3 min.
Bruce Willis kończy karierę. Zdiagnozowano u niego ciężką chorobę

Bruce Willis kończy karierę. Zdiagnozowano u niego ciężką chorobę/ Photo by Mitchell Leff/Getty Images
04.07.2022
Jak dobrze się kłócić? Radzi psycholożka Milena Wojnarowska
04.07.2022
Jak wygląda „klasyczny Janusz” na polskiej plaży? Ta kampania jest hitem sieci
03.07.2022
Ignoruj zagrożenia, pamiętaj o lansie, nadużywaj słońca…Sposobów na zepsuty urlop jest znacznie więcej!
03.07.2022
Pies kontra upał. Jak pomóc zwierzakowi? Podpowiadamy!
02.07.2022
6 związkowych pułapek. Często wpadamy w nie przez samych siebie
Bruce Willis wycofuje się z aktorstwa. Jak poinformowała w mediach społecznościowych jego rodzina, 67-latek choruje na afazję. To zaburzenie zdolności językowych dotyczących tworzenia wypowiedzi i rozumienia, które powstaje na skutek uszkodzenia struktur mózgowych odpowiedzialnych za funkcje językowe.
Bruce Willis kończy karierę z powodu choroby
Bruce Willis, jeden z najsłynniejszych hollywoodzkich aktorów, kończy karierę z powodu poważnej choroby. Laureat dwóch Złotych Globów i nagrody Emmy, który ma na koncie takie kultowe produkcje jak „Szklana pułapka”, „Pulp Fiction”, „Szósty zmysł” czy „Armageddon”, zmaga się z afazją spowodowaną uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego. Choroba powoduje zaburzenie zdolności językowych dotyczących tworzenia wypowiedzi i rozumienia.
O stanie legendy kina poinformowała jego rodzina we wspólnym oświadczeniu w mediach społecznościowych. Jak wyjaśniono, choroba 67-latka „wpływa na jego zdolności poznawcze”.
„Po znacznym namyśle Bruce rezygnuje z kariery, która tak wiele dla niego znaczyła. To naprawdę trudny czas dla naszej rodziny i jesteśmy bardzo wdzięczni za waszą nieustającą miłość, współczucie i wsparcie. Przechodzimy przez to jako silna rodzina i chcieliśmy poinformować o tym jego fanów, ponieważ wiemy, jak wiele on dla was znaczy, tak jak wy dla niego” – czytamy.
Oświadczenie podpisały wszystkie córki Willisa, jego żona Emma Heming-Willis oraz była żona Demi Moore.
„Bruce zawsze powtarza 'Żyj pełnią życia’ i razem zamierzamy to właśnie zrobić” – dodano.
Wyświetl ten post na Instagramie
Afazja – co to za choroba?
Afazja to fachowy termin medyczny określający zaburzenia mowy powstałe na skutek uszkodzeń w lewej półkuli mózgowej, która jest odpowiedzialna za funkcje językowe. Są one jednakowe zarówno dla chorych praworęcznych, jak i leworęcznych i dotyczą ośrodkowego układu nerwowego. Przyczyn afazji należy upatrywać w schorzeniach układu nerwowego, takich jak: infekcje mózgu, wady wrodzone, uszkodzenie struktur mózgowych (np. afazja po udarze mózgu), choroba Parkinsona, Alzheimera, nowotwory mózgu oraz na skutek urazów fizycznych powstałych podczas wypadków.
Nie istnieją leki, które byłyby skuteczne w leczeniu afazji. Kluczem do sukcesu są odpowiednio dobrane ćwiczenia logopedyczne. By odnieść sukces, trzeba w nie wkładać mnóstwo wysiłku. Najlepszą metodą jest również próba czytania lub rozwiązywania krzyżówek. Z osobami z afazją należy dużo rozmawiać. Istotnym elementem jest pomoc ze strony osób bliskich. Terapia w afazji jest procesem długotrwałym i może trwać nawet kilka miesięcy.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Udostępnij znajomym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

04.07.2022
Gdy ich bliscy chorują, oni sami są cichymi pacjentami. Tak w Polsce wygląda opieka nad osobami ze schizofrenią

02.07.2022
Jak cztery miedziane wanny dały początek uzdrowiskowej historii Ciechocinka, zwanego najtańszym biurem matrymonialnym i wypoczynkowym przedmieściem Warszawy

30.06.2022
„Zdarzają się sytuacje, że pacjent nie powie lekarzowi wszystkiego, a powie pielęgniarce” – mówi Anna Szczypta, krajowa konsultantka w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego

29.06.2022