Przejdź do treści

Co mogę w te czy inne święta? O kilku rzeczach, o których warto pamiętać, przypomina psycholożka Sara Tylka

Co mogę w te czy inne święta? O rzeczach, o których warto pamiętać, przypomina psycholożka Sara Tylka / istock
Co mogę w te czy inne święta? O rzeczach, o których warto pamiętać, przypomina psycholożka Sara Tylka / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dla niektórych osób święta to czas trudny. Dzieje się tak np. ze względu na to, co niejednokrotnie słyszą od bliskich przy wigilijnym stole czy w czasie przygotowań do świąt. Jest to też niezbyt łaskawy czas dla osób bezdzietnych czy tych, które pozostają w ukryciu, jeżeli chodzi o ich tożsamość czy orientację psychoseksualną. Psycholożka Sara Tylka przypomina, co możemy dla siebie zrobić, by święta przeżyć w komfortowej atmosferze.

Święta, w których nie możemy być sobą

„Może doświadczacie takich świąt, w których czujecie, że nie możecie być sobą, że te życzenia, które dostajecie, nie są o was, nie są dla was. Że osoby, z którymi spędzacie czas, nic o was nie wiedzą. Nie wiedzą też nic dlatego, że im tego nie mówicie – prawdy o sobie. Ale też nie wiedzą nic dlatego, że nie tworzą tej 'drogi do was’, w której moglibyście powiedzieć: 'o, tak, to jest prawda o mnie, a nie to, co mi życzyliście, czyli np. chłopaka/dziewczyny” – pisze Sara Tylka na swoim profilu na Instagramie.

Psycholożka pisze dalej, że są też osoby, które żyją w związkach heteroseksualnych i nie chcą mieć dzieci, a np. dostają pytania czy życzenia w kontekście ich posiadania.

„Pamiętajcie drogie osoby, że wszystko z wami okej. Możecie na takie życzenia nie reagować albo zwrócić uwagę, że są to nietrafione życzenia. Ale to, o czym musicie pamiętać, to to, że wy bez dzieci, wy bez ślubu, jesteście tak samo wartościowi jak pary z dziećmi lub po ślubie. I tego nikt wam nie może zabrać – tej wartości” – dodaje.

Poznaj osobę, której chcesz złożyć życzenia

Sara Tylka wyjaśnia, że składanie sobie życzeń jest ważne podczas świąt, są jakimś stałym elementem, tradycją. Ale żeby komuś czegoś życzyć i żeby te życzenia były trafione, warto byłoby zapytać, czego ta osoba potrzebuje, o czym marzy. „A nie, żeby osobie, która posiada psy i chce mieć/opiekować się tylko psami, życzyć kota” – dodaje metaforycznie psycholożka.

„Pamiętajcie też, drodzy rodzice, dziadkowie, że wasze wartości i wasze potrzeby są okej (póki nikogo nie ranią), z nimi wszystko jest okej. Ale musicie pamiętać, że te wasze wartości i potrzeby nie muszą być wartościami i potrzebami waszych dzieci czy wnuków. Spróbujcie to uszanować” – pisze Sara Tylka.

Psycholożka dodaje, że w sytuacji, w której czujemy, że pojawiają się tematy trudne i czujemy, że nie mamy siły przebicia, możemy wyjść z takiej dyskusji. Możemy pójść do toalety, innego pokoju, na zewnątrz, by pooddychać innym powietrzem.

Święta na własnych zasadach

Sara Tylka w swoim poście na Instagramie zawarła też swoją osobistą historię.

„Do wszystkich osób, które pozostają w ukryciu ze względu na swoją tożsamość czy orientację: też kiedyś tam byłam i kiedyś się bardzo bałam. Czułam też, że czas świąt to jest coś, w czym nie chcę uczestniczyć. I bardzo często chowałam się w innym pokoju, unikałam tematów, byłam raczej wycofana i mój nastrój nie był w najlepszej kondycji. I zachęcam was do tego, żeby podczas tych świąt wyobrażać sobie, jak będzie kiedyś, bo będzie na 'moich zasadach’. Marzcie, myślcie, wyobrażajcie sobie, bo kiedyś będzie na waszych zasadach, musi być na waszych zasadach. Tak, kiedyś będzie wam lżej” – pisze psycholożka.

Na koniec ekspertka napisała, że wie, jak trudne może być ukrywanie, że jest się w związku.

„Ale życzę wam w te święta takiego momentu, w którym w swoim życiu poczujecie, że nie wybieracie pomiędzy osobą partnerską a rodziną. A że wybieracie siebie – swój komfort, swoje szczęście. Wybierajcie siebie zawsze, cokolwiek to dla was znaczy” – dodała.

Co mogę w te czy inne święta?

Sara Tylka do postu dołączyła listę ważnych zdań, które każda i każdy z nas powinien zapamiętać, nie tylko przed świętami.

  1. Mogę nie iść na spotkanie z rodziną lub poprosić bliską osobę o spędzenie z nią / nim świąt.
  2. Mogę ich odwiedzić i być tam bardzo krótko lub wrócić prędko do swojego pokoju.
  3. Mogę (spróbować) przyjść z kimś do swojej rodziny, zaprosić kogoś.
  4. Mogę wcześniej spróbować przewidzieć, co się może w trakcie świąt / pobytu wydarzyć.
  5. Mogę ustalić wcześniej plan działania.
  6. Mogę reagować na przemoc.
  7. Mogę zareagować unikiem – wyjść do toalety, ochłonąć, zadzwonić do kogoś zaufanego.
  8. Mogę spojrzeć na sytuację realnym okiem: „Moja rodzina taka jest i to oni muszą chcieć zmiany, a nie tylko ja. Chciałbym / chciałabym, żeby było inaczej, ale nie jest i muszę to zaakceptować.”

Sara Tylka – kim jest?

Sara Tylka to psycholożka, seksuolożka i edukatorka seksualna. Prowadzi konsultacje psychologiczno-seksuologiczne on-line. Jej profil na Instagramie @psychosekslogicznie obserwuje niemal 50 tys. osób.

„Dzielę się swoim doświadczeniem, nabytą wiedzą i myślami o wszystkim, co zauważam i czuję” – tak sama siebie opisuje ekspertka.

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: