Fajerwerki. Pierwsza pomoc przy obrażeniach od fajerwerków
Fajerwerki dają ładne efekty wizualne, jednak mogą być niebezpieczne i prowadzić do wielu groźnych uszkodzeń ciała. Pamiętajmy, że są to ładunki wybuchowe. Nieumiejętne ich stosowanie może prowadzić do oparzeń ciała, utraty wzroku lub konieczności amputacji kończyn. Jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku obrażeń spowodowanych fajerwerkami? Przygotowaliśmy dla was instruktaż.
Sylwester już za rogiem. Część miast zdecydowało się na powitanie Nowego Roku pokazem laserów, rezygnując z głośnych fajerwerków ze względu na naszych czworonożnych podopiecznych. Pomimo to, znajdzie się jednak wielu miłośników tych materiałów wybuchowych, którzy będą używać ich na własną rękę. Niestety nie zawsze w odpowiedni sposób, przez co niektórzy w Nowy Rok wejdą z obrażeniami. Fajerwerki dają ładne efekty wizualne, jednak należy pamiętać, że są też bardzo niebezpiecznymi materiałami pirotechnicznymi.
Do wypadków najczęściej dochodzi podczas sprawdzania niewybuchu, przez niestosowanie się do zaleceń producenta, kupowanie tanich fajerwerków oraz używanie ich po alkoholu. Nieodpowiednio używane mogą prowadzić do wielu bolesnych obrażeń, zaczynając od poparzeń rąk, twarzy i skaleczeń głowy, kończąc na urwanych kończynach, utracie wzroku i krwotokach zagrażających życiu. Jeśli dojdzie do niebezpiecznego zdarzenia, najważniejsza jest szybka reakcja i natychmiastowe wezwanie pomocy. Podpowiadamy, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku obrażeń spowodowanych fajerwerkami czy petardami.
Fajerwerki – pierwsza pomoc poszkodowanemu
- Bezpieczeństwo. Przede wszystkim rozejrzyj się i upewnij, że tobie nic nie grozi. Jeśli istnieje dalsze niebezpieczeństwo, odsuń się oraz odciągnij poszkodowanego od dymu, tlących się fajerwerków czy niewybuchów. W sytuacji, gdy poszkodowany znajduje się na ulicy, przenieś go w bezpieczne miejsce. Kiedy już zadbasz o te dwa najważniejsze elementy, możesz przystąpić do udzielania bezpośredniej pomocy poszkodowanemu.
- Gaszenie. W wyniku niewłaściwego obchodzenia się z petardami może dojść do zapalenia się włosów lub ubrań. W takiej sytuacji nie wolno biegać, ponieważ pozwoli to na rozprzestrzenienie się ognia. Najlepiej położyć się na ziemi i tarzać oraz próbować zdusić płomienie kurtką czy kocem. Nie wolno używać do tego gaśnic, gdyż mogą zwiększyć obrażenia.
- Ubranie. Najczęściej poparzeniu ulegają odsłonięte części ciała (dłonie, twarz). Zdarza się jednak, że roztopiony materiał przyklei się do skóry. W żadnym wypadku nie należy go usuwać! Tym zajmą się wyspecjalizowani ratownicy. Jeśli jednak na uszkodzonych częściach ciała znajduje się biżuteria (np. pierścionki, zegarek, bransoletki), należy ją niezwłocznie ściągnąć. Zranione miejsca puchną i później może stać się to niemożliwe.
- Ocena obrażeń. Jeśli oparzenie obejmuje 15 proc. ciała (u dzieci 10 proc.) bezzwłocznie należy zadzwonić po pomoc. Służby ratunkowe należy wezwać bezwzględnie, jeśli poparzeniu uległa twarz, dłonie lub krocze. Upewnij się także, czy ofiara nie ma objawów wstrząsu, czy jest blada, poci się, ma przyspieszone tętno, mówi nieskładnie lub nie przejawia większej aktywności. Może zdarzyć się, że petarda naderwie rękę. W takiej sytuacji należy koniecznie unieść uszkodzoną kończynę wyżej, ponad poziom serca, a na krwawiącą ranę założyć opatrunek, który można ucisnąć ręką, tak by powstrzymać krwotok. Bez tego ranny może się wykrwawić. Jeśli opatrunek przesiąka, nie zdejmuj mokrej już warstwy, tylko nałóż kolejną. Oderwaną część kończyny (np. palec) zawiń w suchą, wyjałowioną gazę, włóż do worka foliowego i szczelnie zawiń. Następnie umieść worek w pojemniku z wodą i lodem bądź z zimną wodą, jeśli nie masz dostępu do lodu. Oddaj pojemnik osobie z pogotowania ratunkowego lub personelowi szpitala. Takie działanie może pozwolić na odratowanie amputowanej kończyny i przyszycie jej.
- Wezwanie pomocy. Należy zadzwonić na nr 112 lub 999 (pogotowie ratunkowe). Wykonując połączenie telefoniczne, bardzo ważne jest, aby udzielić dyspozytorowi informacji dotyczących: miejsca zdarzenia (dokładna informacja, gdzie doszło do wypadku), co się wydarzyło (np. wybuch fajerwerków, pożar), ile osób zostało poszkodowanych i w jakim stanie są ranne osoby. Podczas wzywania pomocy pamiętaj, aby przedstawić się i zostawić swój numer telefonu. Nigdy nie rozłączaj się pierwszy, poczekaj na dodatkowe pytania od dyspozytora.
Fajerwerki – dodatkowe rady
- Warto rozejrzeć się za apteczką pierwszej pomocy. Oczywiste jest, że nie każdy zawsze ma taką przy sobie. Warto jednak zapytać o nią np. właściciela najbliżej zaparkowanego samochodu lub personelu hotelu, jeśli uczestniczymy w balu sylwestrowym. W apteczne znajdziemy kilka przydatnych środków opatrunkowych: gazy, bandaże dziane i elastyczne oraz niezwykle ważną przy wszystkich obrażeniach folię NRC (tzw. koc termiczny).
- Pamiętaj o założeniu rękawiczek jednorazowych podczas udzielania pomocy.
- Poparzonych miejsc nie polewaj spirytusem oraz, wbrew ludowym poradom, nie wolno do nich przykładać czosnku, plasterków cebuli czy pomidora.
- Poparzone miejsce należy jak najszybciej ochłodzić. Można je schłodzić letnią wodą przez minimum 20-30 minut. Jeśli obrażenia są rozległe, można owinąć je czystym, mokrym materiałem. Woda nie może być zbyt zimna, ponieważ mogłaby doprowadzić do wyziębienia organizmu. Szczególną uwagę należy zwrócić podczas schładzania dzieci i niemowląt, u nich zdecydowanie szybciej dochodzi do wychłodzenia.
- Przy bardzo ciężkich oparzeniach nie stosuj wody.
- Nie przekłuwaj pęcherzy powstałych po oparzeniu. Stanowią one naturalną reakcję obronną organizmu.
- Nie smaruj poparzonego miejsca maściami i kremami, które nie są do tego przeznaczone.
- Na ranę głowy nakładamy opatrunek chłonący, składający się z gazy i bandaża dzianego. W przypadku urazów głowy nie stosujemy opatrunku uciskowego, ani bandaża elastycznego.
- Przy urazach oczu należy przemyć je letnią wodą i zapewnić poszkodowanemu pomoc lekarską.
Fajerwerki – ważne informacje
1. Należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa dotyczących obchodzenia się z materiałami wybuchowymi, aby uniknąć wypadku i cieszyć się radosnym powitaniem Nowego Roku.
2. Pamiętajmy też, że używanie fajerwerków dozwolone jest jedynie 31 grudnia oraz 1 stycznia. W inne dni jest to zakazane i grozi mandatem.
Polecamy
Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ursula von der Leyen ratuje pasażera
„A wy wiecie, kogo trzymacie pod ramię? Anioła”. O Wojciechu Aniele, który nie czekając na interwencję z nieba, ruszył na pomoc powodzianom
Kierowca MPK zobaczył dławiące się dziecko. Zatrzymał autobus i ruszył na pomoc. „Nie tylko peleryna zrobi z ciebie supermana”
Tragiczna śmierć wybitnej sportowczyni. W jej tchawicy odnaleziono kawałki pokarmu
się ten artykuł?