Przejdź do treści

Czy kolejki do SOR da się skrócić? Zobacz, jaki pomysł ma ministerstwo

Czy kolejki do SOR da się skrócić? Zobacz, jaki pomysł ma ministerstwo / gettyimages
Czy kolejki do SOR da się skrócić? Zobacz, jaki pomysł ma ministerstwo / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Do czerwca 2023 roku przy każdym SOR-ze i w każdym szpitalu będzie nocna i świąteczna opieka medyczna” – poinformował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Nowy pomysł resortu ma pomóc w rozładowaniu kolejek w szpitalnych oddziałach ratunkowych.

Zmiany na SOR-ze

Koniec kolejek na SOR-ach? Jeżeli plany Ministerstwa Zdrowia dojdą do skutku, to bardzo prawdopodobne. O nadchodzących zmianach w szpitalach opowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

„Wprowadzamy w tej chwili to, żeby przy każdym SOR-ze była nocna i świąteczna pomoc lekarska. Czyli pacjent, który nie wymaga ostrego leczenia, 'tu i teraz’ na SOR-ze, będzie przekierowany w 'drzwi obok'” – zapowiedział Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, w rozmowie z TVP.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, poinformował natomiast we wtorek na antenie Polsat News, że taka zmiana ma zajść przy każdym SOR-ze i w każdym szpitalu do czerwca 2023 roku. Jak wskazują dane Ministerstwa Zdrowia, obecnie taki system działa przy ponad 200 z 243 szpitalnych oddziałów ratunkowych w całym kraju.

Dlaczego lekarze są niemili? / istock

Kolejki się zmniejszą?

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, zmiany mają pomóc w rozładowaniu kolejek. Jak wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz, obecnie nawet do 80 proc. pacjentów, którzy trafiają na SOR, nie kwalifikuje się do wizyty.

„Czas oczekiwania na przyjęcie na SOR-ze będzie dosyć długi, ponieważ nie wymaga pan natychmiastowej pomocy, ale może się pan udać gdzieś indziej, w tym samym szpitalu jest nocna i świąteczna opieka medyczna, tam pana przyjmą” – wyjaśnił rzecznik MZ.

Okazuje się jednak, że lekarze nie ufają zapowiedziom resortu. Zdaniem medyków, problem się nie rozwiąże, a kolejki przesuną się w inne miejsca.

„Trzeba zwiększyć dostępność do opieki specjalistycznej, wtedy pacjenci będą w mniejszym stopniu próbować dostać się do specjalisty przez SOR” – powiedział w rozmowie z Polsat News Łukasz Jankowski z Naczelnej Izby Lekarskiej.

źródło: Polsat News

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.