Przejdź do treści

Centrum Onkologii wstrzymało operacje. Instrumentariuszki protestują

Lekarz i pielęgniarki na korytarzu szpitalnym
Centrum Onkologii wstrzymało operacje. Pielęgniarki protestują/ Fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Zabiegi zaplanowane na bloku operacyjnym Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie zostały wstrzymane. Powodem jest brak pielęgniarek instrumentariuszek. Ponad połowa z nich poszła na zwolnienia lekarskie. 

Instytut Onkologii wstrzymuje operacje

Największa w Polsce placówka onkologiczna wstrzymała zabiegi. Jak poinformował rzecznik Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie, w poniedziałek 5 września ponad połowa pielęgniarek instrumentariuszek, które pracują na bloku operacyjnym, złożyła zwolnienia lekarskie.

„14 pielęgniarek z bloku przy ul. Roentgena złożyło zwolnienia lekarskie. Jest to bardzo wąska specjalizacja, dlatego część zabiegów, które można przenieść, próbujemy przesunąć, pozostałe musimy odwołać, o czym informujemy pacjentów” – mówił w rozmowie z portalem „Rynek Zdrowia” Mariusz Gierej, rzecznik szpitala.

Odwołane operacje, których w NIO przy Rentgena wykonuje się około 20-30 dziennie, dotyczą pacjentów onkologicznych.

„Stanęły operacje mięsaków, przewodu pokarmowego, piersi” – mówił w rozmowie z „TVN24″ pracownik szpitala.

Gierej dodał, że problem dotyczy jedynie bloku operacyjnego mieszczącego się przy ul. Roentgena. Drugi blok przy ul. Wawelskiej funkcjonuje normalnie. Kłopoty z pracą placówki wynikają najprawdopodobniej ze sporu o wypłatę wynagrodzeń. Podwyżki, o które walczą pielęgniarki, gwarantuje ustawa o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia przyjęta 1 lipca br.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Korytarz szpitalny

„Pożar w całym kraju”

Jak mówił w TVN24 Gilbert Kolbe, magister pielęgniarstwa z Forum Pielęgniarstwa i Położnictwa, które uruchomiło interaktywną mapę nieprawidłowości w realizacji ustawy, to dopiero początek problemów z odwoływaniem zabiegów z powodu braku personelu.

„Do takich sytuacji będzie dochodzić coraz częściej. Z całej Polski dochodzą informacje, że nie tylko bloki operacyjne, ale całe oddziały wstrzymują prace dlatego, że pielęgniarki organizują protesty wobec braku reakcji Ministerstwa Zdrowia na zgłaszane nieprawidłowości przy realizacji ustawy o najniższych wynagrodzeniach” – mówi.

W ostatnim czasie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach na zwolnienie poszło kilkadziesiąt pielęgniarek instrumentariuszek i anestezjologicznych. Z podobną sytuacją mierzył się m.in. Wojewódzki Szpital Podkarpacki w Krośnie, Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli czy Szpital Specjalistyczny w Sanoku, w którym pielęgniarki na dwie godziny odeszły od łóżek pacjentów.

„Tutaj w Sanoku wybuchła iska i jak tak dalej będzie, roznieci pożar w całym kraju. Bo to co dzieje się tutaj, dzieje się w większości rejonów Polski” – ostrzegała Ewelina Machnica, przewodnicząca OZZPiP Regionu Podkarpackiego.

Dyrektor warszawskiego Centrum Onkologii zapewnia, że stara się rozwiązać sprawę. Szpital opublikował również w mediach społecznościowych ogłoszenie o pracę.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Nie tylko na oddziale, ale też podczas badania. Superbohaterowie zyskują nowe moce. „Reakcje dzieci są niesamowite”

Chory leży na łóżku szpitalnym

Drastyczne cięcia budżetu NFZ. „Na leczenie będzie o 13 mld zł mniej”

Chory stoi przy oknie w sali szpitalnej

Szpital psychiatryczny likwiduje oddział neurologiczny. Pacjenci i pracownicy protestują: „W naszym regionie jest za mało łóżek”

Korytarz szpitalny

Sale operacyjne w polskich szpitalach jak muzea. Lekarze pokazują zdjęcia i komentują: „Polska ochrona zdrowia w pigułce”

„Kiedy nikt nie trzyma cię przy życiu, nic cię nie dopinguje, nie znajdziesz w sobie tej siły, żaden lekarz cię nie wyleczy” – mówi Marta Igar-Idler, która pokonała nowotwór

Korytarz szpitalny

19 szpitali w Polsce może wstrzymać przyjęcia i zabiegi. Sytuacja jest poważna

Polskie szpitale

Dramat polskich szpitali. „Powinny być jedynie tłem do horrorów” – komentuje Siostra Bożenna i pokazuje zdjęcia

Dlaczego lekarze są niemili? / istock

„Dlaczego jestem dupkiem?”. Lekarz Michał Głuszek wyjaśnia, dlaczego bywa niemiły dla swoich pacjentów

Zmiany w polskiej onkologii / istock

Dodatkowe pieniądze na leczenie chorób onkologicznych. Zmiany również w POZ

W Polsce brakuje chirurgów / istock

Wkrótce w Polsce zabraknie chirurgów. „Za chwilę nie będzie komu operować” – alarmują eksperci

Sala szpitalna

Siostra Bożenna o traumie, z którą mierzą się pacjenci w Polsce: „Brak personelu, brak sprzętu, brak czasu, brak informacji, brak zainteresowania, brak empatii”

Lekarz

Lekarz miał 6,5 minuty na przyjęcie jednego pacjenta. „Doniosłem sam na siebie”

Pacjentka je zupę

Siostra Bożenna dotkliwie o diecie szpitalnej: „Stan odżywienia 70 proc. pacjentów ulega pogorszeniu podczas hospitalizacji”

Szpital

40 tys. zł odszkodowania za naruszenie praw pacjenta. Przy nazwisku mężczyzny widniał napis „pacjent HIV”, który każdy mógł zobaczyć

Jakie są prawa pacjenta w Polsce i czego możemy oczekiwać od służby zdrowia. Lista jest długa

Środki ochrony osobistej – dla bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Kiedy musimy założyć kask, gogle i przyłbicę

Co musi zrobić lekarka z Ukrainy, by pracować w Polsce? „Takich zgłoszeń mamy 20-30 dziennie” – mówi Vira Orel, prezeska firmy Medimost

„Zdarza się, że zamiast opasek uciskowych do zatamowania krwawienia używamy dętek wyjętych z rowerów” – mówi Anna Maiboroda, ukraińska ratowniczka medyczna

„Zdarza się, że zamiast opasek uciskowych do zatamowania krwawienia używamy dętek wyjętych z rowerów” – mówi Anna Maiboroda, ukraińska ratowniczka medyczna

Kobieta protestuje przeciwko wojnie w Ukrainie

Mocny przekaz ministra zdrowia Ukrainy do rosyjskich lekarzy: „Nie potępiliście śmierci niewinnych ludzi”

Kobieta rozmawia przez telefon

Ratownik medyczny o niepotrzebnym wzywaniu pogotowia: „Przerażają mnie sytuacje, kiedy ktoś ma zawał, udar i nie ma wolnej karetki”

Protestujący ratownik medyczny

Koniec problemów z obsadą karetek? Adam Niedzielski: Podpisaliśmy porozumienie z ratownikami medycznymi

Joanna Głuchowska i Andrzej Dziedzic /fot. Damian Rychlica

„Choroba nie ma żadnego sensu. Dopiero to, co z niej wyciągniemy” – przekonują Andrzej Dziedzic i Joanna Głuchowska, autorzy książki „Liczy się każdy oddech”

Kobiety w medycynie

Prof. Beata Tarnacka: Myślę, że kobiety w medycynie rzadziej wierzą w siebie i łatwiej rezygnują z podejmowania dużych inicjatyw

Protest pracowników ochrony zdrowia

Protest pracowników ochrony zdrowia. Ane Piżl:  Nie dotrę. Wygnała nas z tego kraju nienawiść do osób LGBT+

×