Przejdź do treści

Festiwal poświęcony twórczości filmowej kobiet już niedługo. Zapraszamy na HER Docs Film Festival!

Festiwal HER Docs / mat. pras.
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Dziennikarka Anna Lalka wyznała, że padła ofiarą gwałtu. "Byłam przekonana, że zrobiłam coś złego"
Dziennikarka Anna Lalka wyznała, że padła ofiarą gwałtu. „Byłam przekonana, że zrobiłam coś złego”
Mężczyzna stoi przed lustrem
„Czy kiedykolwiek nazwałeś dziewczynę 'laską’? Albo zagwizdałeś na nią, gdy szła ulicą?”. Kampania „Nie bądź tym facetem” pokazuje, że seksistowskie żarty to nie podryw a przemoc!
Studentki i studenci
„Winny jest sprawca, nie spódnica, nie bluzka, nie alkohol, nie ofiara”. Magdalena Jutrzenka komentuje kontrowersyjne zalecenia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
Jamie Lee Curtis i jej transpłciowa córka Ruby o ich relacji o comin-oucie. "Imię to była najtrudniejsza rzecz. Imię, które nadałaś dziecku"
Jamie Lee Curtis i jej transpłciowa córka Ruby o ich relacji po coming-oucie. „Imię to była najtrudniejsza rzecz. Imię, które nadałaś dziecku”
Rebel Wilson opowiada o obsesji społeczeństwa na punkcie wagi. "Prasa zaczęła się mną interesować dopiero, kiedy nie robiłam nic oprócz tego, że chudłam"
Rebel Wilson opowiada o obsesji społeczeństwa na punkcie wagi. „Prasa zaczęła się mną interesować dopiero, kiedy nie robiłam nic oprócz tego, że chudłam”

Ponad 100 polskich i zagranicznych filmów dokumentalnych, animacji i prac wideo, prezentowanych w sekcjach tematycznych (m.in. Sztuka, Ciało, HERstorie, Lepsze jutro?, Nowe twarze). Przeszło 20 wydarzeń towarzyszących, w tym spotkania z twórczyniami filmów, rozmowy z zaproszonymi gościniami i gośćmi, warsztaty dla dokumentalistek i impreza muzyczno-performatywna. Tak zapowiada się festiwal poświęcony twórczości filmowej kobiet – HER Docs Film Festival, którego Hello Zdrowie jest jednym z patronów medialnych. 

HER Docs Film Festival

Druga edycja festiwalu HER Docs Film Festival odbędzie się 22-28 października 2021 roku w warszawskich kinach Kinoteka, Muranów i Elektronik oraz równolegle w dniach 22-31 października online na platformie VOD onestage.pl.

Wiele filmów prezentowanych podczas drugiej edycji HER Docs Film Festival będzie pokazywana w Polsce po raz pierwszy.

W programie znajdą się m.in:

 • „Historia jednego castingu” w reż. Alison Kuhn,
 • „Witamy na stażu” w reż. Nathalie Berger oraz Leo Davida Hyde’a,
 • „Czułe wojowniczki” w reż. Mariji Stonyté,
 • „Córka mułły” w reż. Mahdieh Mirhabibi i Hassana Solhjou,
 • „Modlitwy Delphine” w reż. Rosine Mbakam,
 • „(Nie)matka” w reż. Andrei Testy,
 • Curve. Magazyn, który wyprzedził czas” w reż. ​​Jen Rainin i Rivkah Beth Medow,
 • „Bezpaństwo” w reż. Michèle Stephenson,
 • „Walchensee Forever” w reż. Janny Ji Wonders.

Jak uważają twórczynie festiwalu, jedną z największych atrakcji tegorocznej edycji festiwalu HER Docs będzie polska premiera najnowszego filmu Yael Bartany „Dwie minuty do północy”. Znana polskiej publiczności artystka wizualna, która w 2011 roku reprezentowała Polskę na 54. Biennale w Wenecji wystawą „…i zadziwi się Europa” w Pawilonie Polskim, poszukuje odpowiedzi na pytanie, jak wyglądałby świat, gdyby rządziły nim kobiety. Do udziału w swoim filmowo-performatywnym eksperymencie Bartana zaprosiła grupę piętnastu polityczek, dyplomatek, prawniczek, aktywistek i ekspertek z całego świata, które stają na czele światowego rządu.

Sekcja „Sztuka”

W sekcji „Sztuka”, skupiającej się na dokonaniach kobiet w świecie sztuki, w tym roku szczególną uwagę twórczynie poświęcają wybitnym, lecz często zapomnianym lub nieznanym pionierkom swoich dziedzin.

 • „Hilma af Klint. Pionierka abstrakcji” w reż. Haliny Dyrschki opowiada historię szwedzkiej malarki Hilmy af Klint, która stworzyła pierwsze obrazy abstrakcyjne, przed uznawanym dotąd w historii sztuki za pioniera abstrakcji Wassilym Kandinskym.
 • „Dziewczyny z tranzystorami. Nieznana historia muzyki elektronicznej” Lisy Rovner to z kolei fascynująca podróż tropami pionierek muzyki elektronicznej (m.in. Pauline Oliveros, Elen Radigue, Clary Rockmore, Daphne Oram czy Delii Derbyshire).
 • „Martha Cooper. Ikona street artu” Seliny Miles to wciągająca opowieść o Marcie Cooper – ikonie fotografii streetartowej, której zdjęcia inspirowały przez dekady kolejne pokolenia artystów street artu (m.in. brazylijski duet OSGEMOS).

Sekcja „Ciało”

W sekcji „ciało” zaprezentowana zostanie m.in. selekcja filmów krótkometrażowych poświęconych ciału w ruchu i filmowi tanecznemu, wybór animacji skupiających się na temacie kobiecej cielesności i seksualności, filmy poświęcone przyjemności, której źródłem jest ciało, ale także filmy prezentujące różne spojrzenia na związki ciała i polityki (nawiązując do słynnego hasła “Twoje ciało jako pole walki” na plakacie amerykańskiej artystki Barbary Kruger).

W tej sekcji będzie można zobaczyć między innymi wyjątkowy film „Morgana. Królowa porno” Isabel Peppard i Josie Hess, opowiadający o australijskiej gospodyni domowej, kryjącej się pod pseudonimem Morgana Muses, która w dojrzałym wieku postanowiła radykalnie zmienić swoje życie i rozpocząć międzynarodową karierę jako reżyserka, producentka i aktorka filmów erotycznych.

Z kolei wśród filmów o ciele w ruchu i tańcu na ekranie z pewnością wymienić należy „W białej otchłani” Cary Holmes – filmowy zapis hipnotyzującego spektaklu tanecznego, którego autorką i bohaterką jest znana północnoirlandzka tancerka Oona Doherty, laureatka Srebrnego Lwa w 2021 roku w kategorii Taniec na weneckim Biennale (Biennale Danza).

Nowe sekcje filmowe

Wśród tegorocznych nowości w programie HER Docs Film Festival warto wymienić także nowe sekcje filmowe. „Dzienniki z podróży” jest refleksją nad zagadnieniem podróżowania i przemieszczania się. „Album rodzinny” prezentuje filmy, w których reżyserki portretują najbliższe im osoby i starają się zrozumieć relacje rodzinne. „Stając się sobą” opowiada o poszukiwaniu własnej tożsamości (kulturowej, rasowej, seksualnej czy genderowej). „Śnienie” pokazuje filmy na granicy jawy i snu. „Globalna wędrówka” skupia się na problemie współczesnej migracji.

W programie tegorocznej edycji HER Docs Film Festival znajdzie się również organizowana we współpracy ze Swiss Films oraz z Ambasadą Szwajcarii w Polsce retrospektywa szwajcarskich filmów dokumentalnych w reżyserii kobiet, stworzonych na przestrzeni ostatnich trzech lat, zatytułowana „Szwajcaria inna niż myślisz”. Wśród prezentowanych tytułów, przybliżających polskiej publiczności najnowsze dokonania szwajcarskiej kinematografii kobiet, znajdą się m.in. wielokrotnie nagradzane „Cisza na antenie” w reż. Juliany Fanjul oraz „All inclusive” Coriny Schwingruber Ilić, immersyjna animacja 3D „Zatoka obfitości” Milvy Stutz, „Orgazm, czyli mała śmierć” Annie Gisler, czy zwycięzcy dwóch kolejnych edycji (w 2019 i 2020 roku) najważniejszego festiwalu filmów dokumentalnych na świecie IDFA w Amsterdamie: „Szeptem” w reż. Heidi Hassan i Patricii Pérez Fernández.

W tym roku, również po raz pierwszy, dzięki współpracy z Ambasadą Norwegii w Polsce na festiwalu HER Docs zagoszczą filmy norweskie „Rentgen rodzinny” Firouzeh Khosrovani – zwycięzca zeszłorocznej edycji festiwalu IDFA w Amsterdamie oraz głośny, pokazywany m.in. na tegorocznym festiwalu Hot Docs w Toronto „Seks, rewolucja i islam” w reż. Nesfise Özkal Lorentzen o niemieckiej imamce Seyran Ateş – jednej z najbardziej rozpoznawalnych figur muzułmańskiego feminizmu w Europie, założycielce liberalnego meczetu Ibn Rushd-Goethe w Berlinie.

kobieta siedzi nago w wannie i pali skręta

Pokazy specjalne i wydarzenia towarzyszące

Program sekcji „Sztuka” tegorocznego HER Docs Film Festival powstał we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Publiczność zobaczy najnowsze prace wideo polskich artystek, m.in.: Zuzanny Golińskiej, Agaty Lech, Magdaleny Łazarczyk, Agnieszki Mastalerz, Iwony Ogrodzkiej, Weroniki Wysockiej, Liliany Zeic (dawniej Piskorskiej), czy Weroniki Zalewskiej. Większość z nich pokazana zostanie po raz pierwszy na kinowym ekranie. Nowością w tym roku będzie także równoległe zaprezentowanie prac wideo w ramach wystawy stworzonej specjalnie na HER Docs Film Festival.

W programie festiwalu znajdą się również towarzyszące projekcjom spotkania i rozmowy. Zaproszone gościnie i goście będą dyskutować m.in. o tym jak wyglądałby świat zarządzany przez kobiety, o pionierkach i twórczyniach światowej i polskiej muzyki elektronicznej, o realiach pracy seksualnej, o sytuacji młodych osób LGBT+ w Polsce, o kobietach w armii i ich udziale w obronności, o wypracowywaniu dobrych praktyk w pracy aktorskiej, wyznaczaniu granic i burzeniu hierarchii i struktur władzy, oraz o ciałopozytywności, kobiecej seksualności i tajemnicach orgazmu.

Do Warszawy przyjadą również reżyserki zagranicznych filmów, m.in.: „Czułe wojowniczki” (Marija Stonyté), „Pobudka na Marsie” (Dea Gjinovci), „Historia jednego castingu” (Alison Kuhn), „Lovemobil” (Elke Margarete Lehrenkrauss), „Mówią mi babu” (Sandra Beerends) oraz polskie twórczynie, m.in. filmów prezentowanych w sekcji „Nowe twarze”.

WIMIN na HER Docs Film Festival

Tegoroczną edycję HER Docs Film Festival wspiera też nasza zaprzyjaźniona marka – WIMIN. Dziewczyny z zespołu WIMIN są patronkami sekcji „Ciało” na Festiwalu, a wraz z wolontariuszkami HER Docs będą pomagać w organizacji przestrzeni. WIMIN poprowadzi również dwa panele spotkań: Ciałopozytywność oraz Orgazm.

Pierwszy panel poprowadzi Paulina Kitlas – członkini zespołu WIMIN, socjolożka, politolożka, zadeklarowana feministka, autorka felietonów o kobiecym zdrowiu i ciele, pasjonatka historii farmacji i tym, jak jest powiązana z procesem emancypacji kobiet. Gościniami panelu „Ciałopozytywność” będą Aleksandra Kisiel, Martyna Kaczmarek, Julita Kordońska oraz Jej Perfekcyjność.

Drugi panel natomiast poprowadzi Marta Ploch – członkini zespołu WIMIN, dziennikarka HelloZdrowie.pl, współtwórczyni społecznego projektu „Krótkich Instrukcji”, poruszających kwestie kobiecego zdrowia bez tabu. Marta będzie rozmawiać z Agatą z LulaPink.pl, Małgosią Iwanek oraz z Pauliną Klepacz.

Tegoroczna edycja HER Docs Film Festival odbędzie się w formacie hybrydowym. Projekcje i wydarzenia kinowe zostaną uzupełnione o pokazy online i towarzyszące im wydarzenia w sieci.

Na platformie VOD onestage.pl w dniach 22-31 października publiczność na terenie całej Polski będzie można zobaczyć prawie wszystkie filmy z programu kinowej edycji HER Docs Film Festival, a dzięki wydłużonemu czasowi trwania edycji online (10 dni) również warszawska widownia będzie miała możliwość obejrzeć filmy, których nie zdąży zobaczyć w kinie.

Wszystkie filmy w programie HER Docs Film Festival prezentowane są zarówno z polskimi, jak i angielskimi napisami.

Pełny program filmowy oraz lista wydarzeń towarzyszących 2. edycji HER Docs Film Festival zostaną opublikowane na stronie internetowej festiwalu www.herdocs.pl na początku października.

Hello Zdrowie objęło wydarzenie swoim patronatem medialnym.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

HELLO PIONIERKI: Jak Janina Kosmowska została krakowską królową kefiru, bo nie mogła pracować w aptece

HELLO PIONIERKI: Jak Jadwiga Wołoszyńska badała nowe gatunki glonów, wykorzystując swój talent do precyzyjnego rysowania

Maria Zakrzewska

HELLO PIONIERKI: Jak Maria Zakrzewska udowodniła, że kobiety powinny zostawać lekarzami z tego samego powodu co mężczyźni – ponieważ tego chcą!

Dorota Minta, psycholożka, psychoterapeutka

„PTSD z pracy? Znam takie przypadki” – mówi Dorota Minta, psycholożka i psychoterapeutka

HELLO PIONIERKI: Jak Wanda Grabińska udowodniła, że ma dość uzdolnień umysłowych, by zostać pierwszą w Polsce sędziną

Dziś jest najlepszy ostatni dzień, żebyś zaczęła zajmować się swoimi pieniędzmi

„Pieniądze można porównać do zakładania maseczki tlenowej w samolocie. Najpierw zakładasz ją sobie, potem dzieciom. Z finansami jest tak samo” – mówi Dominika Nawrocka, edukatorka finansowa

Tomasz Sobierajski: „Nieświadomie godząc się na nierówności, podtrzymujemy życie patriarchatu pod respiratorem”

HELLO PIONIERKA: Jak Eugenia Waśniewska przebiła szklany sufit, zarabiając 100 lat temu tyle, ile jej koledzy na tych samych stanowiskach

Kobieta

Po raz pierwszy w historii łódzkiej Filmówki na reżyserię dostały się same kobiety

Audrey Diwan

Wielki triumf kobiet na Festiwalu Filmowym w Wenecji! Najważniejsze statuetki w kobiecych rękach

Melania Lipińska

HELLO PIONIERKI: Jak Melania Lipińska z Ostrołęki pojechała do Paryża, by wypowiedzieć wojnę przeciwnikom lekarek w spódnicy

Dziewczynka

„Minęły lata, lubią mnie wszyscy, a ja mam lęki, wrzody i cysty” – pisze Lidia Szpulka w odpowiedzi na kontrowersyjny wiersz w podręcznikach dla pierwszoklasistów

„To, że dziś czujesz, że masz zdrowie jak koń, nie oznacza, że musisz harować jak wół”. Jak dać sobie prawo do odpoczynku, mówi Justyna Pytko

Angelina Jolie

Angelina Jolie założyła konto na Instagramie, by wspierać prawa człowieka. Udostępniła poruszający list młodej Afganki

HELLO PIONIERKI: Jak Jadwiga Sikorska „po trupie profesora” pokazała, gdzie jest „miejsce dla pań” na uniwersytecie, a potem w aptekarstwie

Ludwika Włodek w Afganistanie/

Ludwika Włodek: Cykl kroków w tył i w przód starszym Afgankom jest znany, ale dziewczynom, które urodziły się w innych realiach, może być bardzo ciężko

Jak nie mówić o uchodźcach i uchodźczyniach? Wyjaśnia Mateusz Adamczyk, wykładowca z UW

Sytuacja kobiet w Kabulu

Dramatyczna sytuacja kobiet w Afganistanie. „Muszę spalić wszystko, co udało mi się osiągnąć przez 24 lata mojego życia”

Alicja Dorabialska/grafika: Joanna Zduniak

HELLO PIONIERKI: Jak Alicja Dorabialska tłumaczyła komunistom, że Marks i Engels nic nie wnieśli do chemii fizycznej

Indonezyjska armia rezygnuje z "testu na dziewictwo"

Indonezyjska armia rezygnuje z „testu na dziewictwo”. Kandydatki do wojska nie będą już poddawane poniżającej praktyce

Monika Jałoszyńska apeluje, by normalizować przyznawanie się do niewiedzy

„Wiesz co? Mówienie 'nie wiem’ jest okej”. Martyna Jałoszyńska o normalizacji przyznawania się do niewiedzy

Współtwórczyni szczepionki przeciw COVID-19 wyróżniona. Sarah Gilbert stała się wzorem lalki Barbie

Współtwórczyni szczepionki przeciw COVID-19 wyróżniona. Sarah Gilbert stała się wzorem lalki Barbie

dr Alicja Puścian/fot. P. Gamdzyk

„Brak kobiet w nauce przekłada się bardzo drastycznie i bardzo bezpośrednio na życie przeciętnej rodziny Kowalskich” – mówi dr Alicja Puścian, neurobiolożka

Ukraińskie stewardessy zmieniają uniformy. Obcisłe spódnice i szpilki odchodzą do lamusa!

Ukraińskie stewardessy zmieniają uniformy. Obcisłe spódnice i szpilki odchodzą do lamusa!

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Po pracy nie masz już na nic siły? Oto 6 sposobów na odzyskanie energii wieczorem

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

„365 dni”: gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

barbara pasek

„Gdybym po kolejnym ataku przestała szukać odpowiedzi, to skończyłoby się to śmiercią” – Barbara Pasek o swoich zmaganiach z boreliozą