Claudia Goldin laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. „Za pogłębienie wiedzy na temat sytuacji kobiet na rynku pracy”
Claudia Goldin została trzecią w historii kobietą, która zdobyła Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. Amerykańską profesorkę uhonorowano za działalność, która pozwoliła na lepsze zrozumienie sytuacji kobiet na rynku pracy. „Dzięki przełomowym badaniom Claudii Goldin wiemy teraz znacznie więcej o czynnikach leżących u podstaw tego zjawiska oraz o barierach, które być może trzeba będzie wyeliminować w przyszłości” – wskazał komitet w uzasadnieniu.
Claudia Goldin z Nagrodą Nobla z ekonomii
Claudia Goldin została laureatką nagrody im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii. W poniedziałek, 9 października stała się trzecią w historii kobietą uhonorowaną tą prestiżową nagrodą. Norweski Komitet Noblowski uhonorował Goldin „pogłębienie wiedzy na temat sytuacji kobiet na rynku pracy”.
„Kobiety są zdecydowanie niedostatecznie reprezentowane na światowym rynku pracy, a pracując, zarabiają mniej niż mężczyźni. Claudia Goldin przeszukała archiwa i zebrała dane z USA z ponad 200 lat, co pozwoliło jej wykazać, w jaki sposób i dlaczego różnice między płciami w zarobkach i wskaźnikach zatrudnienia zmieniały się na przestrzeni czasu” – podkreślił komitet nagrody w uzasadnieniu swojej decyzji.
Jak dodano, Goldin wskazała, że udział kobiet w rynku pracy nie wykazywał w całym tym okresie tendencji wzrostowej, lecz tworzył krzywą w kształcie litery U.
Rozwiń„Udział zamężnych kobiet zmniejszył się wraz z przejściem od społeczeństwa rolniczego do przemysłowego na początku XIX wieku, ale następnie zaczął wzrastać wraz z rozwojem sektora usług na początku XX wieku. Goldin wyjaśniła ten wzorzec jako wynik zmian strukturalnych i ewoluujących norm społecznych dotyczących odpowiedzialności kobiet za dom i rodzinę” – wyjaśniono.
„Zrozumienie roli kobiet na rynku pracy jest ważne dla społeczeństwa”
77-letnia Claudia Goldin jest ekonomistką i profesorką ekonomii na Uniwersytecie Harvarda. W latach 2013-2014 pełniła funkcję przewodniczącej Amerykańskiego Towarzystwa Ekonomicznego. W swojej pracy skupia się przede wszystkim na badaniu empirycznej mikroekonomii dyskryminacji, różnic preferencji oraz nierówności ekonomicznych związanych z płcią.
Goldin wykazała także, że dostęp do pigułek antykoncepcyjnych odegrał znaczącą rolę w istotnym podniesieniu się poziomu wykształcenia kobiet. Ekonomistka wskazała, że dzięki środkom antykoncepcyjnym kobiety mają nowe możliwości planowania kariery.
Rozwiń„Zrozumienie roli kobiet na rynku pracy jest ważne dla społeczeństwa. Dzięki przełomowym badaniom Claudii Goldin wiemy teraz znacznie więcej o czynnikach leżących u podstaw tego zjawiska oraz o barierach, które być może trzeba będzie wyeliminować w przyszłości” – powiedział Jakob Svensson, przewodniczący Komitetu ds. Nagrody w dziedzinie Nauk Ekonomicznych.
Tydzień Noblowski 2023 r.
Ogłoszenie laureatów z dziedziny fizjologii i medycyny w poniedziałek, 2 października rozpoczęło Tydzień Noblowski. Nagrodzeni w ten dzień zostali Katalin Karikó i Drew Weissman. Węgierską biochemiczkę i amerykańskiego immunologa uhonorowano „za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID-19”. W kolejnych dniach poznaliśmy laureatów w pozostałych dziedzinach.
We wtorek, 3 października Nagrodę Nobla z fizyki otrzymało troje laureatów: Pierre Agostini, Ferenc Krausz oraz Anne L’Huillier. W środę Królewska Szwedzka Akademii Nauk podjęła decyzję o przyznaniu Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Otrzymali je Moungi G. Bawendi, Louis E. Brus i Aleksiej I. Ekimow „za odkrycie i syntezę kropek kwantowych”. W czwartek sekretarz Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie ogłosił zdobywcę Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Został nim norweski pisarz Jan Fosse. Tegoroczną laureatką Pokojowej Nagrody Nobla została Narges Mohammadi, irańska działaczka na rzecz praw człowieka. Wyróżnienie zostało ogłoszone w piątek przez Norweski Komitet Noblowski.
Oficjalna ceremonia wręczenia Nagrody Nobla odbędzie się tradycyjnie w rocznicę śmierci fundatora Alfreda Nobla 10 grudnia w Sztokholmie oraz Oslo (Pokojowa Nagroda Nobla). Laureaci Nagrody Nobla otrzymają dyplom, medal oraz dokument zawierający wyszczególnienie kwoty narody, która w tym roku wynosi 11 mln koron szwedzkich, czyli około 4,41 mln zł.
Zobacz także
Katalin Karikó i Drew Weissman laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Za odkrycie związane ze szczepionką mRNA
HELLO PIONIERKI: Jak Aleksandra Szczerbińska wpłynęła na Piłsudskiego, by po odzyskaniu niepodległości kobiety miały te same prawa co mężczyźni
Osłania przed negatywną energią, wzmacnia miłość i chęć do walki, przyciąga pieniądze
Polecamy
Ewa Bilan-Stoch doceniona w Stanach Zjednoczonych. Nagrodę zadedykowała swojemu mężowi
Florence Pugh o nierealnych standardach w Hollywood: „Jestem dumna, że wytrwałam i wyglądam tak, jak wyglądam”
Islandia uznana najbardziej feministycznym i równościowym krajem na świecie
Joanna Koroniewska w emocjonalnym wyznaniu: „Dziś coś już we mnie pękło”
się ten artykuł?