Przejdź do treści

„Czas skończyć ze wstydem i horrendalną dezinformacją, które otaczają menopauzę”. Davina McCall oraz dr Naomi Potter prezentują „Menopauzing, czyli nowy początek”

Davina McCall i dr Naomi Potter
Davina McCall i dr Naomi Potter / materiały wydawnictwa
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Brytyjski bestseller (#1 Sunday Times’a) nagrodzony tytułem Książki Roku podczas The British Book Awards 2023. W tym przewodniku, napisanym w zabawny, bezpośredni i bezpruderyjny sposób, brytyjska dziennikarka Davina Mc Call razem z dr Naomi Potter na bazie najnowszych badań naukowych tłumaczą, czym jest menopauza, obalają szkodliwe mity, oddają też głos kobietom i przyglądają się ich doświadczeniom. Menopauzing uzbraja kobiety w narzędzia niezbędne do pełniejszego zrozumienia tej części ich życia. Bo menopauza to nie koniec. To drugi początek. Hello Zdrowie objęło tę niezwykle ważną i potrzebną książkę swoim matronatem medialnym. Poniżej prezentujemy jej fragment.

 

MOJA MENOPAUZALNA MISJA

Kilka lat temu zaczęłam bardziej otwarcie mówić o własnej menopauzie. Latami liczyłam się z ryzykiem związanym z przyjmowaniem HTZ, jednak zainicjowane przeze mnie dyskusje spowodowały, że całkowicie zmieniłam na nią spojrzenie. Pomyślałam, że muszę upowszechniać te informacje. Mogę wykorzystać swoje możliwości, by informować kobiety o tym, co mogą wybrać.

Nagle stało się to moją życiową misją. Każdej nocy spędzam długie godziny w mediach społecznościowych, wysyłając kobietom, których nie znam, artykuły albo informacje lub kierując je do miejsc, gdzie mogą uzyskać pomoc. Zawsze jednak wydaje mi się, że to tylko jedna kobieta… Chcę zrobić więcej, chcę dotrzeć do większej liczby kobiet i to jest właśnie przyczyna, dla której napisałam tę książkę.

Poniżej zamieszczam kilka wiadomości, które otrzymałam w mediach społecznościowych.

„Jestem na początku tych zmian hormonalnych i naprawdę przestałam lubić swoje życie. Mam szczęście, bo mam wspaniałego partnera, ale nienawidzę zmian zachodzących w moim ciele. Bardzo mnie przerażają”

„Mój lekarz potrzebuje natychmiastowego douczenia. Naprawdę mam problemy, a wszyscy chcą mnie namówić na różne terapie alternatywne”

„Zadzwoniłam do lekarki, by porozmawiać o możliwości podjęcia HTZ, a ona chciała mi dać antydepresanty. JA NIE MAM DEPRESJI!!!”

Te komentarze dobrze podsumowują trzy obszary ogromnych problemów z menopauzą.

    1. PROBLEM PODEJŚCIA

Jako społeczeństwo całe pokolenia temu zamietliśmy menopauzę pod dywan, cofając się do czasów wiktoriańskich, kiedy to przewidywalna długość życia kobiety nie dawała szans na długie życie po menopauzie.

Dzisiaj średni wiek wystąpienia menopauzy w Wielkiej Brytanii wynosi 51 lat, a spodziewana długość życia kobiety 83 lata [W Polsce średni wiek wystąpienia menopauzy to około 51,4 lat, a średnia długość życia kobiety to obecnie 79,7 lat – przyp. kons.]

Aż 83! Policzmy. Potencjalnie mamy przed sobą całe dekady życia po menopauzie, a jednak to lekceważące temat podejście sprzed wielu pokoleń wciąż ma się dobrze.

Pamiętasz, jak twoja babcia, a może nawet matka, radziły sobie z menopauzą? Nie? Oczywiście ani tobie, ani w ogóle nikomu o tym nie powiedziały. Bo, moja droga, znowu chodzi o ten wspomniany już wstyd.

Ten rodzaj dziwnej dyskrecji przetrwał do dzisiaj, a to oznacza, że zdecydowanie zbyt wiele kobiet musi opierać się na domysłach i tysiącach zadanych Google’owi pytań dotyczących doświadczanych przez nie objawów, zanim uda im się połączyć kropki i wyjdzie im, że to menopauza. Trafnie to podsumowała As Siobhan, pielęgniarka z przychodni, która przez wiele miesięcy nie zorientowała się, że ma perimenopauzę: „Wiem, brzmi to idiotycznie, że jako pracownica ochrony zdrowia nie zorientowałam się, co się dzieje w moim ciele, ale po prostu za mało o tym mówimy”.

grafika dotycząca objawów menopauzy

materiały wydawnictwa

     2. BRAK ODPOWIEDNIEGO KSZTAŁCENIA

Wiele historii z tej książki zawiera stwierdzenia „mój lekarz odmówił” albo „mój lekarz nie chce/nie może”. Tak wiele kobiet, które podzieliły się swoimi doświadczeniami, mówi o bataliach, które musiałyście stoczyć, by spotkać się ze zrozumieniem i otrzymać terapię, że mogłabym samymi tylko takimi historiami zapełnić połowę tej książki. A być może i ty, czytająca teraz te słowa, masz podobne doświadczenia.

Ale ja nie jestem zła na lekarzy – to nie ich wina (jest wśród nich wielu wspaniałych i świadomych specjalistów) – jestem natomiast bardzo sfrustrowana żałosną edukacją, jaką oferuje się tym, do których zwracamy się w naszych potrzebach. Menopauza nie jest standardowym elementem edukacji dla lekarzy pierwszego kontaktu i ginekologów.

Nic dziwnego, że gdy kobieta przychodzi do lekarza rodzinnego z mnóstwem objawów i stosem pytań, często nie otrzymuje pomocy, której tak bardzo potrzebuje. Czas skończyć ze wstydem i horrendalną dezinformacją, które otaczają menopauzę.

Komu możemy ufać? Kto dysponuje właściwą wiedzą? I jak możemy do niej dotrzeć?

      3. MITY O HTZ I DEZINFORMACJA

Szczerze mówiąc, jestem wielką fanką hormonalnej terapii zastępczej. Wyprostowała mi ona życie, przywróciła jego dawną jakość i pomogła zabezpieczyć zdrowie na przyszłość. Wystarczy.

Dlaczego więc kłamałam w kwestii jej stosowania? Ponieważ jest naznaczona piętnem, które ciągnie się od dwóch dekad. To tłumaczy, dlaczego w Wielkiej Brytanii stosuje ją tylko jedna na dziesięć kobiet, które mogłyby skorzystać z jej dobrodziejstw.

Sedno problemu polega na rozpowszechnieniu opublikowanych w 2002 roku niepokojących wniosków z prowadzonego w Stanach Zjednoczonych badania WHI (Women’s Health Initiative), które okazały się błędne, ale spowodowały panikę wśród lekarzy i… kobiet oraz katastroficzne nagłówki w gazetach, które pojawiły się po ich publikacji. To przeprowadzone na amerykańskich kobietach badanie sugerowało, że HTZ zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi, zawału i udaru. Jednak powtórna analiza danych ujawniła, że średni wiek kobiet biorących udział we wspomnianym badaniu wynosił 63 lata (pamiętajmy, że średni wiek wystąpienia menopauzy to 51 lat). Konsekwencje tych publikacji były do tego stopnia szkodliwe, że kobiety dosłownie spuściły swoje HTZ w toalecie, a liczba osób stosujących terapię spadła do najniższego poziomu w dziejach.

Niestety negatywne nagłówki pozostały w pamięci i po dziś dzień kobiety mają problem z przepisywaną im terapią hormonalną, mimo że jest to najlepszy sposób poradzenia sobie z menopauzą.

Ogólnie rzecz biorąc, kobiety w Wielkiej Brytanii były źle traktowane przez społeczeństwo i przez naukę. Wiele z nich odczuło, że nie mają do kogo się zwrócić. Dokonują życiowych ocen swojego zdrowia, przyszłości i zdrowia psychicznego, ale nie mają dostępu do pełnych informacji.

O mój Boże, to się musi zmienić! I ja, razem z armią fantastycznych kobiet, podjęłam misję, by wprowadzić te zmiany w życie.

W 2021 roku na Channel 4 został wyemitowany mój program Seks, mity i menopauza (Sex, Myths and Menopause), który rozprawiał się z dezinformacją dotyczącą menopauzy i przytaczał dane naukowe oraz omawiał lęki związane z hormonalną terapią zastępczą. W kolejnych dniach stało się coś niespodziewanego i fantastycznego. Jeszcze nigdy nie zrobiłam programu, który spowodowałby, że aż tyle osób zaczepiało mnie na ulicy, chcąc porozmawiać! To przebiło nawet Big Brothera! Wszędzie, gdzie poszłam. Na spacerze z psem, w sklepie, na ulicy. Niektóre kobiety z płaczem opowiadały, że czuły się niewidoczne, marginalizowane i jak protekcjonalnie je traktowano. Mówiły, z jakim zadowoleniem oglądały mój program wspólnie ze swoimi partnerami i jak bardzo pomógł on ich mężczyznom w zrozumieniu, przez co przechodzi ich ukochana. To było niezwykle poruszające.

Te spotkania i otrzymane po programie wiadomości niejednokrotnie wzruszyły mnie do łez, bo były głęboko osobiste. Zapaliły we mnie ogień, który sprawił, że Menopauzing to nie tylko książka, ale misja. Rewolta.

Nowa definicja menopauzy brzmi: to ostateczne ustanie czynności jajników - na zdjęciu dojrzała kobieta w białej koszuli, z kręconymi włosami do ramion HelloZdrowie

J E S T E M Z TOBĄ

Być może zmagasz się z piekielnymi uderzeniami gorąca, a może kupiłaś tę książkę jako inwestycję w przyszłość. Niezależnie od tego, jak na nią trafiłaś, traktuj ją jako swoją menopauzalną biblię. Są tu informacje o faktach, statystykach, badaniach, objawach, seksie, relacjach, wskazówki na temat kariery, a także mnóstwo obalonych mitów.

Jestem tu, by wziąć cię za rękę i poprowadzić ku temu, co chcesz wiedzieć.

Nie jestem ekspertem z dziedziny medycyny, ale zebrałam fantastyczny zespół specjalistów pod przewodnictwem wspaniałej doktor Naomi (która jest akredytowaną specjalistką British Menopause Society), aby mieć pewność, że porady zawarte na tych stronach będą praktyczne i oparte na najnowszych badaniach naukowych.

Suchość waginy? Brak pociągu seksualnego? Wypadanie włosów? Chcesz wiedzieć, czy możesz rozpocząć stosowanie HTZ po sześćdziesiątce? Te zagadnienia obejmuje nasza książka – i wiele, wiele więcej.

Jak już wspomniałam, dla mnie najważniejsze jest, by każda kobieta zobaczyła siebie na kartach tej książki. Chcę w tym miejscu podziękować fantastycznym paniom, które zgodziły się podzielić historiami o swojej menopauzie.

Będziemy się śmiać, będziemy płakać, będziemy się wściekać, potem znowu się śmiać, ale najważniejsze, że wspólnie znajdziemy rozwiązanie. Chciałabym, by każda kobieta i każdy mężczyzna, partner, przyjaciel i kolega, aby absolutnie każda osoba czytająca książkę wykorzystała ten moment na prawdziwą zmianę.

Oto mój przewodnik. W trzech krokach pozwoli jak najwięcej wydobyć z tej książki i zacząć działać

    1. ZDOBĄDŹ WIEDZĘ

Powinnaś, dla siebie i dla swojego zdrowia, zdobyć tak pełną wiedzę, jak to tylko możliwe. Wiem, że wokół menopauzy jest tyle szumu i dezinformacji, że musiałam sprowadzić je do zupełnie podstawowych faktów. Objawy, najnowsze terapie, korzyści, ryzyko – to wszystko znajdziesz na kartach książki.

    2. UPOMINAJ SIĘ

Czas na „dążenie do celu” i na godzenie się z objawami menopauzy, które wpływały na twoje życie, zdrowie i szczęście, dobiegł końca. Teraz jesteś poinformowana i wzmocniona. Wykorzystaj tę wiedzę do podejmowania decyzji właściwych dla twojego zdrowia i przyszłości, a także jako zaplecze – jeżeli spotkasz się z oporem.

    3. BĄDŹ SPRZYMIERZEŃCEM

Menopauzing to więcej niż książka. To ruch! A w jego centrum znajdują się szczere, otwarte rozmowy z przyjaciółmi, rodziną, kolegami. To także wskakiwanie na Twittera, by powalczyć z mitami i zaoferować wsparcie kobietom, które zmagają się z problemami. Trzeba się dzielić, trzeba mówić… i słuchać. Jeżeli pracujesz w ochronie zdrowia, weź tę książkę do pracy i daj do przejrzenia kolegom. Nie musisz mieć menopauzy. Nie musisz być kobietą. Tu są fakty i historie, które każdy powinien poznać.

Zajmiemy się tym

Moja droga, trzeba z tego wyjść i żyć najlepszym życiem, by przyszłe pokolenia nie bały się menopauzy, tak jak my się bałyśmy… albo nadal się boimy. Trzeba pokazać, że dalekie od wysychania i znikania, rozkwitamy i piękniejemy. A jeżeli w tym momencie to cię nie dotyczy… przeczytaj tę książkę.

Przede wszystkim PAMIĘTAJ:

Kocham cię

Będzie dobrze

Widzę cię

I sprowadzę cię z powrotem

Włóż tu zakładkę – albo, jeszcze lepiej, skseruj tę stronę i przyklej na lodówce albo schowaj w etui telefonu. Przypominaj sobie o niej codziennie i w ogóle przy każdym zawirowaniu, gdy wydaje ci się, że to dla ciebie za dużo: razem damy radę. Gotowa? Zabieramy się za Menopauzing.

 

„Menopauzing, czyli nowy początek”, Davina McCall oraz dr Naomi Potter ukaże się w polskim przekładzie nakładem Wydawnictwa Buchmann już 27 września. Hello Zdrowie objęło poradnik swoim matronatem medialnym.

okładka książki "Menopauzing"

materiały wydawnictwa

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: