Przejdź do treści

Czy twój brzuch przypomina balon? To nie musi być „ciąża spożywcza”. Sprawdź, co może ci dolegać

Gosia Włodarczyk
zdjęcie: https://www.instagram.com/pani_fizjotrener/
Podoba Ci
się ten artykuł?

– Jednym z problemów pojawiających się w ciągu dnia jest brzuch przypominający balon – pisze fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk. Same w redakcji przyznajemy, że nie trzeba być w ciąży, aby przypominać ciężarną. Czasem wystarczy zjeść śniadanie i popić kawą albo nawet nic nie zjeść, aby „nabrać kształtów”. Najczęściej określamy to „ciążą spożywczą”, jednak okazuje się, że przyczyn takiego zjawiska może być znacznie więcej. 

Gosia Włodarczyk jest fizjoterapeutką i trenerką personalną, która chętnie dzieli się medyczną wiedzą w mediach społecznościowych. Ostatnio na swoim profilu na Instagramie @pani_fizjotrener poruszyła szczególnie dla nas ważny temat: wygląd brzucha. I mowa nie tylko o jego kondycji czy kształcie, ale o przyczynach, przez które nasz brzuch może przypominać balon.

Zadajmy więc pytanie, dlaczego nasz brzuch przypomina balon? 

 

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Rozejście mięśni prostych brzucha

Jedną z przyczyn takiego zjawiska być rozejście się mięśni prostych brzucha. Występuje ono u kobiet podczas trwania ciąży i niekiedy pozostaje po urodzeniu dziecka.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Mięśnie brzucha

Mięśnie brzucha dzielą się na dwie grupy mięśniowe: mięśnie ściany przednio-bocznej oraz mięśnie ściany tylnej brzucha. Mięśnie z grupy przednio-bocznej tworzą mięsień prosty brzucha, mięsień skośny zewnętrzny i wewnętrzny brzucha oraz mięsień poprzeczny i piramidowy brzucha. Grupę tylną budują mięśnie: czworoboczny lędźwi, lędźwiowy większy i mniejszy oraz biodrowy.

Mięśnie brzucha pełnią funkcje ochronne narządów wewnętrznych oraz kręgosłupa, a także pełnią funkcje mięśni posturalnych odpowiedzialnych za stabilizację sylwetki: biorą udział w procesie oddychania (podczas wdechu i wydechu, zwężania i rozszerzania klatki piersiowej) i zwiększania ciśnienia w jamie brzusznej.

Osłabienie mięśni dna miednicy

Mięśnie dna miednicy jest to grupa 14 mięśni poprzeplatanych nerwami, otoczonych tkanką łączną, które podtrzymują narządy jamy brzusznej, pęcherz, narządy rozrodcze oraz pełnią funkcję podporową dla całego ciała. Wpływają na prawidłowe funkcjonowanie, zapewniając odpowiednie ciśnienie śródbrzuszne, stabilizację kompleksu biodrowo-lędźwiowo-miedniczego i podtrzymanie pęcherza moczowego, odbytu i narządów rodnych.

Co źle wpływa na pracę mięśni dna miednicy?

– Ograniczenie ruchomości przepony oraz zły wzorzec oddechowy
– Wady postawy: pogłębiona lordoza, kifoza, zniesienie krzywizn, skoliozy
– Ograniczenie ruchomości w kręgosłupie i stawach biodrowych i krzyżowo – biodrowych: brak mobilności
– Zbyt słaby lub zbyt duży tonus mięśniowy w miednicy, ale też w okolicy: pośladkach, biodrach, mięśniach tułowia
– Praca mięśni brzucha – brak elastyczności mięśni i spontanicznej pracy mięśni głębokich

Zły wzorzec oddechowy

Jest bardzo duży problem z prawidłowym torem oddychania, dlatego warto poradzić się fizjoterapeuty. Po porodzie trzeba zwrócić szczególną uwagę na pracę przepony.

radzi fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk

Postawa ciała

Jeśli twój brzuch w ciągu dnia przypomina balon, warto zwrócić uwagę na poprawne ustawienie miednicy i żeber. Usprawni to pracę tłoczni brzusznej.

Dieta

Ciąża spożywcza” to żartobliwy termin określający wzdęcia, czyli uczucie rozpierania i dyskomfortu w jamie brzusznej. Jest to zaburzenie czucia. Polega na tym, że ta sama objętość gazów, która w jelitach zdrowego człowieka nie wywołuje żadnych dolegliwości, u osoby nadwrażliwej będzie odczuwana jako znaczny dyskomfort. Wyjściem z sytuacji jest ograniczenie obecności gazów w jelitach i tutaj istotne są dwa aspekty – pierwszy z nich to ograniczenie połykania powietrza, czyli: jemy w spokoju, nie pijemy gazowanych napojów, ograniczamy żucie gumy. Druga sprawa to ograniczenie spożycia produktów wzmagających produkcję gazów przez bakterie jelitowe. Warto obserwować swoją reakcję na takie produkty, jak: rośliny strączkowe, pieczywo, makrony, owoce.

Jeśli żaden z powyższych elementów nie pasuje do Ciebie to warto zwrócić uwagę na to co wkładasz do ust (zakładając że już wykluczyłaś produkty, których nie tolerujesz- to też warto sprawdzić). Dania powinny być jak najprostsze, złożone z kilku składników i lekkostrawne. Wielu osobom pomaga jedzenie w regularnych odstępach czasu i nie podjadanie między posiłkami oraz dieta rozdzielna węglowodanów od białek.

radzi fizjoterapeutka

Słaby mięsień poprzeczny brzucha

Brzuch w trakcie ciąży ulega rozciągnięciu się. Aby wrócił do kondycji sprzed ciąży, należy pracować nad jego wzmocnieniem.

Brzuch w ciąży jest bardzo rozciągnięty, a to on jest naszym gorsetem mięśniowym trzymającym nasze trzewia i stabilizującym tułów. Po porodzie trzeba pracować nad jego wzmocnieniem (ale nie robiąc planki)

pisze na swoim profilu @pani_fizjotrener Gosia Włodarczyk

A wy jak często macie poczucie, że wasz brzuch jest za duży?

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?