Przejdź do treści

„Efektem tańca jest redukcja stresu, napięć, relaksacja, utrata zbędnych kilogramów oraz dobra zabawa” – mówi Beata Kowalska, instruktorka tańca terapeutycznego

Tekst o terapeutycznych korzyściach tańca dla zdrowia. Na zdjęciu: Kobieta uśmiechająca się na zdjęciu - HelloZdrowie
Beata Kowalska. Zdj: Jolanta Pawnik
Podoba Ci
się ten artykuł?

– Przyszedł czas, by przestano upatrywać przyczyny trudnych przypadków otyłości tylko w genetyce – uważa psychodietetyczka Beata Kowalska, twórczyni autorskiej Kompleksowej Terapii Otyłości i Chorób Psychosomatycznych w której wykorzystuje taniec terapeutyczny.

Od redakcji: Wywiad został przeprowadzony jeszcze przez epidemią koronawiusa. Mamy świadomość, że obecne czasy nie pozwalają na wiele aktywności czy wspólnych zajęć. Jednak można tańczyć w domu i czerpać z tego korzyści. 

Jolanta Pawnik: Zapraszasz swoje pacjentki nie do sali gimnastycznej czy do siłowni, ale do sali tanecznej.

Beata Kowalska: Praca z pacjentami  dietetycznymi pokazała mi, że do otyłości należy podejść holistycznie. Nie wystarczy sama zbilansowana dieta a nawet aktywność fizyczna. Przyszedł czas, by przyczyny otyłości i innych trudnych przypadków chorobowych przestano upatrywać jedynie w genetyce. Otyłość należy do chorób psychosomatycznych rozszerzając listę tzw. Chicagowskiej siódemki. Istotą choroby psychosomatycznej jest wyraźny związek sposobu myślenia (psyche) z manifestacją choroby w ciele (soma).

Uważam, że kompleksowa praca z pacjentem powinna uwzględniać psychologiczny wgląd w chorobę, prowadzenie dietetyczne, edukację zdrowotną a także terapię tańcem i ruchem. Podczas warsztatów tańca terapeutycznego stosuję elementy taneczno – ruchowe zapożyczone z psychoterapii tańcem i ruchem (DMT). Tworzymy niepowtarzalną sztukę, spektakl ruchowy bez ścisłego scenariusza, pod kierunkiem instruktora którym jest psychodietetyk.

Jakie znaczenie ma dla nas taniec? Co w nim ukrywamy, co odkrywamy? Czy to terapia dla wszystkich?

W tańcu wychodzi prawda o nas samych. Taniec oddaje naszą osobowość, cechy charakteru, temperament. Możemy obserwować, jak jesteśmy różni od siebie. Bywamy schematyczni, otwarci, narcystyczni, twórczy,  wrażliwi, skromni, ekspresyjni. Mamy możliwość głębszego poznawania siebie,  świata innych ludzi oraz tego, jak nas odbierają inni ludzie. Ciało jest naturalnym instrumentem, to w nim wibruje energia życiowa, a w postawie ciała zawierają się stany emocjonalne człowieka.

„Kobiety nie wiedzą, że dzięki hipnozie poród może być praktycznie bezbolesny” – hipnotyzer Daniel Mach tłumaczy, jakie są efekty hipnozy

Taniec jest jedną z wielu form aktywności fizycznej, ale jak mało która aktywność pozwala nam na pełniejszą ekspresję swoich stanów emocjonalnych. Elementy tańca, takie jak ruch i rytm można stosować na różne sposoby i to one pomagają nam dotrzeć do wielu sfer człowieka. Dzięki temu następuje integrowanie ciała, umysłu i duszy. Człowiek zintegrowany to człowiek cieszący się zdrowiem fizycznym i psychicznym. Taniec pomaga uwolnić napięcia nagromadzone w naszym ciele pod wpływem stresu, daje oczyszczenie i lekkość. To terapia dla każdego, jeśli tylko porusza się o własnych siłach.

Jakie emocje uwalniamy tańcząc? Czy to jest trudne? Co z ludźmi, którzy są zablokowani zafałszowanym albo głęboko zranionym spojrzeniem na swoje ciało?

Do jakich emocji uda się dotrzeć w tańcu zależy od osobistego zaangażowania się w ten proces, od przekonań człowieka, od atmosfery warsztatu, czasu jego trwania, muzyki, wreszcie od zamysłu osoby prowadzącej. Gdy uczestnik warsztatów ma świadomość, że dotarcie do traum czy dotkliwych przeżyć może być leczące, pozwala sobie na ekspresję różnych emocji. To jakby uwolnić z ciała stłamszone pokłady energii, bo każda emocja niesie ze sobą określony ładunek energetyczny.

Taka forma aktywności fizycznej daje niesamowite efekty w zakresie integracji człowieka ze sobą, otwiera na innych ludzi. Owocem niepodważalnym jest redukcja stresu, napięć, relaksacja, utrata zbędnych kilogramów oraz dobra zabawa. W taki sposób pragnę dodatkowo pomagać moim pacjentom w odzyskiwaniu zdrowia fizyczno-psychicznego.

Aldona Filipiuk, instruktorka Ashtanga joga

Czy mogłabyś opisać taneczne warsztaty odchudzające?

Podczas warsztatów tańca terapeutycznego stosuję szereg czynników leczących stosowanych w psychoterapii tańcem i ruchem (DMT) m.in. synchronizację, rytm, zabawę, witalizację, kształtowanie itd. W każdym warsztacie opowiadamy jakąś historię, stosujemy metafory taneczne, wcielamy się w różne postaci, tworzymy różne frazy obrazujące np. nasz nastrój lub stosunek do świata albo sposób wyrażania siebie. Tworzymy swego rodzaju taneczny teatr, gdzie uczestnik jest pozytywnie zajęty uczestnictwem zapominając, że spala w tym czasie tkankę tłuszczową i rozprawia się ze stresem. Dzięki doborowi muzyki klimat warsztatów tanecznych zyskuje na atrakcyjności.

Jakie są skutki terapii tańcem? Jaki feedback dostajesz od uczestników warsztatów?

Skutki terapii tańcem są nierozłącznie powiązane ze świadomością uczestników. Dlatego jako osoba prowadząca na początku każdego spotkania wyjaśniam istotę ruchu autentycznego, jaki jest niezbędny by można było wyrazić co nam w duszy i ciele siedzi. Nie stosuję ściśle określonej choreografii, tylko zachęcam do ruchu takiego, jaki w danej chwili z naszego ciała wychodzi. Przyznaję, że ogromny wpływ na rodzaj ruchu mają przekonania warunkowane socjologicznie np. że coś nie wypada, że tak kobieta się nie zachowuje, że to zbyt dziecinne itp. Każde blokowanie naturalnej ekspresji opóźnia proces uwalniania stłamszonych emocji. Niejednokrotnie uczestnicy informują, że mieli problem z dotarciem do społecznie nieakceptowanych emocji np. gniewu a swobodnie czuli się, gdy mogli wyrażać radość.

Czy można porównać gimnastykę odchudzającą opartą np. na zajęciach interwałowych z zajęciami opartymi na tańcu?

Bez wprawienia w ruch ludzkie ciało nie może funkcjonować fizjologicznie, ponieważ organizm wymaga napędu dla mięśni, narządów i układów.  Każda z form aktywności fizycznej odpowiednio dobrana do danego organizmu będzie sprzyjała zachowaniu czy odzyskiwaniu zdrowia. Jednakże spory odsetek społeczeństwa nie lubi lub nudzi się wykonując typowe ćwiczenia na siłowni czy klubach fitness.

Atrakcyjnością warsztatów tańca terapeutycznego, poza zrzuceniem zbędnych kilogramów czy zredukowaniem stresu, jest dobra zabawa, integracja z innymi ludźmi, poznawanie samego siebie w interakcjach ze współuczestnikami, odkrywanie swoich mocnych i słabych stron, wzajemna inspiracja do zmian, wzajemna inspiracja do podnoszenia jakości swojego życia.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?