Przejdź do treści

Stopy są ważne. Zrób im dobrze, ćwicząc!

Tekst o znaczeniu i ćwiczeniach dla zdrowia stóp. Na zdjęciu: Nogi i stopy osoby na schodach - HelloZdrowie
Rawpixel
Podoba Ci
się ten artykuł?

Macie problem z kolanami, biodrami lub kręgosłupem? Czy wiecie, że przyczyna problemu może leżeć w zupełnie innym miejscu? Na przykład w stopie. Tak – stopę też należy ćwiczyć.

Niewielu z was zdaje sobie sprawę, że stopa i staw skokowy są jednymi z najważniejszych elementów aparatu ruchu. Na stopie postawiony jest cały ciężar ciała, a dzięki sprawnemu stawowi skokowemu jesteście w stanie poruszać się, zachowując przy tym odpowiednie wzorce ruchowe. Dzieje się tak dlatego, że wasze kostki zbudowane są z wielu elementów, takich jak: mięśnie, powięzi, stawy, które są bezpośrednio połączone z podeszwą i częścią podudzia. To właśnie one są odpowiedzialne za ruchy statyczne i dynamiczne.

Często borykacie się  z takimi problemami jak „kaczy chód”, nadmierna rotacja kolana do wewnątrz podczas biegania lub podskoków, napięcie rozcięgna podeszwowego, zapadnięte łuki stóp itp. W dalszym etapie przekłada się to na dolegliwości bólowe w okolice stawu kolanowego lub biodrowego. Niewłaściwe ustawianie stopy oraz złe napięcie mięśniowe w dolnych partiach ciała zaburza z kolei prawidłowe funkcjonowanie ciała i może przyczynić się do występowania schorzeń kręgosłupa.

Aby temu zapobiegać, wystarczy regularnie wykonać kilka prostych ćwiczeń:

Ćwiczenie 1.

Rolowanie podeszwy. Możecie wykorzystać piłkę lacrosse lub sztangę na siłowni.

W tym ćwiczeniu chodzi głównie o pobudzenie mięśni i powięzi. Wystarczy, że położycie stopę na piłce i będziecie ją masowali przez kilka minut na całej jej powierzchni, szukając punktów zapalnych (miejsca najbardziej bolesne podczas masażu).

Ćwiczenie 2.

Przyklęknijcie i przenieście ciężar swojego ciała na pięty. Następnie wykonajcie zgięcie grzbietowe jednej stopy, podczas gdy druga leży nieaktywna na podłodze. Stopę pracującą dodatkowo dociskacie do ziemi ciężarem własnego ciała.

Ćwiczenie 3.

Wykonujecie siad na piętach. Jedna stopa jest ułożona płasko na ziemi i dociska grzbietem do podłogi, druga opiera się na palcach, a kolano jest lekko uniesione w górę. Wytrzymajcie w tej pozycji 45 sek. – do 1 minuty i zmieńcie ustawienie nóg. Dzięki temu ćwiczeniu zwiększycie ruchomość stawu skokowego.

Ćwiczenie 4.

Potrzebna będzie do niego poduszka pneumatyczna z wypustkami. Wchodzenie na nią na jednej nodze spowoduje poprawę ukrwienia podeszwy stopy, a przy okazji uruchomi mięśnie, które zmuszone są do pracy przy utrzymywaniu równowagi.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?