Zrób detoks mieszkania i żyj bez toksyn
Codziennie rano przed wyjściem z domu otwieram okna. Po powrocie aż miło wchodzić do mieszkania, w którym nie ma zaduchu, a dzięki temu lepiej śpimy, lepiej funkcjonujemy, jesteśmy zdrowsi! Co jeszcze możemy zrobić, aby oczyścić nasz dom? Oto kilka rad.
Detoks mieszkania – brzmi dziwnie, ale to określenie idealnie pasuje. Wyobraźcie sobie, że powietrze w pomieszczeniach może być 5 razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Centers for Disease Control and Prevention podaje, że w naszym organizmie bez przerwy krąży około 100 toksyn. Ich obecność może prowadzić do wielu chorób, jak cukrzyca, nowotwory, otyłość, problemy z układem krążenia a także astma – najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Skąd biorą się te toksyny? Część z nich pochodzi z zanieczyszczeń krążących w naszych domach.
Toksyny – filtrujemy naturalnie
Ogród w domu nie tylko cieszy oko, ale i nasz układ oddechowy. Niektóre rośliny mają większą moc w filtrowaniu powietrza. Polecam bluszcz, skrzydłokwiat, wężownicę, dracenę lub palmę.
Toksyny i brzydkie zapachy
Jeśli otwieramy drzwi od mieszkania i dolatuje do nas nieprzyjemny zapach, czujemy wilgoć i zaduch, to trzeba coś z tym zrobić. Rozwiązaniem są różnego rodzaju filtry powietrza – niektóre z nich wychwytują tylko alergeny, inne usuwają dym tytoniowy oraz brzydkie zapachy. Filtry z wyższej półki posiadają funkcję oceny jakości powietrza, czyli pokażą, jak bardzo jest ono zanieczyszczone. Lepiej nie wierzyć panu z telewizora, który mówi, że zwykły odświeżacz zniszczy brzydkie i szkodliwe zapachy. Niestety, takie produkty zawierają często groźne dla nas składniki, jak drażniący formaldehyd.
Toksyny a ściany
Jeśli planujesz letnie przemalowanie, to wybieraj farby mniej szkodliwe, np. przeznaczone dla alergików. Zdecydowanie unikaj farb rozpuszczalnikowych – zawierają m.in. benzynę lakową, która wysychając, uwalnia toksyny.
Toksyny a woda
Czystość wody w kranie zależy w dużej mierze od tego, gdzie się mieszka. Jednak w większości naszych domostw woda, którą dostarczają nam wodociągi, jest dobrej jakości. Całkiem rozsądnym rozwiązaniem jest założenie filtra węglowego. Nie oczyści on wody z metali ciężkich – w tym celu trzeba byłoby zakupić filtr odwróconej osmozy, który usuwa również cenne dla człowieka minerały – ale oczyści wodę z np. z pestycydów, herbicydów, chloru czy radonu.
Toksyny i wilgoć
Na grzyby można chodzić do lasu, w domu ich nie chcemy! Ich obecność lekarze wiążą z przypadkami astmy i chorobami o podłożu neurologicznym. Jak pozbyć się wilgoci? Częstym źródłem pleśni są nieszczelności i przeciekające rury. Sprawdźcie, czy nie macie przecieków za prysznicem, pralką, zlewem czy koło kaloryfera. Jeśli grzyb się rozprzestrzenia trzeba wyrzucić zaatakowane rzeczy, jak dywany czy tapety. Pierwsza sprawa to odpowiednia wentylacja. Jeżeli to nie wystarcza, może okazać się potrzebne rozszczelnienie okien lub zastosowanie specjalnych nawiewników okiennych. Aby sprawdzić, czy mamy wilgoć w domu, można zakupić w tym celu niedrogie urządzenie pomiarowe.
I oczywiście WIETRZYMY! – to najważniejsze przykazanie zdrowego domu.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Emma D’Arcy: „Zdecydowałom się zrobić coming out, aby pokazać młodym osobom, że jest dla nas przestrzeń i jest jej coraz więcej”
Renata Szkup: „Siedemdziesiątka to nie koniec kariery, ale początek wielkiej przygody”
„Wielu Polaków boi się mówić po angielsku – szczególnie wśród innych Polaków”. Jak skutecznie nauczyć się angielskiego, mówi Arlena Witt
„Nie każdy związek chce być uratowany” – mówią seksuolog dr Robert Kowalczyk i dziennikarka Magdalena Kuszewska
się ten artykuł?