Zalety treningu z linami
Czasem oprócz tradycyjnego treningu warto spróbować czegoś innego. Nowe bodźce wpływają nie tylko na wygląd naszego ciała, ale także na jego zdolności. Do zalet treningu z linami zalicza się: lepsza wytrzymałość, niskie ryzyko kontuzji, poprawa kondycji.
Szukacie sportowych inspiracji? W tej dziedzinie, jak zresztą w każdej innej, panują różne trendy. Jednym z nich jest koncepcja treningowa opracowana przez Johna Brookfielda (USA), który chcąc wzbogacić swój trening, natknął się na grubą linę, którą zaczął wykorzystywać w swoich ćwiczeniach. Szybko odkrył, że lina doskonale buduje siłę, kondycję i wytrzymałość.
Trening z linami jest zresztą dość popularny. Wykorzystuje się go obecnie w przygotowaniu fizycznym takich dyscyplin jak: sztuki walki, amerykańskie ligi zawodowe NFL, NBA, NHL. Dlaczego akurat lina?
Oto jej zajwiększe zalety:
– angażuje do pracy całe ciało;
– w treningu biorą udział wszystkie mięśnie, również głębokie;
– niskie ryzyko kontuzji;
– jest to trening interwałowy, który doskonale nakręca metabolizm;
– możemy go wykonywać w każdym miejscu;
– buduje siłę funkcjonalną;
– poprawia kondycję i wytrzymałość.
Taki trening może wykonać każdy, niezależnie od stopnia wytrenowania. Liny różnią się pod względem grubości czy długości, co bezpośrednio wpływa na ich wagę. Trenują na nich dzieciaki, osoby starsze i wspomniani już zawodowcy. Dużym plusem jest to, że taki trening może być również dobrą zabawą, bo ruchy opanowuje się bez większego problemu, a efekty treningu widoczne są naprawdę szybko.
Pierwsze kroki
W dużym stopniu trening z linami będzie zależał od waszej inwencji twórczej, bo kombinacji jest naprawdę mnóstwo. Aby trenować efektywnie, wystarczy tylko przestrzegać podstawowych kwestii bezpieczeństwa i przywiązywać dużą uwagę do utrzymywania prawidłowych pozycji.
Ćwiczenia wykonujcie w pozycji stojącej lub w półprzysiadzie. Stopy rozstawcie trochę szerzej niż biodra (powinny być lekko skierowane na zewnątrz). Plecy są proste, łopatki ściągnięte, a mięśnie pośladkowe oraz brzuch cały czas napięte. A teraz do rzeczy. Najprostszym ćwiczeniem jest unoszenie i opuszczanie ramion. Ruch wykonujcie oburącz lub naprzemianstronnie (góra, dół). Intensywność zależy od was samych. Kolejnym ruchem może być trzymanie liny i wykonywanie z nią krążeń na zewnątrz lub do środka. Dodatkowo możecie w tym przypadku robić przysiad, co podniesie poziom trudności tego ćwiczenia.
Ile trenować?
Na początku najlepiej zacząć od 20 sekund pracy z 20 sekundową przerwą i w miarę możliwości zwiększać czas pracy. Schemat powtórzcie 5 razy. Między ćwiczenia z linami możecie wpleść także inne ćwiczenia, które podniosą nieco poprzeczkę. Ale chyba, koniec końców, o to nam chodzi!
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Burpees to jedno z najlepszych ćwiczeń w świecie fitness. Podejmij wyzwanie!
Spacer farmera: ćwiczenie, dzięki któremu wzmocnisz mięśnie!
Trening na szóstkę z plusem! Jaki powinien być? Jak efektywnie ćwiczyć?
Rodzaje treningów. Siłowy, obwodowy, funkcjonalny – jaki rodzaj aktywności wybrać dla siebie?
się ten artykuł?