Przejdź do treści

„Kobiety w ciąży zażywają leki, po cichu tracą swoje dzieci w okropnym bólu, przechodzą nieludzko bolące procedury (…) Ciąża może boleć i nie musicie się tego wstydzić” – apeluje Elwira Rutkowska

Kobieta w ciąży leży na tapczanie
„Kobiety w ciąży zażywają leki, po cichu tracą swoje dzieci w okropnym bólu, przechodzą nieludzko bolące procedury (...) Ciąża może boleć i nie musicie się tego wstydzić" - apeluje Elwira Rutkowska-Łabęcka/ Photo Illustration by Ute Grabowsky/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Grzeczne dziewczyny nie marudzą i nie przyznają się do bólu. Dziewczyny mają przechodzić prawie zawsze bolące ciąże cichutko, spokojnie, w zaciszu swojego domowego ogniska” – napisała Elwira Rutkowska na swoim profilu na Instagramie. Będąca w ciąży kostiumografka i stylistka dosadnie odpowiedziała na komentarz swojej obserwatorki, która uznała, że „ciąża nie boli”.

„Ciąża nie boli”?

„Ciąża boli. Ciąża może boleć fizycznie, jak i psychicznie”

Tymi słowami rozpoczęła wpis na swoim profilu na Instagramie Elwira Rutkowska. Kostiumografka i stylistka, znana w mediach społecznościowych jako „Miss Turnusu 1992”, na co dzień udowadnia, że do bycia modną najważniejsze są dystans do siebie i autentyczność. Tym razem instagamerka poruszyła jednak niezwykle ważny temat. Opublikowała krótkie wideo, na którym pokazuje, jak robi sobie zastrzyk w czasie ciąży.

„Dziewczyny, ciąża może boleć i nie musicie się tego wstydzić. Jesteście/jesteśmy dzielne i to normalne, że nasz organizm zmaga się z setkami dolegliwości i bóli ciążowych” – napisała.

Rutkowska przez cały film śpiewa również słowa: Ciąża nie boli”. Jak wyjaśnia, to odpowiedź na komentarz jednej z jej obserwatorek, która wydaje się być oburzona faktem, że ciężarne kobiety mówią głośno o swoich dolegliwościach. W jej opinii boleć może jedynie poród przez cesarskie cięcie, a swoją wypowiedź podsumowała ironicznie: „W sumie w Polsce wszystko boli.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Do dzisiaj pokutuje to, że główną rolą kobiety jest dbanie o dom

„Grzeczne dziewczyny nie marudzą”

Instagramerka podkreśla, że kobiety od najmłodszych lat uczy się, by były grzeczne i ciche. Nie ma tu więc miejsca na ból czy marudzenie.

„Zostałyśmy wychowane przez społeczeństwo, rodziny i czasy na poprawne i grzeczne dziewczyny, których organizm został stworzony po to, by rodzić, więc NIE NALEŻY MARUDZIĆ. Grzeczne dziewczyny nie marudzą i nie przyznają się do BÓLU. Dziewczyny mają przechodzić prawie zawsze bolące ciąże cichutko, spokojnie, w zaciszu swojego domowego ogniska. Same sobie wmówiłyśmy, że będziemy gorsze, jeśli otwarcie będziemy mówić o tym, że NAS PO PROSTU CZASAMI BOLI” – wyjaśnia.

I dodaje, że ból ma pejoratywny wydźwięk i kojarzy się ze wstydem i słabością. Z tego powodu kobiety, nawet kiedy są w ciąży, nie przyznają się, jeśli gorzej przechodzą ten okres.

„Grzeczne dziewczyny nie są słabe. Chcemy być cool, chcemy być jak instagramowe, idealne mamy, które dobierają kolejne udane stylizacje na swoje idealne, niebolące brzuszki i rodzą w oparach odurzającego zapachu szczęścia. Słabość jest niemodna, nieinstagramowa i tak bardzo niepopularna. Nie mówimy o niej bo? BO NIE WYPADA, DZIEWCZYNY.

Ile razy słyszałaś, że jesteś do tego stworzona, więc nie przesadzaj? Wasze matki nie bolało!
Ile razy słyszałaś, że ciąża to nie choroba?
Ile razy słyszałaś, że chciałaś to masz!?
Ile razy słyszałaś, że CIĄŻA NIE BOLI?
Ile razy słyszałaś, że kiedyś to się rodziło w polu i żyło?
Ile razy słyszałaś bzdury na temat ciąży, które są społecznie powielanym mitem na temat TWOJEGO stanu BŁOGOSŁAWIONEGO?” – pisze.

Rutkowska zaznacza, że kobiety w czasie ciąży mierzą się z wieloma trudnościami. Niektóre – tak, jak i ona – zażywają leki, czego powodem może być wiele chorób, przez które ich ciąża jest zagrożona. Inne ronią, odczuwają problemy ze zdrowiem psychicznym czy zmagają się z uporczywymi nudnościami.

„Kobiety w ciąży zażywają leki, by utrzymać ten wyczekany i wymarzony stan. Kobiety w ciąży po cichu tracą swoje dzieci w okropnym bólu. Kobiety w ciąży nie radzą sobie psychicznie z nową sytuacją. Kobiety w ciąży przechodzą nieludzko bolące procedury (…). Kobiety w ciąży rzygają, mają hemoroidy, krwawienia, upławy, skracające się szyjki, leżą 9 miesięcy w łóżku, mają anemię, cukrzycę ciążową, omdlenia, bóle kręgosłupa, ciągniecie pachwin, problemy z oddychaniem i chodzeniem, cieśnie, bezsenność i setki innych dolegliwości, które nie pozwalają im normalnie funkcjonować.

I wiecie co? Te same kobiety mimo dolegliwości mogą (nie muszą) kochać stan ciąży i być najszczęśliwsze na świecie i nie, NIE SĄ GORSZE, BO JE BOLI” – podsumowała.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez MISS TURNUSU 1992 (@elwirarutkowska)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

8 błędów, które popełniamy tylko w ciągu jednej godziny

Kierowca Bolta miał całować swoją pasażerkę, włożyć jej rękę między nogi. Sąd uznał, że molestowania nie było

„Przemoc jest jak rana, która goi się powoli, albo wcale”. Monika Olejnik wróciła wspomnieniami do bolesnych przeżyć z młodości

Kobieta trzyma pigułkę w dłoni

Nowy Jork zapewni kobietom darmowe pigułki aborcyjne! Będą dostępne w miejskich klinikach zdrowia seksualnego

Urszula Nowakowska /fot. archiwum prywatne

„Rocznie nawet 500 Polek może tracić życie w związku z przemocą domową” – mówi Urszula Nowakowska z Centrum Praw Kobiet

Izabela Pajor

„My, dojrzałe kobiety, zaczynamy budzić się do życia. Nasza siwa rewolucja dopiero nadchodzi!” – mówi Izabela Pajor

Nabici w butelkę traumy prenatalnej. „To nie jest tak, że matka jest 'czemuś winna’, bo 'za bardzo przeżywa'”

„Sposób posługiwania się pieniędzmi jest psychologicznym portretem – naszym własnym, ale też naszego związku” – mówi psycholożka Marta Mizera

Katarzyna Nosowska

Katarzyna Nosowska odniosła się do swoich słów o feminatywach. „Chciałabym, żebyśmy poszli dalej”

Litwa liberalizuje prawo aborcyjne. Od nowego roku aborcja farmakologiczna w domu jest legalna do 9 tygodnia ciąży

Litwa liberalizuje prawo aborcyjne. Od nowego roku aborcja farmakologiczna w domu jest legalna do 9. tygodnia ciąży

Nowy raport „Polki w Medycynie”: Kobiety znacząco przeważają na kierunkach medycznych, ale tytuł profesora zyskują w większości mężczyźni

W ciemności, cieple i hałasie. Z amuletem, zaklęciem i zdrowaśką – jak kiedyś rodziły się dzieci

Kobiety w hidżabach

W Afganistanie zakazano kobietom wstępu na uniwersytety. Koszmar Afganek się spełnia

Jedyne dziewięcioraczki na świecie w końcu wróciły do domu. Rodzeństwo ma już ponad rok

Mężczyzna sprząta

„Twoja żona jest twoją partnerką, nie matką” – przypominają mężczyźni w mediach społecznościowych. Te nagrania to hit TikToka

„Nagle okazało się, że jestem formatowana pod aktorkę-seksbombę”. Scarlett Johansson o trudnych i przykrych początkach kariery

Powstał projekt pierwszej na świecie sztucznej macicy. Dzięki niej na świat może przychodzić rocznie 30 tys. dzieci

Powstał projekt pierwszej na świecie sztucznej macicy. Dzięki niej na świat może przychodzić rocznie 30 tys. dzieci

Lek. Aleksandra Śremska została drugą w historii kobietą na czele Bydgoskiej Izby Lekarskiej. „Liczą się kompetencje. Kobiety powinny w siebie wierzyć”

"Dlaczego nie odeszła wcześniej?" to pytanie najczęściej stawiane ofiarom przemocy lub ich rodzinom, jeśli przemoc zakończyła się morderstwem kobiety / istock

„Dlaczego nie odeszła wcześniej?” – to pytanie najczęściej stawiane ofiarom przemocy lub ich rodzinom. Znamy odpowiedź

Seksizm życzliwy to dyskryminacja w białych rękawiczkach / fot. Getty Image

Seksizm życzliwy to dyskryminacja w białych rękawiczkach: „Musimy porzucić bonusy, które wynikają z pozornie lepszego postrzegania kobiet”

Kobieta czeka na metro. W ręce trzyma kubek

Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych. Na czym polega metoda 5D?

Swiatłana Cichanouska. Pierwszą wojnę stoczyła o zdrowie syna, drugą wypowiedziała białoruskiemu reżimowi

„Starzenie się jest cholernie seksowne”. Julia Fox wypowiada wojnę koncernom sprzedającym „przeciwstarzeniowe” kosmetyki

Anne Hathaway

Anne Hathaway do przywódców najbogatszych państw świata: Wykorzystujemy kobiety. Musimy przestać karać je za troskę

×