Dawid Podsiadło: to może być nasze „być albo nie być”. Wokalista podczas koncertu na Stadionie Narodowym nawiązał do globalnego ocieplenia
„O ile łatwo jest zignorować jednego człowieka, dużo trudniej ignorować jest was. A ludzi jest bardzo dużo. I możemy zrobić wiele” – powiedział Dawid Podsiadło podczas swojego koncertu na Stadionie Narodowym. Wokalista nawiązał do globalnego ocieplenia, które postępuje szybciej niż sądziliśmy.
Dawid Podsiadło i Taco Hemingway
Sobotni wieczór w Warszawie należał do Dawida Podsiadło i Taco Hemingwaya. I wszyscy przeczuwali, że tak właśnie będzie, ponieważ bilety na ten koncert rozeszły się w ciągu kilku dni. Dla wielu osób na stadionie nie muzyka i nie (rewelacyjne!) efekty wizualne były jednak tym, co na długo zapamiętają. W połowie koncertu Dawida Podsiadło organizatorzy wydarzenia opublikowali wideo, na którym artysta nawiązuje do obecnej sytuacji na ziemi – do globalnego ocieplenia.
Dawid Podsiadło o globalnym ociepleniu
– Jak wiecie, na naszej planecie jest coraz cieplej (…). Mamy teraz naprawdę bardzo łatwy dostęp do informacji, do wielu artykułów i prac naukowych od ludzi, którzy zajmują się tym przez całe życie i na co dzień. I mogą bardzo precyzyjnie powiedzieć o tym, jak wyglądają te obecne zmiany, jakie są ich konsekwencje. Skorzystajmy z tego. Oglądanie kotków jest słodkie i naprawdę super. Ale z internetu możemy też czegoś się dowiedzieć i wykorzystać tę wiedzę. Podjąć się jakiegoś działania, zebrać się w grupę.
O ile łatwo jest zignorować jednego człowieka, dużo trudniej ignorować jest was. A ludzi jest bardzo dużo. I możemy zrobić wiele. Nasza aktywność teraz może być ogromnym przełożeniem na to, co się wydarzy w naszej przyszłości. To może być nasze „być albo nie być” – powiedział Dawid Podsiadło podczas sobotniego koncertu.
Podsiadło doskonale zdawał sobie sprawę z faktu, że jego słowa nawiązujące do zmian klimatycznych, wypowiedziane w połowie koncertu zostaną zapamiętane. Na czas trwania tego krótkiego filmiku publiczność zamilkła. Dopiero po chwili rozległy się brawa.
To jednak nie pierwsze nawiązanie Podsiadło do tematu globalnego ocieplenia. Kilka dni temu artysta opublikował na swoim Facebooku zdjęcie nawiązujące do Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
Rozwiń
Depresja klimatyczna
Przypomnijmy. Zmiany klimatyczne nie są czymś nieprawdziwym. To przez nie męczą nas fale upałów, a gwałtowne burze niszczą gospodarstwa domowe. Skutkiem są także susze, które niszczą plony. Stan wód gruntowych się obniża. Wysychają rzeki.
Jeszcze mamy czas. I możemy coś z tym zrobić, np. zredukować emisję gazów cieplarnianych czy zreformować rolnictwo. Możemy również inaczej produkować energię, korzystać z innej komunikacji czy inaczej ogrzewać dom. Możemy inaczej jeść. Warto o tym pamiętać.
Doniesienia naukowców mogą budzić więcej niż niepokój. Opublikowany w październiku 2018 roku raport Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu wykazał, że zostało nam tylko 12 lat do wielkiej katastrofy – tyle czasu mamy, żeby zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza. Właśnie dlatego wśród nas pojawia się coraz więcej osób zmagających się z depresją klimatyczną.
Redakcja Hello Zdrowie całym sercem przyłącza się do apelu Dawida i wszystkich innych walczących o naszą planetę. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że na ziemi jesteśmy tylko gośćmi. I chcemy, by nasze pokolenia również mogły z tego skorzystać.
Zobacz także
„Uwielbiam dzieci i to, co robię, to jest dla tych dzieci, co już chodzą po ziemi i dla tych, które przyjdą na świat. Ale sama nie chcę mieć dziecka. W jakim świecie miałoby żyć?” – mówi Monika Sadkowska, działaczka na rzecz klimatu i praw obywatelskich
„Bez plastiku można żyć”. Paulina Górska mówi o tym, jak praktykuje ekologiczny styl życia we własnej rodzinie
„Bez spiny jem rośliny” – kampania dla tych, którzy chcą jeść roślinnie
Polecamy
„Zjawiska klimatyczne coraz częściej odbierają życie i środki do życia”. Naukowcy wyliczają, na ile sposobów może nas zabić globalne ocieplenie
Paulina Hojka o noszeniu ubrań po zmarłych: “Myślę, że żaden nieboszczyk się nie obrazi”
Wyjątkowy duet międzypokoleniowy. Oliwia i jej dziadek Marian stworzyli urządzenie ratujące pszczoły
Wodę w butelkach zostawmy na czas kryzysu. W innych wypadkach to tylko chwyt marketingowy
się ten artykuł?