Dyskusja o aborcji w Polsce to „festiwal hipokryzji” – przekonuje Katarzyna Koczułap
„Życie jest cudem”? Tak, pod warunkiem, że ów cud myśli zgodnie z naszymi przekonaniami… Katarzyna Koczułap powraca do tematu aborcji. Tym razem jednak pokazuje – jak to sama określa – hipokryzję osób opowiadających się „za życiem”.
Wyrok TK opublikowany
27 stycznia 2021 r. Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku z października 2020 r. w sprawie aborcji eugenicznej, a rząd opublikował wyrok w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że zaczął on obowiązywać. Tym samym aborcja w Polsce jest dozwolona jedynie w sytuacji, gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego lub gdy zagraża życiu bądź zdrowiu matki.
W całym kraju ponownie rozpoczęły się protesty, a internet zalały komentarze pełne sprzeciwu i niezgody na zmiany w wypracowanym w 1993 roku kompromisie aborcyjnym. Wśród licznych, mniej lub bardziej emocjonalnych odezw, znalazła się wypowiedź psycholożki i seksuolożki Katarzyny Koczułap, która pisała:
„Już za chwilę będziemy musiały rodzić dzieci, by patrzeć jak umierają, już za chwilę będziemy przeżywać niewiarygodne traumy. Już za chwilę odbierze nam się godność i decyzyjność w jeszcze większym stopniu”.
„Festiwal hipokryzji”
Teraz ekspertka powraca do problemu, lecz naświetla go z nieco innej strony, pokazując – jak to sama określa – hipokryzję osób opowiadających się „za życiem”.
„Jeszcze jeden post o aborcji, bo ostatnie dni to było pełno rozmów i odpowiadania wciąż i wciąż na te same argumenty. Oczywiście towarzyszył temu festiwal hipokryzji – pisze Koczułap.
O jakie konkretnie niekonsekwencje w argumentacji chodzi seksuolożce?
Na początek Koczułap odnosi się do przekonania, że „życie jest cudem”, od którego – jak udowadnia – są wyjątki, jeśli ów cud nie myśli zgodnie z naszymi przekonaniami:
„Najpierw: Każde życie to cud i zaczyna się od zapłodnienia! Będziemy bronić każdego zarodka i każdego płodu.
Potem: Szkoda, że Cię matka nie usunęła! Jeśli jest szansa, że urodzi się lewak albo gej, to aborcja powinna być obowiązkowa.
Czyli: Każdy płód to cud, chyba że wyrośnie z niego ktoś, kto ma inny światopogląd niż nasz, kto jest inny niż my. Wtedy już życie można usunąć”.
Następnie ekspertka nawiązuje do podwójnych standardów dotyczących odpowiedzialności, a dokładniej: oczekiwania jej od osób, które oceniane są jako skrajnie nieodpowiedzialne.
„Najpierw: Nieodpowiedzialne gówniary, nawet nie potrafią się zabezpieczyć! Prezerwatywa jest na każdej stacji benzynowej.
Potem: Masz urodzić dziecko, bo to konsekwencja Twoich decyzji! Trzeba wziąć odpowiedzialność.
Czyli: Jesteś nieodpowiedzialna i nie umiesz się zabezpieczyć, ale jesteś na tyle odpowiedzialna, by zostać matką i wychować dziecko”.
Na koniec Koczułap pokazuje niekonsekwencje argumentacji odnośnie samej traumy związanej z zabiegiem aborcji.
„Najpierw: Aborcja to skomplikowany, traumatyczny, niebezpieczny zabieg, który może skończyć się utratą zdrowia!
Potem: Jak będzie legalna aborcja, to głupie osoby będą traktować ją jako antykoncepcję, robiąc ją co chwila bez zastanowienia.
Czyli: Aborcja jest niebezpieczna i skomplikowana, ale jednocześnie będziesz chciała ją robić co dwa miesiące, bo nie zechce Ci się już przechodzić tak wyczerpującego procesu, jak np. wzięcie tabletki co wieczór”.
Innymi słowy: w debacie publicznej w naszym kraju brak konsekwencji i rozsądku; jest za to mnóstwo emocji i skłonności do manipulacji – dowodzi Katarzyna Koczułap.
Rozwiń„I tak właśnie często wygląda w Polsce rozmowa o aborcji” – puentuje ekspertka.
Katarzyna Koczułap: Co z tym seksem
Katarzyna Koczułap, psycholożka i seksuolożka, w sieci znana jest jako prowadząca bloga „Co z tym seksem”. Jego główną ideą jest edukacja seksualna Polek i Polaków, gdyż, jak twierdzi autorka „to jedna z najbardziej zaniedbanych dziedzin w naszym życiu”.
Koczułap na „szerokie internetowe wody” wypłynęła pod koniec 2019 r., gdy wpadła na pomysł stworzenia sekskalendarza adwentowego. Zamieściła w nim proste zadania na każdy dzień (zapisanie się na wykonanie badań na HIV i choroby weneryczne oraz oglądanie porno z partnerem), które miały pokazać, że rozwój seksualny jest łatwy, a może zrobić dużą różnicę w codziennym życiu.
Jej konto na Instagramie @kasia_coztymseksem śledzi obecnie ponad 340 tys. osób.
Zobacz także
„Ta decyzja zaprzecza dorobkowi ostatnich 40 lat polskiej medycyny rozrodu, neonatologii i pediatrii”. NIL i PTP o wyroku Trybunału Konstytucyjnego
„To jest rewolucja młodych, która pewnie będzie z czasem zawłaszczona przez starszych”. Tomasz Sobierajski o protestach po wyroku TK
Fabian Puchalski: Polska nie jest w żaden sposób przygotowana na wspieranie niepełnosprawnych. A rzadko zdarza się, że osoba z niepełnosprawnością jest milionerem
Polecamy
Afganki nie zostaną już pielęgniarkami i położnymi. „Ten zakaz będzie kosztował życia”
Urlop macierzyński, zwolnienie lekarskie i emerytura dla pracownic seksualnych w Belgii. „To prawo daje narzędzia, dzięki którym możemy być bezpieczniejsze”
Gigantyczny popyt na wazektomię po wyborach w USA. Amerykanie obawiają się o dostęp do aborcji
Red Lipstick Monster odwraca narrację: „Był w krótkich spodenkach, więc klepnęłam go w tyłek”
się ten artykuł?