2 min.
Uważaj na słońce w samochodzie
25.05.2022
Po czym poznasz, że twoja rodzina jest toksyczna? Psycholożka Monika Kotlarek wyjaśnia
25.05.2022
Tu pary LGBT+ będą mogły wziąć ślub kościelny. Duchowni przegłosowali decyzję
25.05.2022
Sąd Okręgowy w Lublinie: To nie był gwałt. 14-latka miała ufarbowane włosy i makijaż. Mężczyźni mogli nie wiedzieć, ile ma lat
24.05.2022
Zmiany klimatyczne zabierają nam sen. Zaskakujące odkrycie naukowców
24.05.2022
W chaosie wojny kwitnie handel dziećmi. „Handlarze wkraczają do sierocińców, korzystając z braku nadzoru”
Czy smarować się filtrem, gdy planujemy jazdę autem? Naukowcy zbadali, jak to jest z przepuszczalnością szkodliwych promieni słonecznych w samochodzie. Okazuje się, że to zależy nie tylko od auta, ale i od rodzaju szyby…
Niby drobiazg, a jednak niektórzy z nas podróżują na czterech kołach na tyle często, że sprawa staje się ważna. Nadmiar promieniowania słonecznego jest dla nas szkodliwy, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że jesteśmy narażeni na jego działanie – np. gdy niebo jest zachmurzone albo kiedy właśnie jedziemy samochodem. Żeby sprawdzić, jak jest naprawdę, doktor Brian Wachler z Boxer Wachler Vision Institute (USA) przetestował 29 samochodów (lata produkcji: 1990-2014) z 15 fabryk.
Badacz sprawdził poziom promieniowania UV-A przedostającego się przez przednią szybę oraz szyby boczne. Okazało się, że przednia szyba zapewnia większe zabezpieczenie niż pozostałe – blokuje średnio 96 proc. promieni UV-A, zaś boczne szyby zahamowują średnio 71 proc. Obliczono też, że jedynie 14 proc. analizowanych samochodów oferuje wysoką ochronę przed promieniowaniem.
Naukowiec dostrzegł związek swoich wniosków z problemami zdrowotnymi. – To może tłumaczyć, dlaczego częściej wykrywamy zaćmę lewego oka i raka skóry na lewej stronie twarzy – pisze Wachler dodając, że przedsiębiorstwa motoryzacyjne powinny bardziej zwracać uwagę na ten aspekt bezpieczeństwa.
Przypomnijmy, że UV-A stanowi ok. 95 proc. promieniowania ultrafioletowego docierającego do Ziemi i, w przeciwieństwie do UV-B, przenika przez szkło, a także dociera do głębszych warstw skóry, sprzyjając rozwojowi raka i przedwczesnemu starzeniu.
Czy smarować się kremem z filtrem przed jazdą samochodem? Zdecydowanie warto o tym pamiętać. Więcej informacji na temat badania można znaleźć w oryginalnej pracy, która ukazała się w majowym wydaniu pisma JAMA Ophthalmology.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.05.2022
Czasem przeleci helikopter, a gdy strzelają na poligonie, okna się trzęsą. „Gdyby tu wojna wybuchła, to byśmy nie zauważyły” – mówi jedna z mieszkanek Braniewa

21.05.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Irena Białówna, pionierka białostockiej pediatrii, stała się bohaterką hiphopowej piosenki

20.05.2022
„Kiedy kobiety będą gotowe do uniesienia spódnicy, to znaczy, że przeszły kolejny poziom emancypacji. Nie mogę się tego doczekać” – mówi Iwona Demko, artystka-waginistka

19.05.2022