Przejdź do treści

Czarna pszczoła po raz kolejny w Polsce. Jej ugryzienie może być groźne

Tekst o czarnej pszczole i jej użądleniu. Na zdjęciu: Pszczoła na kwiatku - HelloZdrowie
Czarna pszczoła / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czarna pszczoła, chociaż była już niemal na wymarciu, znowu pojawiła się w Polsce. To największa pszczoła, którą można spotkać w naszym kraju. Czy należy się jej bać? Poniekąd tak. Owad bywa agresywny, szczególnie na kilka godzin przed opadami deszczu. Jego użądlenie może być bolesne. Co jeszcze warto wiedzieć o czarnych pszczołach?

Czarna pszczoła w Polsce

Czarna pszczoła, a raczej zadrzechnia fioletowa, to największa pszczoła, jaką możemy spotkać w Polsce. Czy to oznacza jednak, że jest też najbardziej groźna? Nie dla wszystkich. Jej użądlenie może być szczególnie niebezpieczne tylko dla osób uczulonych na jad tych owadów.

Zadrzechnia, chociaż bywa agresywna, nie użądli bez konkretnej przyczyny. Osoba musiałaby ją mocno zdenerwować, by czarna pszczoła użyła swojego żądła.

Jak wygląda czarna pszczoła? Mimo swojej nazwy, owad ten posiada połyskujące, fioletowe skrzydła. Ma od 21 do 24 milimetrów.

Gatunek wymarły

W 2002 roku gatunek ten został uznany za wymarły. Powodem jej wyginięcia miała być zbyt mała liczba próchniejących drzew oraz zmniejszanie się terenów stepowych. Jak jednak zauważyli naukowcy, czarna pszczoła pojawiła się ponownie.

Siedliska czarnej pszczoły

Do tej pory potwierdzono 26 siedlisk czarnej pszczoły. Z danych Stowarzyszenia „Natura i Człowiek” wynika, że w 2018 roku widziano je w Poleskim Parku Narodowym, Bieszczadach Zachodnich, Miechowie oraz we Wrocławiu. Obecnie jednak coraz częściej możemy je spotkać na Lubelszczyźnie.

Są pod ścisłą ochroną! Jeśli więc spotkasz gdzieś ten gatunek pszczoły, nie rób jej krzywdy. Ona też nic ci nie zrobi, jeśli nie będziesz jej utrudniała codziennej pracy.

Co robić, gdy pszczoła nas użądli?

Pszczoły (nie tylko te czarne) często zostawiają w naszej skórze żądło. Jeśli chcesz je wyciągnąć, wykonaj ruch ku górze, najlepiej przy pomocy pęsetki. Nigdy nie uciskaj miejsca użądlenia. W ten sposób jedynie wyciśniesz dodatkową porcję jadu ze zbiornika dołączonego do żądła.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?