zachorska broni sędziny i innych feminatywów

Hello Pionierka: Jak Halina Jędrzejewska-Dudzik wróciła po wojnie z Londynu, by zostać lekarką i pomagać kolegom z AK

Hello Pionierka: Jak Barbara Duhl zostawiła karierę naukową, żeby pracować dla innych jako pediatra i opozycjonistka

Ursula von der Leyen / gettyimages

Unia Europejska zawalczy o równowagę płci na wysokich stanowiskach. „Najwyższy czas rozbić szklany sufit” – mówi Ursula von der Leyen

Hello Pionierki: Jak Maria Grzegorzewska, ucząc nauczycieli miłości i akceptacji, zbudowała polską pedagogikę specjalną

Malina Błańska: „Z okazji Dnia Matki w Polsce powinniśmy kobietom palić znicze”. Jak mówienie o trudach bycia mamą zbliża nas do szczęśliwego macierzyństwa

„Kiedy kobiety będą gotowe do uniesienia spódnicy, to znaczy, że przeszły kolejny poziom emancypacji. Nie mogę się tego doczekać” – mówi Iwona Demko, artystka-waginistka

„Nie uważam, żeby politycy i sędziowie mieli decydować o sprawach kobiet”- Nancy Pelosi ostro o antyaborcyjnym prawie

HELLO PIONIERKI: Jak Lili Goldstein pomagała budować w Zabrzu stolicę polskiej kardiologii

HELLO PIONIERKI: Jak Anna Rydlówna organizowała krakowskie pielęgniarstwo, by udowodnić, że nie jest Haneczką

„Jeśli są kobiety, które potrzebują pomocy – my zrobimy wszystko, żeby jej udzielić”. O koalicji kobiet Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie mówi Grzegorz Łaguna, rzecznik prasowy Kulczyk Foundation

Kobiety

„Powiedz mi bez wahania, że jestem bez porównania”. Manifest z tej kampanii powinna znać każda kobieta

HELLO PIONIERKI: Jak Olga Krzyżanowska z przychodni stoczniowej poszła do polityki, by zrealizować testament ojca, pułkownika AK

HELLO PIONIERKA: Jak Wanda Błeńska badała chorych na trąd bez rękawiczek, żeby nie uważali, że się ich boi

Dzieci

„Przestańmy mówić chłopcom, żeby nie zachowywali się 'jak dziewczynki'” – apeluje edukatorka Anna Wiatrowska

„Nie mów do mnie Martynka, jeśli nie mówisz do niego Mateuszku” – o przekleństwie zdrobnień mówi Martyna Kaczmarek

Najpopularniejsze

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

8 rzeczy, za które pokochają cię twoje stawy. Nie tylko wysiłek fizyczny!

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Odczuwasz lęk i niepokój, choć nic złego się nie dzieje? Sprawdź, co może ci dolegać

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Przysiady bułgarskie – ćwiczenie na zgrabne uda i pośladki/Pexels

Przysiady bułgarskie – ćwiczenie na zgrabne uda i pośladki

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Ty zawsze w trzech swetrach, a dalej ci zimno? Oto kilka możliwych przyczyn

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Po pracy nie masz już na nic siły? Oto 6 sposobów na odzyskanie energii wieczorem

×