Przejdź do treści

Chorująca na stwardnienie rozsiane Christina Applegate odsłoniła gwiazdę w Alei Sław. „Nawet nie mam na sobie butów!”

Christina Applegate,
Chorująca na stwardnienie Christina Applegate odsłoniła gwiazdę w Alei Sław. "Nawet nie mam na sobie butów!"/ Photo by Phillip Faraone/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Och, przy okazji, mam chorobę. Nie zauważyłeś? Nawet nie mam na sobie butów!” – zażartowała Christina Applegate, kiedy odsłaniała swoją gwiazdę w Alei Sław. Aktorka pierwszy raz pokazała się publicznie od usłyszenia diagnozy. Applegate choruje na stwardnienie rozsiane.

Christina Applegate odsłoniła gwiazdę w Alei Sław

Christina Applegate, znana z serialu „Świat według Bundych”, sitcomu „Kim jest Samantha?” i netflixowej czarnej komedii „Już nie żyjesz”, w sierpniu 2021 r. poinformowała, że choruje na stwardnienie rozsiane. Od czasu diagnozy 50-latka pierwszy raz wzięła udział w publicznym wydarzeniu. W poniedziałek Applegate odsłoniła swoją gwiazdę na Alei Sław wzdłuż Hollywood Boulevard. Aktorka przybyłana uroczystość wraz z rodziną oraz kilkoma członkami obsady serialu „Już nie żyjesz”. Zdobywczyni Emmy była boso, a w ręku trzymała gustowną laskę. Applegate zwróciła uwagę, że przez chorobę nie może „stać zbyt długo”, więc jej podziękowania będą krótkie. Ze łzami w oczach podziękowała swojej rodzinie oraz przyjaciołom, którzy wspierają ją od czasu diagnozy.

„Nie mówię, że mam przyjaciół, mam rodzinę. Ci ludzie się mną opiekują. Dbają o mnie każdego dnia mojego życia i bez nich nie wiem, co bym zrobiła” – dodała.

Christina Applegate, fot. Phillip Faraone/Getty Images

Applegate przyznała również, że kończy swoją karierę a rola w netfliksowej produkcji jest jej ostatnią. Następnie żartobliwie skomentowała swoją diagnozę, by wytłumaczyć, dlaczego nie włożyła butów.

„Och, przy okazji, mam chorobę. Nie zauważyłeś? Nawet nie mam na sobie butów! Tak czy inaczej, powinieneś się z tego śmiać” – powiedziała i dodała – „Dziękuję bardzo, to niesamowity zaszczyt”

Christina Applegate choruje na stwardnienie rozsiane

Christina Applegate o swojej diagnozie stwardnienia opowiedziała światu za pomocą mediów społecznościowych. W sierpniu 2021 roku na swoim profilu na Twitterze napisała, że zmaga się z poważną, nieuleczalną chorobą.

„Cześć, przyjaciele. Kilka miesięcy temu zdiagnozowano u mnie stwardnienie rozsiane. To była dziwna podróż, ale otrzymałam dużo wsparcia od osób, które tak jak ja zmagają się z tą samą chorobą. To wyboista droga, ale jedziemy dalej. Chyba że jakieś d*pki ją zablokują” – napisała.

Zdobywczyni Emmy przytoczyła też słowa jednego ze swoich przyjaciół, który również zmaga się ze stwardnieniem rozsianym.

„Mój przyjaciel powiedział mi: teraz trzeba się obudzić i walczyć. Tego się trzymam” – napisała, prosząc wszystkich, by uszanowali jej prywatność w tym trudnym czasie.

Applegate po informacji o swoim stanie zdrowia spotkała się ze słowami wsparcia od wielu osób. Skontaktowała się z nią również Selma Blair, która sama dowiedziała się o tym, że choruje na stwardnienie rozsiane w 2018 r.

„Kocham cię na zawsze. Tak, jak nasze dzieci. Uderzam w nas miłością” – napisała Blair, na co Applegate odpowiedziała: „Kocham cię siostro. Nasze dzieci są takie dziwne”

Stwardnienie rozsiane – objawy i leczenie

Stwardnienie rozsiane (SM) to jedna z najczęstszych chorób ośrodkowego układu nerwowego. Choroba ma charakter przewlekły i w zdecydowanej większości przypadków przebiega w formie nawrotów, które przeplatają się z okresami remisji. Powolny i podstępny rozwój to jedna z gorszych cech stwardnienia rozsianego.

Początkowe objawy mogą być bardzo delikatne, przez co wiele osób je ignoruje. Pojawia się ogólne osłabienie, które może być zrzucane na stresującą pracę, miesiączkę lub po prostu gorsze dni. Następnie objawy przybierają na sile. Dołączają do nich mrowienia, drętwienia i drżenia kończyn, a także zaburzenia czucia w tułowiu. Gdy są zauważane, należy niezwłocznie zgłosić się do neurologa i opowiedzieć o swoich obawach. Najważniejszym symptomem początkowym SM są zaburzenia czucia – to już one powinny skłonić do wizyty u lekarza, ponieważ występują w wielu innych chorobach.

Leczenie stwardnienia rozsianego w Polsce oparte jest głównie na farmakologii, która ma za zadanie spowolnić przebieg choroby. Chorzy objęci są tzw. programami lekowymi, które są prowadzone przez większość szpitali w Polsce.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: